Muhtar Kolcu: "Hem Belediye hem vatandaş kazandı"

  • 29.01.2016 18:46
  • Güncelleme: 14.02.2022 12:52
  • Okunma: 12647 kez
  • Yorum: 0
Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu, Rüzgarlıbahçe'de 27 yıldır devam eden dava ile ilgili bilinmeyenleri anlattı:
Muhtar Kolcu:

Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu, Rüzgarlıbahçe'de 27 yıldır devam eden dava ile ilgili bilinmeyenleri anlattı:Rüzgarlıbahçe'de çeyrek asırdan fazla zamandır devam eden davanın tamamlanması, ilçede sevinç ve heyecanla karşılandı. Kamuoyunda 'Arif Yüksel Davası' olarak da bilinen davanın sonucunu Dost Beykoz'a özel değerlendiren ve aynı zamanda Muhtarlar Derneği Başkanı da olan Hüseyin Hüsnü Kolcu, "Rüzgarlıbahçe'deki insanların çoğunun tapusu yok. Aslında burada hem vatandaşi kazanmış oldu hem de Beykoz Belediyesi kazanmış oldu. Çünkü bu dava nedeniyle Belediye'nin de eli kolu bağlıydı. Belediye, elindeki arsaları ve müstakil arsaları değerlendiremedi. Şimdi hem Belediye'nin hem de vatandaşın önü açıldı" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimleriyle 'muhtarlara özel sistemin' ortaya çıktığından da bahseden Hüsnü Kolcu, bu sistem sayesinde Ankara'daki İçişleri Bakanlığı'na tek tuşla aktarılan dilekçelerin, ilgili kurumlara gönderildiğini anlattı.

Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı ve aynı zamanda Çubuklu Muhtarı Hüseyin Hüsnü Kolcu, kamuoyunda 'Arif Yüksel Davası' olarak da bilinen 27 yıllık davanın sonuçlarını Dost Beykoz'a değerlendirdi. Büyük bir çoğunluğu Rüzgarlıbahçe'de yer alan 184 Ada'nın kapsadığı alanları açıklayan Muhtar Kolcu, bu sırada arşivinde bulunan belgeleri gösterdi. Rüzgarlıbahçe Muhtarı Sedat Altun’un çalışmalarından da övgüyle söz eden Muhtar Hüsnü Kolcu, şunları söyledi:

Muhtar Kolcu: “Arif Bey, yalnızca 54 parseli isteseydi, konu bizi bağlamayacaktı”

"Körfez Konutlarını da içine alan çok büyük bir yer burası... Devasa bir alan... Bunun içerisinde Körfez Konutları, Belediyemizin satmış olduğu müstakil ve imarlı parseller var. Yani Kavacık Mezarlık ve Körfez Konutları'ndan başlayıp, ta Dedeoğlu Caddesi'ne kadar inen devasa bir yer burası... Çok büyük bir alan… Neyse ki dava bitti ve buradaki bir mağduriyet ortadan kalktı.

İnşallah Yargıtay'a gitmezler de bu sorun kesin olarak çözülür. Hâkim çok doğru bir karar verdi. Ben doğma büyüme Çubukluluyum, 1960 yılından bu yana o arazinin içerisindeyim. Ben de bu işe dâhilim. Daha önce Anavatan Partisi zamanında buralar 2/B'den çıkarıldı ve Körfez Konutları'nın izni alındı. Herkesin tapusu var. Ancak 1989 yılında açılan bir dava olayı bugüne kadar getirdi. Ben rahmetli Arif Bey ile diyaloglara girmiştim, bu konuları görüşmüştüm. Arif Bey'in istediği aslında 54 parseldi. Ama Arif Bey 'kök tapuya' tedbir koydurduğu için bu dava bu kadar uzun sürdü. Yoksa Arif Bey yalnızca 54 parseli istemiş olsaydı, bizi hiç bağlamayacaktı."

Dost Beykoz'un sorularını da yanıtlayan Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Hüsnü Kolcu, mahallesinde bulunan davalar konusunda da bilgi verildi. Herkesin yerinin santimine kadar belli olduğunu ifade eden Hüsnü Kolcu, burada dava açan kişilerin art niyetli olduklarını kaydetti. Beykozlu Muhtarlar Derneği'nde gerçekleştirdiği çalışmalar konusunda da bilgi veren Muhtar Hüsnü Kolcu, kimseye bir küskünlüğünün olmadığını ve dışarıda kalan yalnızca 9 muhtarın kaldığını belirtti. Beykoz Belediyesi ile görüşmelerin devam ettiğini de sözlerine ekleyen Hüseyin Hüsnü Kolcu, kısa zaman sonra bir sekreter görevlendirileceğini; Belediye'de açılan 'Muhtarlık Bürosu'yla birlikte ilçede çok güzel projeler gerçekleştireceklerini söyledi.

Haber Merkezi