Bilgehan Murat MİNİÇ
  • 01/09/2022 Son günceleme: 01/09/2022 21:12
  • 8.669

"Bu dünya Sultan Süleyman'a kalmadı, kimseye kalmaz..."

Rahmetli babaannem 96 yaşında vefat etti. Son yıllarında hep şunu derdi; "Hey gidi oğul, bir kapıdan girdim bir kapıdan çıktım, hiçbir şey anlamadım. Ben de var mı idim acaba?

Süleyman Peygamber'in de iktidarı rivayetlere göre 900 senenin üzerinde idi. Ona kalmayan dünya, Karun'a kalmayan hazineler, Firavunlara, Nemrut'a, Kisralara kalmayan, nice Şahlara Padişahlara yar olmayan dünya babaanneme mi kalacaktı. Kalmadı...

AK Parti iktidarı da doğruları yanlışlarıyla, yaptıkları ve yapamadıklarıyla 20 yılını doldurdu. Türk siyasi tarihine bakıldığında bu kadar uzun iktidarda kalabilmek bile bir başarı, kabul etmek lazım. Ama her canlının olduğu gibi, her iktidarın da bir sonu var. 2023 seçimleri kapıda, erken seçim olmasa bile 9 ay gibi bir süre var. Ülkenin geldiği durum, ekonomi, hak ve özgürlükler, eğitim, adalet, hukuk, güvenlik, mülteciler, işsizlik, vb bir sürü gündemi olan ülkemizde Türk Milleti bir beş yıl daha AK Parti iktidarına yetki verecek mi, bekleyip göreceğiz. Her zaman söylerim, en doğru anket sandıktır.

Kalan 9 aylık sürede AK Parti iktidarı yeniden milletin teveccühünü kazanacak hamleleri peş peşe yapmak niyetinde, bu aşikar. Ama ekonomimiz buna ne kadar müsaade edecek, yapılacak olanlar seçim sonuçlarına ne kadar etki edecek, izleyip göreceğiz. Muhakkak ki 2023'ün sonuçları 2024 yerel seçimlerine de doğrudan etki edecek.

Elbette bu sonuçlar ne olursa olsun şöyle bir gerçek var ki, 2023 birçok siyasi aktörlerin muhtemelen son seçimleri olacak. İktidar ve muhalefet partilerinin liderlerinin yaş ortalamasına bakıldığında 2028 seçimlerine kadar devam edecek bir iki isim dışında, yeni liderler, yeni aktörlerin sahaya çıkacağını az çok siyasetle uğraşan herkes görüyor.

Anketler 2023 seçimlerinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın işinin bu sefer çok zor olduğunu gösteriyor. Sayın Erdoğan 2023 seçimlerini kaybederse Beykoz'da AK Partili siyasilerin işi zor. Hele de "Biz Tayyip Erdoğan'a oy veriyoruz" diyenlerin oyları ile seçilen Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın'ın, hala yabancısı olduğu bu ilçede bir daha aday olma cesaretini gösterip gösteremeyeceğini de hep birlikte bekleyip göreceğiz. Beykoz sahili, Riva, Mısır, Kiraz, Deniz festivalleri Sayın Aydın'a ikinci bir şans vermeye yetecek mi acaba?

Geçen seçimin en çok içinde olan Beykoz'daki ilk 10 kişiden biri olarak iddia ediyorum ki; Recep Tayyip Erdoğan'ın olmadığı bir 2024 yerel seçiminde değil Murat Aydın, feriştahı gelse Beykoz'da aday olmaya cesaret edemez.

Peki, 2023'ü Sayın Cumhurbaşkanımız kazanırsa ne olacak? O zaman da AK Partili adaylar için bir fırsat olacaktır ve en güçlü aday şimdilik Sayın Murat Aydın olarak gözüküyor.

Peki, muhalefet de yine aynı hataları yapacak mı? 2019 seçimlerinin nasıl kaybedildiğini çok çok iyi bilen biri olarak açık ve net söylüyorum. Aynı hataların tekrar yapılmasına ben ve arkadaşlarım asla müsaade etmeyeceğiz. İnisiyatif alacağız…

Beykozlunun kaderinin üç beş kişinin alacağı kararlara kalmasına izin vermeyeceğiz. Kapalı kapılar arkasında konuşulanları bir bir ifşa edeceğiz. İttifak gerekiyorsa ittifak, adaylık gerekiyorsa adaylık, ismimizin hiçbir yerde olmaması gerekiyorsa hiçbir yere aday dahi olmadan Beykoz'da bir birlikteliği sağlamak için elimizden geleni yapacağız. Ve 2023'ün sonucu ne olursa olsun Murat Aydın gidecek!

Hiç şüpheniz olmasın. Vesselam...

Yazarın Yazıları