Muhtarlara destek 500 TL’ye çıkartıldı

  • 0
  • 6566
Muhtarlara destek 500 TL’ye çıkartıldı
Muhtarlara destek 500 TL’ye çıkartıldı

Beykoz Belediye Meclisi Mayıs Olağan Toplantısı'nın sonuncusu olan 3. Birleşim yapıldı. Toplantıda, Plan ve Bütçe Komisyonu’nun raporları kabul edilirken, muhtar hizmet ödenekleri de 350 liradan 500 liraya yükseltildi.

Anadolu Yakası Belediyeler Birliği Toplantısı'nda diğer ilçe Belediye Başkanları'ndan muhtarlara verilen ödenek konusunda bilgi aldığını açıklayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, aradaki farklara dair çarpıcı bilgiler verdi.

Başkan Çelikbilek’ten Emin Yavuz’a: “Saf mı değiştirdin?”

Mayıs Olağan Toplantısı, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in esprileriyle başladı. AK Partili Meclis Üyesi Emin Yavuz'u CHP'lilerin yanında otururken gören Başkan Çelikbilek"Emin hayrola, saf mı değiştirdin?" diyerek, takıldı. Emin YavuzCHP'lilerle sohbeti sonlandırıp, AK Parti tarafındaki yerine doğru yürürken, bu kez Başkan Çelikbilekgülerek, "Biz o taraftan bu tarafa geçmelerini istiyoruz, sen o tarafa gidiyorsun"dedi.

Toplantının başlaması sonrası ise gündem dışı konuşmada ilk olarak CHP Grup Başkanvekili Aydın Düzgün söz istedi. Karlıtepe'deki cami yerinin düzenlemesi konusunda çekincelerinin bulunduğunu ifade eden Düzgün"Sayın Başkan, orası ibadethane mi yoksa ticarethane mi?" diye sordu. Başkan Çelikbilek ise söz konusu yerin şahsa ait olmadığını ve yapılan düzenlemeler konusunda kendisinin ve Belediye'nin bilgisi olduğunu kaydederek, "Herhangi bir sorun olmayacak. Orada şahsa ait bir durum yok. Kontrol dışında bir durum gerçekleşmeyecektir" şeklinde konuştu.

'Muhtarların ödeneğine zam'

Gündemdeki raporlara geçildiğinde CHP'li Cavit Gül, muhtarlara sağlanan ödenekle ilgili fikir sundu. Belediyelerin verdiği ödenekten çok muhtarların sekretaryası için kaynak oluşturmanın, sekreter maaşlarını karşılamanın daha yararlı olacağını ifade eden Cavit Gül, bu konuda yapılacak bir şey olup olmadığını sordu. Başkan Yücel Çelikbilek ise cebinden çıkardığı notlarının arasından birini seçip göz gezdirdi ve sanki bu sorunun gelişini bekliyormuş gibi anlatmaya başladı:

"Ben Anadolu Yakası'ndaki diğer Belediye Başkanları'yla görüşmemde, onların muhtarlıkları için ne yaptıklarını sordum. Pendik'in 36 mahallesi var. Orada 450 lira para veriliyor. Ümraniye'nin 35 mahallesi var, 300 lira veriyorlar. Buna artı olarak da personelin giderini karşılıyor. Ümraniye sadece... Pendik bütçesi Beykoz bütçesinin 2 buçuk misli. Ümraniye bütçesi, bizim bütçemizin 3 misli. Üsküdar'ın 33 mahallesi var, 600 lira veriyorlar. Tuzla'nın 17 mahallesi var, 500 lira veriyorlar. Sultanbeyli'nin 15 mahallesi var, 500 lira veriyorlar.

