Muharrem Kaşıtoğlu yeni partileri değerlendirdi

  • 0
  • 13519
Muharrem Kaşıtoğlu yeni partileri değerlendirdi
Muharrem Kaşıtoğlu yeni partileri değerlendirdi
Muharrem Kaşıtoğlu yeni partileri değerlendirdi

Beykoz Belediyesi eski Başkan Yardımcılarından Muharrem Kaşıtoğlu, yeni partileri değerlendirdi.

Adem Özköse’nin Youtube kanalı üzerinden yapmış olduğu “sınırsız” isimli yayında, AK Parti’nin kuruluş sürecinden başlayarak, bu güne nasıl geldiğini değerlendiren Muharrem Kaşıtoğlu, yeni partilerin neden kurulduğuna ilişkin yorumlar yaptı.

AK Parti çok ciddi değişiklik yaşadı

AK Parti’nin kurulduğu 2001 yılından bu güne gitmiş olduğu yolda çok ciddi değişiklikler olduğunu, AK Parti’nin ilk kurulduğu yıllarda demokratik, özgürlükçe ve hukuktan yana bir siyasi çizgi izlediğini, ötekileştirmeyi asla kabul etmediğini ve kardeşlik hukukunu geliştireceğiz iddiasında olan bir parti olduğunu ve onun gereklerini yerine getirdiğini söyleyen Kaşıtoğlu, “bu yaklaşımın zamanla geriye doğru gittiğini düşünüyorum” dedi.

AK Parti bazı beklentileri karşılayamadı

AK Parti içinde uzun yıllar siyaset yaptığı için yaşanan değişimi bizzat müşahede ettiğini dile getiren Muharrem Kaşıtoğlu, “bu siyaset arenası içerisinde kendi düşüncelerini, kendi dünya görüşlerini karşılamadığını düşündükleri için bazı isimler yeni arayışlar içinde girdiler” dedi.

AK Parti’de yanlışlar dile getirilse de karşılık bulmadı

Velev ki, yeni arayış içinde olan isimler AK Parti içinde yapılan yanlışları dile getirmişlerdir. Parti içi, grup ve benzeri toplantılarda bu eleştiriler yeterince karşılık bulmamıştır. Aslında eleştiri mahiyetinde dile getirilenler toplumun beklentileriydi.  Bu ana nedenle söz konusu isimler kendilerine yeni bir yol açmaya karar vermişlerdir.

AK Parti’nin yükselen trendi son noktaya gelmiştir

Somut olarak yerel seçimlerde göstermiştir ki, siyasi zeminde çok ciddi bir kayma ve değişiklik söz konusu. AK Parti’nin artık yükselen trendinin son noktaya geldiğini ve aşağıya doğru bir eğilim gösterdiğini de, İstanbul, Ankara, Antalya ve Adana gibi büyükşehirler başta olmak üzere pek çok yerde yerel seçimi kaybetmesinden anlıyoruz. AK Parti bu dönüşümün sonucu olarak yerel seçimleri kaybetti.

AK Parti seçmeninde bir adres arayışı var

Halkta ve AK Parti seçmeninde daha çok bir adres arayışı var. Seçmen en nihayetinde kızsa da, isyanda etse dünya görüşüne yakın en güçlü parti hangisi ise karşı taraf kazanmasın diye çok eleştirdiği partiye sandıkta oyunu verebiliyor. Onun için AK Parti’nin son yerel seçimlerde ve 2018 Haziran Seçimleri’nde aldığı oy sizi yanıltmasın.

AK Parti’nin başarısı CHP’nin imajıdır

 

Sağ kesimin muhafazakâr seçmenin gelenekçi olduğunu biliyoruz.  AK Parti’nin başarılı olmasının en önemli etkenlerinden birisi CHP’nin muhafazakâr kesim üzerindeki imajıdır.

Seçmende bir arayış olduğunu gördüler

AK Parti’nin içerisinde iki tane siyasi parti çıktı. Gelecek Partisi Ahmet Davutoğlu ve Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Ali Babacan. Bunlar niye durup dururken çıktı. Kamuoyu araştırmaları yaptılar, toplumun içinde yer aldılar, nabzı tuttular. Seçmende bir arayış olduğunu gördüler. Tüm araştırmalarda genç seçmende AK Parti’nin karşılığı son derece az.

Gelecek Partisi ve Deva Partisi’nin durumlarını zaman gösterecek. Yeni partilerde siyaseten tanıdığımız bildiğimiz yüzlerin çok az olduğunu gördük. Daha sansasyonel bir çıkış belki yapabilirlerdi.  Böyle bir çıkışı da belki stratejileri gereği yapmış olabilirler.

DEVA Partisi’nin gençlere yaklaşımı olumlu

DEVA Partisi’nin çok önemli bir şeyi yakaladığını fark ettim. Çok büyük bir kitle olan gençlerle ilgili çok ciddi bir yaklaşım gösterdi. Bunu da yeni kadrosunda gençlere verdiği yerin oranına bakarak değerlendiriyoruz.

Ali Babacan genç siyasetçi olması nedeniyle o kitleyi yakalayabileceğini düşünüyorum. Başarılı olup olamayacağını zaman gösterecek. Buna mukabil Ali Babacan’ın CHP’den ciddi bir oy alabileceğini düşünmüyorum.

Yeni partilerin halkta karşılığı olacaktır

Gelecek Partisi’nin halkta karşılığı olduğunu düşünüyorum. Ahmet Davutoğlu son günlerde özellikle agresif bir siyasete doğru evrildi. Cevap vermesi gerektiği noktalarda cevap veriyor. Zaman içerisinde toplumda daha çok karşılık bulacaklardır. Yakın zamanda seçim görünmediğine göre bu süreçi iyi değerlendireceklerdir diye düşünüyorum.

Muhalefet partileri kendini gösteremiyor

Gelecek Partisi’nin de, Deva Partisi’nin de muhalefetteki diğer partilerinde en önemli sorunu şu;  kendilerini gösteremiyor, anlatamıyor, ifade edemiyorlar.  Neden çünkü vatandaşa ulaşabilecekleri bir medya mecrası yok. Soysal medyayı kullanıyorlar.

Haber Merkezi

Beykoz’da kısa süreli tedirginlik
Önceki Beykoz’da kısa süreli tedirginlik
Cumhur İttifakı Adayı Beykoz'da en az yüzde 54 oy alır
Sonraki Cumhur İttifakı Adayı Beykoz'da en az yüzde 54 oy alır
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz