Siyaset

Mustafa Gürkan: "80 binin altına düşmeyeceğiz!"

Mustafa Gürkan:
06.11.2015 20:43
| | |
4849

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, beraberindeki Yönetim Kurulu heyetiyle birlikte seçim sonuçlarını değerlendirdi.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, beraberindeki Yönetim Kurulu heyetiyle birlikte seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Türkiye Genel Seçimleri sonucunu düzenlediği bir basın toplantısında değerlendiren AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, önümüzdeki sürece dair planları konusunda bilgi verdi. 1 Kasım Genel Seçimleri'yle ilgili olarak, “2002 yılından beridir bu camiadayım; hiç bu kadar belirsiz ve flu bir kampanya süreci yaşamadım” diyen Mustafa Gürkan, partisinin Beykoz'da aldığı oy oranını değerlendirdi. AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, "İlçede CHP ve MHP'nin tabanını düşündüğümüzde, AK Parti olarak alacağımız maksimum oy için '90 bindir' dedik. 'Bunu da herhalde gelirse Recep Tayyip Erdoğan alır' dedik. Ama hamdolsun ki, seçim sonuçlarında 88 bin 144 oyla ve hakikaten beklentilerin çok üzerinde bir oy oranıyla bu seçimi gerçekleştirmiş olduk. Elbette bu oylar içinde emanet oyların da olduğunu söyleyebilirim ama ben AK Parti olarak Beykoz'da bundan sonraki seçimlerde 80 bin oyun altında almamamız gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Adının geçtiği haber ve söylentiler için de ilk kez konuşan Mustafa Gürkan, İlçe Başkanı olmadan önce sözkonusu 'mazot' olayının yaşandığı ihaleye girdiğini kaydederek, şöyle dedi:

Mustafa Gürkan: “Bu şekilde yapmaları cibilliyetsizliktir!”

"Eğer bu arkadaşlarımız bununla alakalı, hukuken yapabilecekleri varsa, buyursunlar... Mahkeme yolu açık... Sizi temin ederim, gerek camiamı gerekse Beykoz insanının kaynağını sıkıntıya düşürecek 1 kuruşluk hata benim tarafımdan yapılmamıştır, asla sözkonusu olamaz. Allah korusun... Ama bu kadar bilgilendirme yapılmışken arkadaşlara, hâlâ çıkıp seçime 1 hafta kala bu şekilde yapmalarını ben, bu toplantıların cümlesi olmayacak ama Cumhurbaşkanımızın deyimiyle söylüyorum: Cibilliyetsizliktir! Cumhurbaşkanımız demişti ya? Aynen odur... Demek ki, bir takım eksikler olsa, bizi nereye koyacaklar."

AK Parti Beykoz İlçe Teşkilatı'nda yıllarca SKM Başkanlığı görevini yürüttükten sonra geçtiğimiz yıl İlçe Başkanı olarak seçilen Mustafa Gürkan, partisinin aldığı oyları yerel ve genel anlamda, yerel basına değerlendirdi. Beraberindeki Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf, Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Güler ve Yönetim Kurulu Üyeleri'yle birlikte kahvaltılı bir toplantı düzenleyen Mustafa Gürkan, düşüncelerini dile getirdi. Konuşmasına, seçim öncesi gerçekleştirdikleri ilçedeki çalışmalar ve Türkiye geneliyle ilgili AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun değerlendirmelerini aktararak başlayan Gürkan, şunları kaydetti:

Beykoz AK Parti İlçe Başkanı Gürkan: “Aldığımız 88 bin 144 oyla beklentilerin çok üzerine çıktık”

"Gerek ilçemizde gerek ülkemizde, kimsenin burnu bile kanamadan ve çok daha büyük olaylar olmadan bu seçim sürecini, kazasız-belasız güzel bir şekilde geçirdik. 1 Kasım sonrası ise AK Parti, yeniden ülkeyi yönetebilecek tek başına iktidarı, çoğunluğu sağladı. Biz arkadaşlarımızla bu seçim dönemini değerlendirirken, hep şunu söylüyorduk: 'Bu süreci anlamakta çok zorluk çektik'. Yani ben 2002 yılından beridir bu camiadayım; hiç bu kadar flu, bu kadar belirsiz bir kampanya süreci yaşamadım. Seçim öncesi bunun sonucunun bir yere varacağını ve hayırlı olacağını ancak ne tarafa doğru gideceğini bilemiyorduk. Ancak seçimden 3 gün önce konuşurken, seçimlerde oy kullanma oranının çok yüksek olacağını tahmin ediyorduk. İlçede CHP ve MHP'nin tabanını düşündüğümüzde, AK Parti olarak alacağımız maksimum oy için '90 bindir' dedik. 'Bunu da herhalde, gelirse Recep Tayyip Erdoğan alır' dedik. Ama hamdolsun ki, seçim sonuçlarında 88 bin 144 oyla ve hakikaten beklentilerin çok üzerinde bir oy oranıyla bu seçimi gerçekleştirmiş olduk.

