Muhtarlardan planlara büyük destek

  • 0
  • 15170
Muhtarlardan planlara büyük destek
Muhtarlardan planlara büyük destek
Muhtarlardan planlara büyük destek
Muhtarlardan planlara büyük destek
Muhtarlardan planlara büyük destek
Muhtarlardan planlara büyük destek

6 Aralık Cuma Günü Beykoz Belediye Meclisi’nde AK Parti Grubu’nun oylarıyla kabul edilen İmar Planlarının yankıları devam ediyor.

Dost Beykoz planlarla ilgili muhtarların nabzını tuttu. Genel kanaat; “Bu bir devrimdir. Allah Yücel Başkan’dan razı olsun” şeklindeydi.

Yenimahalle, Kavacık, Çubuklu, Çiğdem, İncirköy, Tokatköy, Çamlıbahçe ve OrtaçeşmeMahalleleri’nde yaşayan yaklaşık 110 bin insanımızı doğrudan ilgilendiren imar planlarını muhtarlara sorduk.

Dost Beykoz Yazıişleri Müdürü Sinan Kavrak’ın yaptığı kısa röportajlarda muhtarlar, planları Beykoz için tarihi bir gelişme olarak değerlendirdi. Özellikle Tokatköy’ün en büyük sorunlarının başında gelen Askeri Bölge kâbusu sona ererken, bütün mahallelerde imar uygulamasının 5 kata çıkarılması ve konut alanlarının çoğaltılması imar uygulamalarını % 85 oranında arttırdı. Bu bile tek başına adı geçen mahallelerin nüfusunu yaklaşık 200 bine çıkarıyor.  Öte yandan hisseli arazilerde hiçbir şekilde hak kaybının olmaması Muhtarlar açısından devrim olarak nitelendirildi.

Erkan Atagün (Tokatköy Muhtarı) : Uğrunda dernekler kurup yıllardır mücadelesini verdiğimiz büyük bir problemdi. Elimize harita verip “alın kendi planlarınızı kendiniz yapın”denseydi Tokatköy’ümüz için ancak bu kadar uygun bir çalışma yapabilirdik. Hem mevcut nüfus 26 500’e çıkıyor ki Tokatköy bundan sonra göç alır, hem askeri bölgelerde kalan vatandaşlarımız da hak sahibi oluyor. Üstelik 3-4 kat ile sınırlandırılan imar izni 5 kata çıkıyor. Tüm bunlar bulunmaz bir nimettir. Ben hem kendi adıma, hem Tokatköy adına Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek’e nasıl teşekkür edebiliriz bilemiyorum. Beykoz tarihinde ilk defa bu kadar güzel bir çalışma yapılmıştır. Başta Kavacık ve Yenimahalle olmak üzere bütün mahallelerimiz için olağanüstü bir çalışma.  

Hüsnü Kolcu (Çubuklu Muhtarı) : Son derece olumlu bir gelişme. Mahallemizi rahatlatacak, insanlarımızın yüzünü güldürecek çok önemli bir çalışma. Ben Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e teşekkür etmek istiyorum. Yıllardır beklediğimiz bir şeydi. Hem imar iznimiz 5 kata çıktı, hem konut alanları büyük oranda arttı. % 85’e kadar imar artışı olması muazzam bir gelişme. Planlara göre de hiçbir hak mahrumiyeti olmayacak deniyor. Daha ne isteyebiliriz ki.

Necmettin Kahveci (Çamlıbahçe Muhtarı) : İlk etapta anlayabildiğimiz kadarıyla yapılan çalışma müthiş. Hisseli satışlarla ilgili kafalardaki soru işaretleri de büyük oranda giderilmiş. İmar artışı oranı % 85 deniyor ki bu da Beykoz için çok olumlu bir gelişme. 3-4 kat olan imarın 5 kata çıkarılması ve konut alanlarının çoğaltılması Beykozlunun Beykoz’da kalması için yapılmış bence tarihe geçecek bir çalışma. Ben Yücel Başkanımıza ve ekibine bu hayırlı hizmet için çok teşekkür ediyorum.

Yusuf Kesici (Kavacık Muhtarı) : Beklentiler çok yüksek olduğu için belki bazı vatandaşlarımızı yüzde yüz tatmin etmemiş olabilir. Ancak şunu belirtmeliyim ki bu haliyle dahi bu çalışma devrim niteliğindendir. Kavacık Beykoz’un ticaret yükünü taşıması açısından son derece önemli bir merkez olma yolunda ilerlerken, planlarda ticaret alanlarının 6,08 hektar arttırılması harika bir düşünce. Emsalin 5 kat olması konusunda biraz daha iyileştirme yapılabileceğini umuyoruz. Çünkü malum 8, 10 kata kadar olan binalarımız varken, emsalin 5 olması sanki Kavacık’ı biraz zorlar gibi geliyor. Ama her şeye rağmen olağanüstü bir çalışma olmuş. Ben Sayın Belediye Başkanımıza ve ekibine Kavacık halkı adına en derin şükranlarımı sunmak istiyorum.

Şefik Yavuzyılmaz (İncirköy Muhtarı) : Çıbanbaşı haline gelmiş bir olay var. 22 mahalle bunların dışında kalıyor. Bunu yalan dolan olarak görüyorum. Tatmin edici bir yanı yok. Planlara evlerin işlenmediğini duyduk. İncirköy’ü ilgilendiren hiçbir şey yok. Seçimlerde eğer İBB değişirse bu planlar iptal olur. Seçim arefesinde yapılan oy avcılığı olarak görüyorum ben bu planları. Bu haliyle defterdarlıkta kalsaydı daha iyiydi. Konut alanları biraz daha çoğaltılmış. İyi fena değil. Ama yetmez. Nüfus 260 bine çıkacağına 80 bine düşürüldü. 

Murat Erdal (Çiğdem Muhtarı) : Önceki planlara nazaran çok ciddi iyileştirme yapıldığını görüyoruz. Özellikle hisseli parsellerde hak kaybının olmamayışı bizi çok rahatlattı. İmar uygulamasında Çiğdem Mahallemizde belirsiz olan konu bazı bölgelerimizde 5 kat emsalini uygulayamıyor olmamız. Bu konuda bir rahatlama sağlanmazsa dönüşüm nasıl gerçekleşecek bilemiyorum. Mesela 241/2 parselde 25’e yakın ev var. Bu parsel yaklaşık 4 dönüm. Sizin buradan en az 50 daire çıkarmanız lazım ki bu parseli müteahhitle anlaşarak dönüşüme açabilesiniz. Bu belirsizliğin netleşmesi durumunda hiçbir sorun kalmayacağını düşünüyorum. Genel hatlarıyla son derece başarılı bir çalışma. Ben emeği geçenlere başta Sayın Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek olmak üzere teşekkür ediyorum. 

Dost Beykoz / Özel Haber

Bu minare Beykoz’da iş yapar mı?
Önceki Bu minare Beykoz’da iş yapar mı?
Tebrik Edi-yorum
Sonraki Tebrik Edi-yorum
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz