Muharrem Kaşıtoğlu Beşiktaş’a da el attı

  • 0
  • 9153
Muharrem Kaşıtoğlu Beşiktaş’a da el attı
Muharrem Kaşıtoğlu Beşiktaş’a da el attı
Muharrem Kaşıtoğlu Beşiktaş’a da el attı
Muharrem Kaşıtoğlu Beşiktaş’a da el attı
Muharrem Kaşıtoğlu Beşiktaş’a da el attı

Muharrem Kaşıtoğlu'nun “Masallarla İstanbul” adını verdiği serinin 6. Kitabı olan Beşiktaş Masalı da raflardaki yerini aldı.

Beykoz Belediyesi eski başkan yardımcılarından Muharrem Kaşıtoğlu’nun “Masallarla İstanbul” adını verdiği serinin 6.’sı olan Beşiktaş Masalı raflardaki yerini aldı.

Hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden seri, bugüne kadar on binlerce okura ulaştı.

Daha önce yayınlanan serinin diğer kitapları Beykoz Masalı, Üsküdar Masalı, Fatih Masalı,  Eyüpsultan Masalı ve Beyoğlu Masalı kitaplarıyla geniş bir okur kitlesine ulaşan Kaşıtoğlu, yeni kitabı Beşiktaş Masalı ile de yine büyük bir maceraya davet ediyor okuru.

İlçelere özgü sevimli hayvanların gözünden ve dilinden kadim yerleşim yerlerini pek çok yönüyle ele alan masal formatındaki kitaplar bu yönüyle büyük bir açığı kapatıyor ve çocukların sıkılmadan tarihi ilçeler hakkında pek çok yeni bilgi ile donanmalarını sağlıyor.

Pedagojik yönden büyük bir dikkatle yazılan kitaplar ilçelerin tarihine, coğrafyasına ve sosyolojisine dair pek çok bilgi barındırırken, çocuklara çevre bilinci, hayvan sevgisi, komşuluk, yardımseverlik aile ve arkadaşlık ilişkileri gibi değeri her geçen gün daha da artan manevi değerleri aktarma çabası ile de göze çarpıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Muharrem Kaşıtoğlu, “Daha öncede belirttiğim gibi ‘Masallarla İstanbul’ isimli bu seri, benim bu eşsiz kent İstanbul’a olan bir vefa borcumdur. Toplumsal değerlerimizi önceleyen bu masalların önemli bir misyonu olduğunu düşünüyorum. Gerçekten de çocuk edebiyatı bir yazarın en çok mutlu olacağı alanlardan birisi. Öyle ki çocuklara yapılan ‘yatırım’ karşılığının çabucak görülebildiği bir alan. Okullarda yaptığım söyleşilerde kitaplarımı okuyan çocuklarla yapılan buluşmalar doyumsuz. Kitap fuarlarında yazar-okur buluşmaları en mutlu olduğum anlardan. Okunmak, anlaşılmak ve daha da ötesi yazdıklarınızla insanların zihnine ve kalbine yolculuk yapmak anlatılmaz bir duygu.”

Serinin 6. Kitabı olan Beşiktaş Masalı bu serinin en güzel masalarından birisi ve belki de en güzeli. Macera diğerlerinden farklı olarak ülkemiz sınırları dışında taaa Afrika’da başlıyor. Neden Afrika? Çünkü Beşiktaş’ın sembollerinden olan yeşil papağanların anavatanı orası. Hayvan kaçakçılarının eline düşen kahramanımız Chuma’nın (Boncuk) Batı Afrika’dan başlayan macera dolu yolculuğu bir sonraki sayfayı merakla çevireceğiniz bir heyecanla İstanbul’a dek sürüyor.

Kitap, boğazın güzel mi güzel ilçelerinden Beşiktaş’a ve Afrika’ya, dair pek çok bilinmeyeni bilinir hâle getiriyor. Eminim ki bu kitap da diğerleri gibi çok sevilecektir. Defalarca ziyaret ettiğimiz, önünden geçtiğimiz güzelliklere dair “Ne kadar da az şey biliyormuşuz” diyeceğimiz Beşiktaş Masalı kültür hayatımıza ve çocuklara bir hediyedir.

Kaşıtoğlu ebeveynlere de seslenerek “Çocuklarınıza kitap okutmanız son derece önemli. Nitelikli bireyler yetiştirmek istiyorsanız mutlaka çocuklarınıza bu alışkanlığı kazandırmalısınız. Mümkünse rol model olmalısınız. Ülkemizde iki yıldır uygulamaya başlanan uzun metinli sorulardan oluşan yeni sınav sitemi çocukları okumaya, anlamaya ve yorumlamaya mecbur kılıyor. Bu sorularla ve sınav sistemiyle baş etmelerinin ve başarılı olabilmelerinin yegane yolu kitap okuma alışkanlığıdır. Çocuklarınızı dijital bağımlılıktan uzak tutmak ve kitap okutmak ailelerin en önemli görevlerindendir. ‘Beni rahatsız etmesin de cep telefonuyla, ipad  yada bilgisayarla ne kadar vakit geçirirse geçirsin’ anlayışı, ebeveynlerin  hayatlarının en büyük hatalarındandır. Bu vesileyle herkese bol kitaplı günler diliyorum’’ diye sözlerini noktaladı.

Haber Merkezi

Apolas Lermi, Beykoz Çayırında konser verecek
Önceki Apolas Lermi, Beykoz Çayırında konser verecek
Cumhur İttifakı Adayı Beykoz'da en az yüzde 54 oy alır
Sonraki Cumhur İttifakı Adayı Beykoz'da en az yüzde 54 oy alır
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz