Muhteşem manzara Beykoz Anadolukavağı’ndan izlenebiliyor

  • Güncelleme: 24.08.2016 17:47
  • Okunma: 21751 kez
  • Yorum: 0
Yavuz Sultan Selim’in açılış çalışmaları ve muhteşem manzara Beykoz Anadolukavağı'ndaki Yoros Kalesi'nden büyük bir keyifle izlenebiliyor.
Muhteşem manzara Beykoz Anadolukavağı’ndan izlenebiliyor

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün led ışıklandırmalarını 11 dağcı takıyor.

İstanbul Boğazı'ndaki üçüncü köprüsü olan ve açılışı 26 Ağustos'ta yapılacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde kulelerin ve asma halatların led ışıklandırma işlerini 3'ü Antalyalı 11 endüstriyel dağcı yapıyor.

Üçüncü köprüde 700'ü mühendis 6 bin 500 personel 24 saat esasına göre çalışırken, 322 metre yüksekliğindeki kulelerin ve asma halatların led ışıklandırma işlerini 3'ü Antalyalı 11 endüstriyel dağcı yapıyor.

Endüstriyel Dağçı Heval Kal, köprünün aydınlatma işlemlerinin tamamlandığını, testlerin yapıldığını söyledi. Köprünün kulelerinde çalışmanın heyecan verici olduğunu belirten dağcı Kal, "Yıllardır bu işle uğraşıyorum ama bu heyecanı yaşamak ayrı bir duygu. Muhteşem doğa ve deniz görüntüsü ayaklarımızın altında. Bu işlemler bittikten sonra İstanbul ışıl ışıl yeni gerdanlığına kavuşacak" dedi.

Boğazın eşsiz güzelliğinin tadını çıkarmak isteyenlerin özellikle Beykoz Anadolu Kavağı'ndaki Yoros Kalesi'nden çalışmaları ve manzarayı büyük keyifle izlediğini belirten Kal, İstanbullular'ın, boğazın her iki yakasından da bu muhteşem eserin gece görüntüsünün keyfini çıkarabileceklerini sözlerine ekledi.

Köprünün ışık tasarımı için yaklaşık 5 milyon dolar harcanacağı tahmin edilirken, köprüde yüzde 40 tasarruflu led aydınlatma sistemi kullanıldı. Yaklaşık 4 bin civarında led armatürün takıldığı köprüde, 16 milyon farklı renkte senkronize ışık oyunları aynı anda uygulamaya konabilecek.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü için geri sayım

 

3 milyar dolara mal olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, cuma günü düzenlenecek törenle açılıyor. İşte köprünün son hali ve özellikleri...

Yapımına 29 Mayıs 2013 yılında başlanan otoyollarıyla birlikte  3 milyar dolar maliyetli  Yavuz Sultan Selim Köprüsü, cuma günü düzenlenecek törenle açılıyor.

Temeli atıldığı günden itibaren yaklaşık 39 ayda tamamlanan İstanbul'un 3'üncü Boğaz Köprüsü olan Yavuz Sultan Selim'de son rötuşlar yapılırken, otoyollar asfaltlandı, tabelalar yerine kondu.

Köprüden küçük araçların geçiş ücreti 9,90 lira olarak açıklanmıştı. Özellikle büyük araçların zorunlu olarak yönledirileceği köprünün İstanbul’un trafiğini rahatlatması bekleniyor.

Projede yer alan 165 kilometrelik Kurtköy-Akyazı ve 88 kilometrelik Kınalı-Odayeri otoyollarının ise 2018 yılının sonunda tamamlanması bekleniyor.

Sarıyer’de İstabul’un fetih yıldönümünde 29 Mayıs 2013 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle temeli atılan 3. boğaz köprüsü, İstanbul Boğazı'nın iki yakasını 3. kez birbirine bağlayacak.

Temeli atıldıktan sonra büyük bir hızla ilerleyen inşaat şantiyesinde Avrupa yakasında 322 metre, Asya yakasında ise 318 metre olan köprü kuleleri 2015 yılının ocak ayı içinde tamamlanmıştı.

2015 yılının mayıs ayında iki kule arasına ana kablonun döşenmesinde kullanılacak olan “Cat Walk” yani kedi yolunun döşenmesinde kullanılacak kılavuz tellerin çekilmesiyle İstanbul Boğazı ilk defa 3. kez birbirine bağlanmıştı.

2015 yılının eylül ayında ise ilk kez ışıklandırılan köprüde 122’şer ince çelik kablonun örülmesiyle yapılan ana taşıyıcı kablolar kısa sürede tamamlanmıştı.

Rekor bir hızla döşenen tabliyelerin ardından 9 metrelik son tabliye 9 Mart 2016 tarihinde düzenlenen törenle yerine yerleştirilmişti. Yalnız köprüde değil, Çevre yollarında süren viyadük ve yol yapım çalışmalarında ise ilk yol asfaltlamaları 2014 yılında başlanmıştı.

3. boğaz köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde inşa edilen 116 kilometrelik otoyolun 13,5 kilometrelik kısmı viyadükler üzerinden geçiyor.

Projede yer alan ve bazılarının yüksekliği 85 metreyi bulan 64 viyadüğün hepsi geçtiğimiz ay tamamlanmıştı.

Binlerce işçi ve mühendisin 24 saat aralıksız çalıştığı Yavuz Sultan Selim Köprüsü 59 metrelik genişliği ile bittiğinde dünyanın en geniş köprüsü unvanını alacak.

8 şerit karayolu 2 şerit demiryolu olarak toplam 10 şeritli köprünün deniz üzerindeki uzunluğu 1408 metre olacak.

Köprünün toplam uzunluğu ise 2 bin 164 metre. Köprü bu özelliği ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Köprü kulelerinin boyu açısında da köprü yeni bir rekora imza atıyor.

Avrupa yakasında Garipçe'deki kulenin yüksekliği 322, Anadolu yakasında Beykoz Poyrazköy kesimindeki kulenin yüksekliği ise 318 metre.

Projede yaklaşık 230 bin metre küp beton, 50 bin ton inşaat demiri, 57 bin ton yapısal çelik ve 28 bin ton çelik kablo kullanıldı. Köprü ve otoyollara yaklaşık 8 milyon metreküp asfalt döküldü.

Projede Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. Havalimanı da birbirine bağlanacak.

Projenin devamında 165 kilometrelik Kurtköy-Akyazı ve 88 Kilometrelik Kınalı-Odayeri otoyolları bulunuyor.

Toplam uzunluğu 257 kilometrelik otoyollarda çalışmaların devam ettiği 2018 yılının sonunda tamamlanarak sisteme katılması bekleniyor.

3. köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun işletmesi, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile IC İçtaş – Astaldi JV tarafından yapılacak. Bu süre sonunda Ulaştırma Bakanlığı’na teslim edilecek.

3. köprü ve otoyol inşaatı tamamlandığında , her gün 135 bin otomobil geçişi için Hazine garantisi bulunuyor.

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında İstanbul Boğazı'na inşa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün yanı sıra Odayeri-Paşaköy kesimi ile Mahmutbey-Odayeri, Reşadiye-Çamlık, Paşaköy-Sancaktepe bağlantı yolları da 26 Ağustos'ta trafiğe açılacak.

Köprülü kavşaklar, ücret toplama i̇stasyonları gibi belirli yerler ve şartlar dışında otoyola giriş ve çıkış yasak olacak.

Trafiğe açılan bu kesimlere yayalar, hayvanlar, motorsuz araçlar, lastik tekerlekli traktörler, iş makineleri ve bisikletliler giremeyecek.

Mecburi asgari hızın saatte 40 kilometre olacağı bu kesimde ve kavşaklarda duraklamak, park etmek, geri dönüş yapmak ve geri gitmek yasak olacak. Zorunlu hallerde en sağdaki emniyet şeridinde durulabilecek.

 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün ücret tarifesinde merak edilenler

 

26 Ağustos'ta açılacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde ücret tarifesi belli oldu. İşte 3. köprü hakkında merak edilenler...

OTOMOBİL NE KADARA GEÇECEK?

Üçüncü köprüden otomobiller 9,9 liraya geçebilecek.

KAMYON İÇİN ÜCRET KAÇ LİRA?

Araçlar büyüdükçe aksına bağlı olarak fiyatlar değişiyor. Kamyon için 21,29 lira.

ÜCRETLERE KDV DAHİL Mİ?

KDV oranı köprülerde yüzde 8, otoyollarda yüzde 18. Köprü geçiş ücretlerine KDV tutarları da dahil.

BU ÜCRETLER NE KADAR GEÇERLİ?

Bu ücretler yılsonuna kadar geçerli olacak. 1 Ocak'ta ise dolar kuruna bağlı olarak yeniden TL bazında bir rakam belirlenecek ve bir yıl boyunca da o geçerli olacak.

NAKİT (KARTSIZ) GEÇİŞ OLACAK MI?

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde OGS ve HGS'nin yanı sıra köprüye alışmayı sağlamak nakit para ile geçiş mümkün olacak. Bir süre sonra nakit geçiş kaldırılacak.

DÜNYANIN EN UZUN ASMA KÖPRÜSÜ

59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü olacak.

DÜNYANIN EN YÜKSEĞİ

Köprünün bir başka ilki ise 322 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olması.8

10 ŞERİTLİ KÖPRÜ

Üzerinden 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu aynı seviyede geçecek.

RAYLI SİSTEM DE GEÇECEK

Köprü üzerindeki raylı sistem, Edirne’den İzmit’e kadar yolcu taşıyacak. Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. Havalimanı da birbirine bağlanacak.

KÖPRÜYÜ KİM TASARLADI?

3. köprünün konsept tasarımı yapı mühendisi “Fransız köprü üstadı” olarak nitelendirilen Michel Virlogeux ile İsviçreli T-Engineering firması tarafından ortak olarak yapıldı.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz