Muhtarlar Derneği Olağanüstü Kongresi'nde imza krizi!

  • 22.10.2015 14:11
  • Güncelleme: 22.10.2015 14:22
  • Okunma: 8765 kez
  • Yorum: 1
Beykoz Muhtarlar Derneği'nin Olağanüstü Kongresi'nde yeterli imzaya ulaşılamadığı için seçim ertelendi.
Muhtarlar Derneği Olağanüstü Kongresi'nde imza krizi!

Beykoz Muhtarlar Derneği'nin Olağanüstü Kongresi'nde yeterli imzaya ulaşılamadığı için seçim ertelendi.

Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Hüsnü Kolcu, göreve geldikten sonra Trakya-Marmara Muhtarlar Birliği'nin bir şubesi olan Muhtarlar Derneği'nden bağımsız bir Dernek kurmak, adına da Beykoz Muhtarlar Derneği demek, istedi. Bağımsız olarak Beykoz Muhtarlar Derneği'ni kurarak, buna yönelik bir tüzük hazırlamak için yola çıkan Hüseyin Hüsnü Kolcu, Olağanüstü Kongre'ye gittiğinde ummadığı bir durumla karşı karşıya kaldı.

Bir gece önceden tüm muhtarları arayan kişiler, yeni bir isim üzerinde uzlaşmak için muhtarları imza atmamaya ve Kongre’yi 1 hafta sonraya erteletmeye davet etti. Operasyon başarılı oldu ve Beykozlu Muhtarlar Derneği'nin 22 Kasım 2015 günü yapılacak olan Kongre'si 17 imzada kaldı ve yapılamadı. Şimdi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda muhtarlar belirledikleri 'yeni ismi' Hüseyin Hüsnü Kolcu'nun karşısına çıkaracak.

‘Daha önce Dost Beykoz’a konuşan Hüsnü Kolcu, Olağanüstü Seçimi işaret etmiş ve görev süresi dolmadan seçime giderek, bir riski üstleneceğini kabul etmişti…’

Geçtiğimiz 7 Haziran Türkiye Genel Seçimleri öncesi, Dost Beykoz'a konuşan Çubuklu Mahallesi Muhtarı Hüsnü Kolcu, Başkanı olduğu Muhtarlar Derneği ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Dost Beykoz'un "Beykoz'da bazı kişiler oy kullanamayabilir" başlığıyla verdiği haberde Muhtar Kolcu, Başkanı olduğu Muhtarlar Derneği'nin aslında Trakya-Marmara Muhtarlar Birliği'nin bir Şubesi olduğunu anlatmıştı.

Derneğin adını Beykoz Muhtarlar Derneği olarak değiştirerek, Trakya-Marmara Muhtarlar Birliği'nden ayrılmak; tabiri yerindeyse 'kendi yağında kavrulmak' istediklerini ifade eden Hüseyin Hüsnü Kolcu, Derneği 'Olağanüstü Kongre'ye götüreceklerini açıklamıştı. Dost Beykoz'a verdiği demeçte, "Ben istiyorum ki, Beykoz'da muhtarlar ayakta ve dik dursun! Başı dik olsun! Trakya-Marmara Muhtarlar Birliği'nin belki kuruluş amacı doğru olabilir o günkü şartlara göre..." diyen Hüseyin Hüsnü Kolcu, bugünkü Kongre'de imza krizinin yaşanması üzerine büyük bir üzüntü yaşadı. Yeterli imzaya ulaşılamadığı için Kongre'yi 29 Ekim 2015 tarihine erteleyen Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Hüsnü Kolcu, şunları anlattı:

"Yönetimde bir şeyler yapmak istedik ama olmadı... Neden olmadı? Tüzük yok elimizde... Elimizdeki tüzük, Trakya-Marmara Birliği'nin tüzüğü... Örneğin ben, Muhtarlarımın sorunlarıyla ilgili bir broşür-dergi hazırlamak istedim; yapamadım. Tüzük buna müsait değil... Ben bu broşürü hazırlayacağım da parasını nereden vereceğim? Bağış yoluyla... Ancak Trakya Marmara Birliği adına bağış alma şansımız yok! Bu zaten esamesi kalmamış, kapanmış bir Birlik... Bunun için biz Beykoz Muhtarlar Derneği'ni kurduk. Bakınız, bir Şube değiliz; Muhtarlar Derneği olarak bağımsızız. Genel Kurul karar verir; istediğini yapar... Ona Başkan da mani olamaz..."

‘Bir önceki seçimde adaylıktan çekilen Yüksel Kılıç, yeniden aday olmanın sinyalini verdi’

Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Hüsnü Kolcu konuşurken, bir önceki seçimlerde adaylıktan çekilen Akbaba Muhtarı Yüksel Kılıç, söz alıp bir konuşma yapmak istediğini belirtti. Hüsnü Kolcu ise bunun üzerine, Kongre ortamının yeterli imzaya ulaşılamadığı için oluşmadığını söyledi. Akbaba Muhtarı Yüksel Kılıç, konuşmasını sürdürürken, "Bundan sonra yapılacak seçim için bir yol belirleyelim" dedi. Muhtar Kolcu ise bunun üzerine, daha önce muhtarlara verdiği 2 yemeği kastederek, "Sevgili Muhtarım, daha önce 2 kez yemek verdik. Orada neden söylemediniz?" dedi. Yüksel Kılıç, ise bunu yemeğe gelen kişilerin sayısıyla zaten verdiklerini kastederek, "Daha önceki bir toplantıda 20 kişi, diğerinde 23 kişi vardı" dedi ve 45 muhtarın salt çoğunluğunun toplanamadığını ima etti. Hüsnü Kolcu ise Yüksel Kılıç’ın verdiği rakamı düzeltti: "Hayır hayır... Bir toplantıda 30 kişi, diğer toplantıda 21 kişi vardı".

Karşılıklı olarak konuşmalardan sonra Hüseyin Hüsnü Kolcu, şu açıklamayı yaptı:

"Biz daha önceki toplantılarda yeni dernek kurduğumuzu ve bu nedenle de 6 ay içerisinde bir seçim yapacağımızı anlattım. Bunu Eylül ya da Ekim ayında yapacağımızı belirttik. Bugünkü Kongre'den 15 gün önce bir toplantı yapıldı. Şu anda 17-18 imza var ancak 5 imza eksik..."

‘Önceki seçimlerde Hüsnü Kolcu, Muammer Aydınoğlu ile yarışmış ve 19 oya karşılık aldığı 24 oyla Başkan seçilmişti’

Haftaya ertelenen Olağanüstü Kongre’nin öncesinde Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Hüsnü Kolcu, daha önce 2014 yılının Haziran ayında yapılan Kongre'de 43 oyun 24'ünü alarak Başkan seçilmişti. Oldukça gergin geçen Kongre'de dönemin Muhtarlar Derneği Başkanı Şefik Yavuzyılmaz, birleştirici ve yapıcı bir konuşma yapmış; ardından ise 3 adaydan birisi olan Akbaba Muhtarı Yüksel Kılıç, Yavuzyılmaz'ın konuşmasından etkilendiğini dile getirerek, adaylıktan çekilmişti. Soğuksu Muhtarı Muammer Aydınoğlu ile Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu 24 oy, Muammer Aydınoğlu ise 19 oy almıştı.

Haber Merkezi

Yorumlar (1 Yorum)

sedat altun (7 yıl önce)

ferdi bey çok güzel bir yazı olmuş. hüsnü abiye yapılan çok büyük yanlıştır bence ,bazı meslektaşlarım uyarı mahiyetinde bu şekilde olayı buraya taşıdılar, ama bence yanlış oldu ,şahsım olarak üzüldüm, keşke iki kere kahvaltıda buluştuk orada hersey tartışılp düşüncelerini söyleyip ,tek liste halinde uzlaşıp böyle bir ortam yaşanmasaydı ?

Yorum Yaz