‘250 bin nüfusa 45 muhtarlık’

Pendik'in 700 bin nüfusu var, 26 mahallesi var. Ümraniye'nin 750 bin nüfusu var, 35 mahalleyle idare ediliyor. Üsküdar'ın 600 bin nüfusu var, 33 muhtarlıkla idare ediliyor. Tuzla'nın 400 bin nüfusu var, 17 muhtarlığı var. Sultanbeyli'nin 350 bin nüfusu var, 15 muhtarlık var. Çekmeköy'de 250 bin nüfus var, 21 muhtarlık var. Sancaktepe'nin 350 bin nüfusu var, 20 tane muhtarlığı var. Biz ise 250 bin nüfusumuz var 45 tane muhtarlık var. Bizim mahalle rakamlarımızı diğerleriyle kıyaslarsanız, aslında bizim verdiğimiz rakam da 500 değil 650 lira gibi görünür. Biz diyebiliriz ki, hiçbirisinin altında değiliz. Ama bu kadarını verebiliyoruz. Gönül arzu eder ki daha fazlasını verebilelim."

CHP'li Cavit Gül'ün bir başka sorusu ise Beykoz Meydanı'nda bulunan tuvaletler konusuydu. Buradaki tuvaletlerin acilen değiştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Cavit Gül,Beykozluların mağdur olduklarını ve çevre esnafta tuvalet ihtiyacını gidermek zorunda kaldığını ifade etti. Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu ise tuvaletler konusunda anında bilgi alarak, söz konusu değişikliklerin 2-3 gün içerisinde tamamlanacağını, tuvaletlere 'engelli tuvaleti' de eklenmesinin süreci uzattığını kaydetti. İBB Sağlık AŞ'den bilgi alan Kaşıtoğlu, bu bilgiyi aktarırken, "Orada konuşlandırılacak tuvaletler son derece modern olacak. Bir engelli, 4 bayan ve 6 erkek kabininden oluşacak. Kısa sürede tamamlanacağı bilgisini de sizlerle paylaşmak isterim" dedi.

CHP’li Aydın Düzgün: “Bunlar şişirme rakamlar”

Plan ve Bütçe Komisyonu'nun hazırladığı raporlar görüşmeye açıldığında, 'atık yönetimi ihalesi hakkındaki rapor' oy birliğiyle kabul edildi. İkinci sırada yer alan ve 2013 yılı mali kesin hesabı hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu raporu da oy birliğiyle kabul edildikten sonra 2015 yılı yatırım programı hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu gündeme alındı. Bu sırada söz isteyen CHP'li Aydın Düzgün, yatırım için dile gelen rakamların çok yüksek olduğunu ve 'şişirme rakamlar'dan oluştuğunu söyleyince, Başkan Çelikbilek sözüYardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu'na bıraktı. Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, alınacak iş makinesi ve taşıtlar için yazılan rakamların abartılı olmadığını savunarak,Ekskavatör gibi paletli iş makinelerinin 'ters kepçe' özelliğinde faydalı ürünler olduğunu söyledi. Diğer Başkan Yardımcısı Salim Öztürk de söz alarak, alınacak iş makinesi ve taşıtlar konusunda bilgi aktardı.

Salim Öztürk şöyle dedi:

"Bu rapor, bildiğiniz gibi 2015 bütçesine hazırlık amaçlı yasaların verdiği uygulamalar doğrultusunda ilgili müdürlüklerin yazılı teklifleridir. Yani bizim Ekim ayında görüşeceğimiz 2015 bütçesine konulacak ya da öngörülecek çalışmalardır. Meclis'in bu konuda bir karar alması gerekiyor ve komisyondan geldiği şekliyle onaylanması gerekiyor."

Oylamaya geçildiğinde ise CHP'lilerin itirazı sonucu 2015 yılı yatırım programı hakkındakiPlan ve Bütçe Komisyonu raporu, oy çokluğuyla kabul edildi. Gündemin son raporu olanTokatköy Mahallesi'nde 11 adet parselin kullanıcılara satışı hakkındaki Hukuk Komisyonu raporu da oy birliğiyle kabul edildi.

Gelecek toplantı, 2 Haziran Pazartesi günü olacak ve saat 10.00'da başlayacak.

Haber Merkezi

Tüm kararlar ‘oy birliğiyle’ alındı
Önceki Tüm kararlar ‘oy birliğiyle’ alındı
Beykoz Devlet Hastanesinin doktorunu dolandırdılar
Sonraki Beykoz Devlet Hastanesinin doktorunu dolandırdılar
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz