Sınıf başkanını sınıfın içinden seçmeliyiz

  • 17.12.2018 17:30
  • Güncelleme: 26.02.2019 18:55
  • Okunma: 36409 kez
  • Yorum: 7
Beykoz’da 5 yıl Belediye Başkanlığı yapan ve 2019 Yerel Seçimleri için yeniden aday adayı olan Muharrem Ergül, Dost Beykoz yazarlarına konuk oldu.
Sınıf başkanını sınıfın içinden seçmeliyiz

Uzun süredir, siyasi değerlendirme yapmaktan kaçınan Muharrem Ergül, bu kez net konuştu. Ergül, Beykoz’da gündemdeki yerini koruyan ithal aday tartışmalarını, “sınıf başkanını sınıfın içinden seçmeliyiz” şeklinde yorumladı.

Dost Beykoz Yazarları, Bilgehan Murat Miniç, Sinan Kavrak, Ekrem Tuncer, Kader Gür ve Salih Şişman’ın katıldığı söyleşide Muharrem Ergül çarpıcı açıklamalar yaptı.

Sizce siyaset nedir?

Siyasetin bir tanımı yoktur. Birçok tanımı vardır. Demokrasiyle yönetilen ülkelerde siyaset, halka hizmet sanatının bir diğer adıdır. Demokrasiyle yürütülen ülkelerde siyasi partiler olacaktır. Bütün partiler olmalıdır. Bütün görüşleri yansıtan partiler olmalıdır. Bu partiler siyasetten halka hizmet edecek bir yöntem bulmalıdırlar. Siyaset, bir ülkede yaşayan katmanların sesli düşünmeleridir. Ben siyaseti böyle değerlendiriyorum. İnsanlar siyaset yapsınlar. Siyasi zemin, halkın taleplerine doğru cevap veren tercihlerdir. Siyaset, halka hizmet sanatıdır.

15 yıl önceki Muharrem Ergül ile şimdiki Muharrem Ergül’ün siyaset tarzı ve Beykoz ile ilgili düşünceleri nelerdir?

Üniversitede aldığımız eğitimler bize formel bir yön veriyor. Bizi bir anlamda hayatın kendisi eğitiyor. Bir anlamdan da biz siyaset yaparken kendi yanlışlarımızı da görme şansına erişiyoruz. Ben tabi ideal bir durumdan bahsediyorum. Ben siyaset yaparken 15 yıl önce yaptığım şeyleri bugünkü gözümle gördüğümde yanlış olarak düşünüyorum. Keşke bugün yaşadığım toplumun içinde birçok insan ile bir durum değerlendirmesi yapıyoruz. Siyaset birazda sizin hatalarınızla size gösteren bir durumdur. Belki yarın bizim yaptıklarımız genç kardeşlerimiz hayatlarında yol gösterecektir. Şimdi baktığımda evet ben birçok iyi şeyler yaptım. Ama birçok da hata yaptım. Ayrıca şunu bilmek gerekir. İnsanlar hata yapmalıdırlar. Erdem budur ki insan yaptığı hatanın farkına varabilmelidir. Aynı hatayı tekrar yapmamaya gayret edin.

2009’da partiniz sizi neden aday göstermedi?

Siyasette matematiksel bir durum yoktur. Birçok farklı ilişkiler vardır. O yüzden ben bunu ne başarısız oldum ne yeteneksiz oldum diye demem. Bunun üzerine çok gitmeyelim. Bunu çok irdelersek geçmişe çok takılmak, geleceği de kaybetmek demektir. Ben önüme bakıyorum. Tabi o gün partim beni aday göstermedi. Beni aday gösterdi veya göstermedi bu kadar. Gelen kişi benden iyidir, kötüdür yorum da yapmam. Çünkü bunu yaptığınız zaman kişisel şahsi bir kavgaya girersiniz. Hoş bir durum yaratamazsınız. Siyasetin kendi bir işleyişi vardır. Sizin müdahil olamadığınız bir mekanizması var siyasetin. O bir şekilde işliyor. O işleyiş böyle bir uygunluk gördü.

Partiniz 2019’da sizi neden aday göstersin?

Partimin beni niçin aday göstermesi gerektiğine partim 10 yıllık sürece bakarsa, sokağa bakarsa, olup bitenler rivayetlere bakarsa bu konuda aday göstermesinin beni veya başka birisini aday göstermesinin sağlıklı bir sonuç olacağını düşünüyorum. AK Partinin bu sene Beykoz’da 15. yılıdır değil mi?

Benim aday adaylığım sokaktan kaynaklanıyor

Bugünkü belediyemiz afiş astığında 10. Yılımız diye afiş asıyor. Bu bile düşündürücü değil midir? Ben buradayım. Çizgimi hiç değiştirmedim. Benim aday olmam biraz da kendimden değil sokaktan kaynaklandı. Bugün birçok yerde vatandaşlar aday olmamı istedi ve ben bundan hiç kaçınmadım. Birde yorgan meselesi var ya çok dikkat etmek lazım. Asıl olan ben olurum veya başka arkadaşım olur ama, olması gereken sınıf başkanının sınıfta seçilmesi lazımdır. Partim beni gösterir göstermez. Saygı duyarım.

Beykoz Belediye Başkanı Beykoz’un içinden olmalı

Beykoz Belediye Başkanı, Beykozlu hikâyesi olanlardan olmalı. Beykoz Belediye Başkanına bugün içeriden olan kim olursa olsun Tokatköy, Kılıçlı, Yenimahalle son durak, Onçesme’ler dediğinizde herkes bilir. Ama dışarıdan gelen birisine bunları on yılda tarif edemezsin. Bunu öğrenene kadar on yıl geçer. Bir de ayrıca okul arkadaşı biriktirdin mi? Futbolcu arkadaşı biriktirdin mi? Cami cemaatinden arkadaşın var mı? Dernekten arkadaşın var mı? Beykoz’da olması gereken birinin Beykoz’da hikâyesi olsun. Hikâyesi olmayan kentin, geleceği olmaz. Buradan birisi olsun. Ahmet olsun Mehmet olsun. Hiç fark etmez. Dolayısıyla doğrusu budur. İstanbul’da otuz dokuz ilçe var. İstanbul’daki bazı ilçelerin yapısı farklıdır Hala Beykoz’daki birisi İstanbul’a gidiyorum der. Ama Bakırköy’deki, Kadıköy’deki demez. Biz hala yarı kent, yarı köyüz. Biz hepimiz birbirimizi tanırız. Dolayısıyla bizim sosyolojik yapımız buna müsait değil.

Mevcut yerel yönetim Beykoz Belediyesi’nin AK Partili yönetimi pankartlarda ‘10.yılımız’ şeklinde ifadelerde bulunuyor. Sizin 5 yıllık döneminizi orada bir bireysel tavır koyuyor. Bu hangi psikoloji ile yapılıyor?

Bu yanlıştır. Nerede olursa olsun yanlıştır. Bu yanlışı yapan arkadaşlara burayı 10 yıl ben teslim ettim. CHP’ye kaybettiler. Ben burayı aldım ve teslim ettim. Ben burayı CHP’den aldım. Benim 5 yılımı yok saydılar. Bunu siz takdir edin.

Sizdeki bu kültür hazinesi nedir?

Ben çok meraklı birisiyim. Mesela bir şehir içinde insanları, hayvanları, bitkileri merak ederim. Türkiye’de kent kültürü, sosyal bilimler, sosyolojiyi takip eden ender insanlardan birisiyim. Ben her ay bir konu çalışırım. Yayınlanmamış kitapları bulur alırım. Benim evimi görseniz yerlerde bile kitap vardır. 80 koli açılmamış kitap var bende. Benim dünyam budur.

Haber Merkezi

Yorumlar (7 Yorum)

Mevlüt BİRİNCİ (3 yıl önce)

Sayın Başkan; Beykoz Ak Partiye gönül veren Reisine inandığı için sizi seçti.O gün rüzgarın nasıl estiğini herkes iyi biliyor.Kimse kerameti kendinde aramasın arayacaksa önce davasına sahip çıksın.Beykozlu olmak veya hemşehricilik yapmak bana göre çok yanlış bir tespit.Kimse liyakat,iş bilme ,yönetim,beceri ,dürstlük,başarı demiyor,bunlardan niye kimse bahsetmiyor. Beykozlu olmak demekle olunmuyor hizmetle olunuyor şehrinize kattıklarınızla olunuyor.Halk bence idarecilerini başarıları ile takdir etmeli yöresel değerleri veya burada oturmasıyla değil.Girmek istemiyorum ama bugüne kadar tüm Belediye Başkanlarımız buranın öz çocukları değilmiydi.Sonuç yine memnuniyetsizlik! demek şehrimizde bir şeyler eksik gidiyor.İnşallah liyakatlı başarılı Başkanımızın eksik kalan Beykozumuzu gerekli halkımızın özlediği marka şehre kavuşturacağına inanıyorum.Bu davaya gerçekten inanan gönül insanlarını Başkanımızın etrafında çalışmaya bekliyoruz.Yapamadıklarınızı nerelerde keşke yapmasaydım gibi düşüncelerinizi dava arkadaşınıza anlatarak Beykozumuza hizmet etmiş olursunuz.Niyetler önemli.Saygılarımla...

Kanlıcalı (3 yıl önce)

Severiz seni başkan az koşturmadın milletin evi yıkılmasın diye Arkandayız

Abuu zeeya (3 yıl önce)

İktidar ve Büyükşehir partisiyle aynı parti başkanı olarak Alaattin köseler döneminin performansının %50 sini Beykoz'a gösterememiş biri olarak aday olması deli cesareti ya da yüksek medeni cesaret sahibi olmasının göstergesidir. bize de hayırlısı demek düşer aday adaylığı eğlenceli bir süreç olacak.

Mehmet (3 yıl önce)

Sn. Muharren Ergül siz karşı olan diyelim sizi eleştirmek içinde değil yazım. Yalnız bizler Beykoz da yaşıyoruz bundan önce ve şu an Beykoz un Belediye başkanlarının tamamı Beykoz lu idi ne yaptı gerçek Beykoz luya şu an Beykoz un mahallelerinin yolu yok alt yapı insanların insafına kalmış deme çatma evler ulaşmak için 170 merdiven inip çıkan ve patika yollardan evine giden var. Bunları biliyoruz ve çok yazık diyoruz gelen belediye başkanları sadece Beykoz konaklarına Acarlara ve siteler hizmet götürdü oralardanda mensubu olduğunuz partiye oy çıkmadı bunları biz unutmadık artık yeter diyoruz. Beykoz u beykozlu yönetmesin Beykoz u işi bilen her kim varsa zengin fakir ayrımı yapmayan verilen oylarını kıymetini bilen lazım yoksa Beykoz okul değilki sınıf başkanı seçsin.

Mehmet CAN (3 yıl önce)

Beykoz için yaptığınız tek şey kaldırımları yenilemekti 5 yıl boyunca hiçbir şey yapmadınız Beykoz için ". Ben siyaset yaparken 15 yıl önce yaptığım şeyleri bugünkü gözümle gördüğümde yanlış olarak düşünüyorum" meseleyi zaten özetlemişsiniz Sizden bir ricam var sayın başkan adayı Beykoz için bir şeyleri yapmadan önce valideniz Zehra ERGÜL için yaptırdığınız hayrat çeşmeyi bir onartın lütfen olsun ölmüşlerinizin ruhu için sonra beykoza bir şeyler yaparsınız.

Çubukluyali (3 yıl önce)

Yav arkadaş gidip gidip geliyorsunuz.nasıl bir hırstır bu anlamış değilim.hiçmi genç biri,farklı biri çıkmayacak aday.eski belediye başkanı eski ilçe başkanları bi bitmediniz gitti.

Burak (3 yıl önce)

Ak Parti bu dönem seçimi bir tek Muharrem başkanla alır aksi halde ilçe dahil Beykoz sonuçlarını ağır öder.

Yorum Yaz