Güncel

Muharrem Ergül’den basın özgürlüğü uyarısı!!!

Muharrem Ergül’den basın özgürlüğü uyarısı!!!
12.12.2015 13:42
| | |
12799

Foto galeri Video galeri

'Ben iktidar oldum, herkesi döverim' anlayışına karşı olduğunu dile getiren Ergül, herkesin terör ve şiddete bulaşmadıkça düşüncesini ifade etmesi gerektiğini savundu.

AK Parti'nin önemli isimlerinden Beykoz eski Belediye Başkanı ve Dost Beykoz Başyazarı Ergül, basın özgürlüğü konusunda uyarılarda bulundu. 'Ben iktidar oldum, herkesi döverim' anlayışına karşı olduğunu dile getiren Ergül, herkesin terör ve şiddete bulaşmadıkça düşüncesini ifade etmesi gerektiğini savundu. Ergül ayrıca Kuran-ı Kerim'in statik hale getirildiğini söyledi.

AK Partili Ergül, 'Kuran'ı statik hale getirdik' dedi, Marx ve Lenin'i örnek gösterdi.

Ergül, Kuran-ı Kerim'in değişim üzerine kurulu olduğunu belirterek, 'biz onu statik hale getirdik ve skloastize ettik' dedi. Ergül Marx ve Lenin'in materyalist felsefesinin de Kuran-i Kerim gibi değişimi savunduğunu ileri sürdü.

AK Parti'de 2004-2009 yılları arasında Beykoz Belediye Başkanlığı görevini yapan, İBB Şehir Tiyatroları eski Genel Müdürü Muharrem Ergül, KRT'de gazeteci Çağlar Cilara'nın televizyon programına konuk oldu.

"ZAMAN ZAMAN DEĞİŞİME KARŞI GELDİK"

Programda dikkat çeken açıklamalar yapan Ergül, "Gelecek kuşakların hassasiyetlerini siyasi parti olarak dillendirmemiz lazım. Gençler ne istiyor, kadınlar ne istiyor, ne düşünüyor? Bir fıskiye düşünün, tepesinde hep su zerrecikleri vardır ama bir taneyi hep aynı görürsünüz, hep aynı kalarak nasıl değişebiliriz, bunu düşünmemiz lazım. Toplum değişiyor, toplum dönüşüyor. Diyalektik felsefeninde temeli değişimdir. Marx'ın ve Lenin'in oturttuğu felsefede diyalektik materyalizmin temeli değişim üzerine kuruludur. Baktığınızda Kuran-i Kerim'in kodları da değişim üzerine kurulu. Ama biz onu statik hale getirdik ve skloastize ettik. Çağdaş Hristiyan felsefesi gibi skolastik hale getirdik, durdurduk. Oysa hayat devam ediyor, her şey ileri gidiyor. Değişime karşı geldik zaman zaman siyaseten."

Ergül, AK Parti'nin bu değişimi yakalama becerisine sahip olduğunu söyledi ama uyardı:

"BİZ OLMASAK DÜNYANIN SONU GELİR ANLAYIŞINDAN KURTULMAK LAZIM"

"Güç ve iktidar ister istemez sizi zehirlemeye başlar, statik hale getirir. Geriden gençler geliyor, çok ciddi, inanılmaz geliyor. Biz olmasak dünyanın sonu gelir anlayışı var siyasetçilerde. Bu hastalıklardan da kurtulmamız lazım bizim. Biz olmasak, ben olmasam, şu olmazsa biz yandık, bittik, yıkıldık yok. Toplum değişiyor, buna ayak uyduran siyasi partiler kalır, ayak uyduramayanlar için toplumun siyaset mezarlığı duruyor."

"ŞUNU YAPMAYALIM: BEN İKTİDAR OLDUM HERKESİ DÖVERİM"

"Bizim şunu yapmamamız lazım; ben iktidar oldum, herkesi döverim. Biz toplumun binde hatta milyonda bir farklılığı varsa onlarla birlikte yürümemizin gerektiğini düşünüyorum, onları önemsememiz lazım. Demokrasinin tanımında çoğunluğun idaresi diye deriz ya, tam tersi, demokratik toplumdaki en küçük farklılıkların, değerlendirildiği, önemsendiği yönetim biçimidir. Evet, çoğunluk, sandık önemli bir şeydir. Kazanırsınız ama sizin gibi düşünmeyen, inanmayan, yaşamayanların, düşünmesi, inanması ve yaşaması için elinizden gelen her şeyi yapmalısınız." 

"HERKES DÜŞÜNCESİNİ AÇIKLAYABİLMELİ"

"Toplumda herkes terör ve şiddete bulaşmadıkça düşüncesini söyleyebilmelidir. Biz söylemelerine de izin vermeliyiz. Konuşmayan, atom bombası gibi tehlikelidir. Konuş, şunu iste, bunu iste, her şeyi iste. En tehlikeli şey, tanımadan bilmeden ötekileştirmektir. Çok insan bilirim, tanımadığım zaman ona karşı önyargılarım oldu, oysa tanıdıkça, anladıkça, sevdikçe bırakın önyargıyı, onu korumaya çalışmışımdır. Hepimizin birlik olduğunu düşüneceğiz, öteki yok. Önemli olan temelde insandır. Birlikte yaşama erdemine kavuştuğumuz zaman biz bugün burada siyasi partileri değil, Türkiye'de bu yıl kaç kitap yayımlandı, kaç makale yayımlandı, kaç bilim insanımız kaç buluş yaptı, bunları konuşuruz."

ERGÜL'DEN BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ UYARISI! "İNSANLAR SERBESTÇE KONUŞMALI"

"Temelde özgür bir şekilde düşüncesini söyleyen insanların söylemesinden yanayım. Olabilir, yanlış şeyler söyleyebilirler, yanlış şeyler yazarlar. Bunun gazetecilik sınırları içinde kalması ile teröre işaret etmesini ayırt edersiniz, gerçekten gazetecilik faaliyeti içinde ise bu faaliyetin özgürce söylenmesinden amasız yanayım. Çünkü bizimde geçmişte yıllar içinde düşüncelerimizi söyleyemediğimiz, yutkunduğumuz zamanlar çok oldu. İnsanlar serbestçe konuşmalı. Bir sözcüğü, bir kelimeyi yazarken çok düşündüğümüzü biliyorum."

Muharrem Ergül 2004 yılında Beykoz Belediye Başkanı olduğu dönemde bir orduevine nikâh kıymaya gittiğinde eşi başörtülü olduğu için kapıdan geri çevrildiğini anlattı. Hatta o gün, sanatçı Kenan Işık ile birlikte oraya gittiğini belirtti. AK Parti'nin 2002'den sonra toplumun bütün rahatsızlıklarına tercüman olmayı amaçlayarak geldiğini söyledi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Muharrem Ergül, KRT, Kültür TV, Çağlar Cilara, Haber Özel, Basın, Özgürlük

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"