Türkiye genelinde düşündüğümüzde ise seçmenin istikrara ve güvene oy verdiği görüldü. Seçimden bir gün sonra, SKM Başkanımız ve bölge milletvekilleriyle birlikte katıldığımız toplantıda, Sayın Başbakanımızı dinledim. Başbakanımız, 'Ben süreci ikiye ayırıyorum: Bir AK Parti'ye oy verenler, bir de AK Parti'ye oy verecek olanlar' dedi. 'Hiç kimse bizim için dışarıda değildir' dedi. Asıl önemli olanı vurgulamak için de Hazreti Ömer'in Müslüman olmadan önceki halinden bir örnek verdi: 'Bir gün önceki Ömer'le bir gün sonraki Ömer' dedi. 'Onun için AK Parti'ye oy vermeyenleri hiç kimse öteki olarak görmesin, asla dışlamasın! Yarın bir gün o arkadaşlar da camiamız içinde yer alabilir' dedi. Bence, bundan sonraki sürece dair çok önemli bir saptamaydı."

Beykoz'daki seçim sonuçlarını da değerlendiren Mustafa Gürkan, ilçedeki 45 mahallede AK Parti'nin aldığı oyları, 7 Haziran'daki seçim sonuçlarıyla kıyaslayarak verdi. 12 Haziran 2011 seçimlerinde AK Parti'nin aldığı oyların da bir listesini yerel basın mensuplarıyla paylaşan Mustafa Gürkan, özellikle 1 Kasım seçimlerinde en çok oy aldıkları mahallelerden bahsetti. İstanbul genelinde bulunan 39 ilçe arasında AK Parti'nin aldığı oylar dikkate alındığında, Beykoz'un 11. sırada yer aldığına dikkat çeken AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, şunları söyledi:

‘Mustafa Gürkan, Beykoz için 100 günlük bir eylem planı hazırladıklarını söyledi’

"Beykoz için baktığımızda da... Ben, 2014 Yerel seçimleri sonrası, Beykoz için AK Parti'nin 70 bin civarında stabil (oturmuş) bir oyu olduğunu düşünüyordum. Ama şu an 88 bin oy aldıktan sonra, elbette bu oylar içinde emanet oyların da olduğunu söyleyebilirim ama 80 bin oyun altında almamamız gerektiğini düşünüyorum. Peki, bunun için neler yapmalı? Şu an Genel Merkezimiz, 100 günlük bir Eylem Planı programlıyor. Biz de önümüzdeki haftadan itibaren Beykoz İlçe Teşkilatı olarak biz, burada 100 günlük bir eylem planı yapacağız. Çünkü bu işe nasıl başlarsak, öyle gider. Şu an için 3 buçuk yıl bir seçim yok gibi görünüyor ancak Yerel Seçimler için 1 buçuk yıl geride kaldı. Hatta 2019 yılında 3 seçim birden olacak ve o yıllarda neler olacağını şimdiden kestirmek çok güç... Ancak bu oy sonuçlarının bize öğrettiği bir şey de şu: Bizim yükümüzün daha ağır olduğu... Yani biz 88 bin oy aldık ama CHP burada hiç 42 binin altına düşmemiş... MHP, hiç 14 binin altına düşmemiş... Bakıldığı vakit, AK Parti'nin burada sıksa sıksa alacağı oy, 5 bin oydur... Yani toplamda 93 bin oy... Bu da yüzde 56 gibi bir oy oranı demektir.

