Kültür

Muharrem Ergül’ün önemli konukları

Muharrem Ergül’ün önemli  konukları
27.02.2016 22:13
| | |
4325

Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanı Elizabeth Konçevska, Beykoz’da Muharrem Ergül’ü ziyaret etti.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir araya gelen Güneydoğu Avrupa Kültür Bakanları arasında yer alan Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanı Elizabeth Konçevska, Beykoz’da Muharrem Ergül’ü ziyaret etti.

Güneydoğu Avrupa Kültür Bakanları İstanbul’da bir araya geldi. Toplantıya Arnavutluk, Yunanistan, Bulgaristan, Karadağ, Slovenya, Bosna Hersek, Moldova, Sırbistan ve Hırvatistan Cumhuriyetlerinin Kültür Bakanları katıldı. Kültür Bakanları aynı zamanda ikili görüşmeler de yaparak, bölgelerindeki kültürel işbirliği konusunu da masaya yatırdı.

Toplantıya katılan ülkeler arasında bulunan Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanı ve beraberindeki heyet, Dost Beykoz Başyazarı Muharrem Ergül ve arkadaşlarıyla bir araya geldi. Bakan Elizabeth Konçevska, İstanbul Başkonsolosu Zerrin Abaz, Bakanlık Müsteşarı Lidiya Lazereva ve Uzman Zoran, bir vefa göstergesi olarak Muharrem Ergül'ün davetiyle Beykoz Hıdiv Kasrı'ndaki akşam yemeğinde buluştu. Toplantıda ayrıca Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Emin Yavuz, Polonezköy eski Muhtarı Daniel Ohotsk, AK Parti Kurucularından İsmail Hakkı Hocaoğlu da katıldı. Dostluk ve nezaket buluşmasında ayrıca Makedonya Halklar Tiyatrosu Genel Müdürü Atila Klinçe de hazır bulundu.

Makedonya Kültür Bakanı Elizabeth Konçevska ve Tiyatrolar Genel Müdürü Atila Klinçe, Muharrem Ergül'e geçmişte Makedonya'daki Türk Tiyatrosu'na yaptıkları katkılarından dolayı teşekkür etti. Muharrem Ergül de "Kişiler geçici, kurumlar kalıcıdır. Bizler sizlerle bağlarımız hiç kopartmamak ve işbirliğimizi bugün de devam ettirmek istiyoruz" dedi ve sözü Beykoz Belediye Meclis Üyesi Emin Yavuz'a bıraktı.

Belediye Meclis Üyesi Emin Yavuz ise iki önemli konunun altını çizdi ve ilk olarak, aynı zamanda kendisinin Başkanı olduğu Doğu Karadenizliler Derneği'nin halkoyunlarından bahsetti. Makedonya Kültür Bakanı Elizabeth Konçevska'ya Dernek'teki halkoyunu ekibinin çalışmalarını anlatan Emin Yavuz, bu sırada Makedonya ile ortak çalışmalar gerçekleştirebileceklerini ifade etti. Emin Yavuz ayrıca Beykoz ile 'kardeş şehir' olması için Makedonya'da çalışmalar yürütülebileceğini, bu konunun Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ile paylaşılması halinde ise önemli bir ivme de kazanılabileceğinin altını çizdi.

Toplantıya katılan Polonezköy eski Muhtarı Daniel Ohotsky ise Türkiye'deki 'çok kültürlü' yapının özellikle hoşgörüyü beraberinde getirdiğini vurguladı ve bu duruşun Balkan ülkelerine örnek olması gerektiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından ise toplantı, eski dostların vefasının devam etmesi dileğiyle, tekrar bir araya gelme sözü de verilmesinin ardından, sona erdi.

WhatsApp İhbar Hattı: 0 (541) 464 6673 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Ziyaret, Muharrem Ergül, Makedonya, Kültür Bakanı, Elizabeth Konçevska, Zerrin Abaz, Lidiya Lazereva, Uzman Zoran, Emin Yavuz, Daniel Ohotsk, Atila Klinçe

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"