Biz artık kendi içimizde, teşkilatlarımızda bir dizi eğitim programları başlatacağız. Teşkilatı daha ileriye götürmek için neler yapılmalı; bunları sorgulayacağız. Bunun dışında, Beykoz'un sorunlarıyla ilgili olarak İlçe Başkanlığı daha çok topa girecek. Üç kongre sürecini ve 2 seçimi 1 yıla sığdıran bir yapı olarak bizim sağımıza solumuza bakıp, bir şeylerle çok ciddi olarak-derinlemesine mücadele edecek vaktimiz olmadı. Ama şu anda seçmen bize 'Sahne' dedi... 'Çık-oyna' diyor... Ben inanıyorum ki, hem Genel Merkezimizde hem de ilçemizde herkes görevini layıkıyla yapacaktır. Pazartesi günü en yüksek oranda oy aldığımız Kaynarca'dan başlayarak, tüm mahallelerimizi gezeceğiz.

Ben seçimlerde gördüm ki, bizim seçmenimiz Beykoz'da sadece muhabbet istiyor. Dokunmak istiyor, konuşmak istiyor; muhatap alınmak istiyor ve güven istiyor. 'Sen madem bir siyasi partisin, Başkansın veya bir temsiliyet makamının üst noktasındasın; sen benim muhatabım ol ben de senin sıcaklığını hissedeyim' diyor. Biz inşallah, kaza-bela olmadığı takdirde, ben görev sürem boyunca, haftanın 2-3 günü kahve kahve-hane hane dernekleri, sivil toplum kuruluşlarını dolaşacağız."

‘Gaye Zayıf, Mehmet Güler ve Tuncer Dede, seçim sonuçlarını değerlendirdi’

Mustafa Gürkan'ın ardından kendisine söz verilen AK Parti Beykoz Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf, "Bu zaferi, AK Parti'nin zaferi değil, Türkiye'nin ve dünyadaki tüm mazlumların zaferi olarak görüyorum. İnşallah hep sizinle beraberiz. Durmak yok, yola devam, diyorum" sözleriyle düşüncelerini dile getirirken, Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Güler, "Bu teşkilat içinde bir gönül veren olarak çalışmanın onur ve şerefini yaşıyoruz. Rabbim inşallah bu kadrolara iyi hizmet yapmayı nasip eder. Ben oylarımızı yüzbinin üzerine çıkaracağımızı düşünüyorum. İnşallah daha çok gayret gösterirsek, daha iyi sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Sandık başkanlarına, mahalle başkanlarına kadar herkesten Allah razı olsun, diyorum" dedi. SKM Başkanı Tuncer Dede de Mehmet Güler'in düşüncelerine katıldığını söylerken, düşüncelerini şu şekilde ifade etti:

"Seçim sonuçları devletimize, milletimize hayırlı olsun. Rabbim hayırlı kılsın. Teşkilat üyelerimiz, 7 Haziran öncesinde çok gayretli çalışmalar yaptılar. Biz, eksiklerimizi gidererek, nokta atışı yaptık. Çalışma bazında en yoğununu yaşadık. Önümüzdeki dönemde ve kendi içimizde bazı muhasebeleri yaparsak, ben de yüz bin oya çıkacağımızı düşünüyorum."

Konuşmaların ardından AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, basın mensuplarından gelen sorulara yanıt verdi. Toplantı sonunda ise AK Partililer, basın mensuplarıyla birlikte objektiflere poz verdi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yerel Haber, AK Parti, Mustafa Gürkan, Açıklama, Mehmet Güler, Gaye Zayıf, Tuncer Dede

reklam
3 Yorum
HASAN TAS12.11.2015 21:41:24

O dediginiz oy oranina ancak yarim kalan isleri tamamlar ve belediyedeki yolsuzluklari engellerseniz ulasirsiniz. Bu sefer millet kolaisyondan cekindigi ve Devlet Bahceli ulkenin kargasa ortamina suruklenmesini istemedigi icin birinci ciktiniz. Bir sonraki secimde 2B, imar sorunlari, ve imar rusvet/yolsuzluklarini cozmezseniz bu oranin yarisini ruyanizda gorursunuz. Imar izini icin 100bin lira rusvet mi istenir, buna kim izin veriyor?

Mustafa SARGIN09.11.2015 00:10:07

mustafa bey aldığın o ihaleyi kiminle beraber aldın onuda açıklarmısın

Furkan Taşkıran07.11.2015 08:18:05

AKP de ilçe yöneticisi olarak ihale almışsınız hatta üstüne yakıtı belediyenin kaynaklarından almışsınız.Bir de benim 1 kuruşluk hatam yok diyorsunuz. her şey ortada ....

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"