Kader GÜR
  • 16/05/2023 Son günceleme: 16/05/2023 15:47
  • 5.339

Oy verme işlemine 1 gün kala muhalefet adına sosyal medyayı kirleten, Muharrem İnce'ye sosyal medya üzerinden operasyon yapanların gözaltına alınmasıyla ortalık sakinleşti, gerginlik azaldı.

Seçim öncesi koparılan fırtınaya bakıldığında kan gövdeyi götürecekti... Bizler Tayyip Erdoğan taraftarları olarak meseleye hiç öyle bakmıyorduk. Bizim tek amacımız kazanmaktı, çok şükür kazandık...

Henüz süreç tamamlanmadıysa da, Recep Tayyip Erdoğan'a duyulan güven ve Türkiye'nin tam bağımsızlık yolunda vermiş olduğu mücadelenin sahiplenilmesi önemliydi.

Seçimin ikinci tura kalması gerçekten beni üzdü. İlk turda bitseydi ne olurdu? Seçimin ikinci tura kalmasının bende oluşturduğu psikolojik tramvayı atlattıktan sonra daha sağlıklı düşünmeye başladım. Konuyu, 'şerde hayır, hayırda şer' yaklaşımına taşıyınca seçimin ikinci tura kalmasının hayırlı olduğunu düşündüm. Çünkü muhalefet adına bu işlere hakemlik yapanları da yenmek gerekiyordu.

Seçim öncesi kamuoyundan farklı olarak bize gelen saha çalışmalarının sonuçları, Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimi ya az farkla alacağı, ya da az farkla ikinci tura kalacağı şeklindeydi. Onun içindir ki, benden yorum isteyen herkese işi sıkı tutun, "gevşemeyin" şeklinde telkinlerde bulundum.      

Velhasıl seçim ikinci tura kaldı... Böylesi bence hayırlı oldu. Çünkü ilk turda az bir farkla Recep Tayyip Erdoğan seçimi bitirmiş olsaydı muhalefet cephesi buna bin türlü kulp takardı ki, bunun alt yapısını seçim gecesi daha sonuçlarla ilgili her hangi bir somut dayanak yokken İBB Başkanı İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş hazırlamaya başlamıştı zaten. Dolayısıyla seçimin ikinci tura kalması, Türk siyasetini muhalefet cephesinin hezeyanlarından, iftiralarından,  dezenformasyonlarından korumuştur. İkinci tur sonunda sonucun daha farklı olacağını düşündüğüm için muhalefet adına bu işe hakemlik edenlerde yenilmiş olacak.  

Tabii ki siyasi partilerin amacı iktidar olmaktır... Ama bizim muhalefet cephesinin amacı iktidar olmak değildir, amaçları kendilerine taraftar toplayarak Recep Tayyip Erdoğan'ı devirmektir. Bu muhalefet cephesini destekleyenlere bu bakış açısının hiç bir faydası yoktur. Sadece seçmeni kullanarak,  kendilerini tatmin etmenin peşinde olanlar kendilerini destekleyenlere hiç bir gelecek hazırlayamazlar.

Muhalefet cephesinin içinde olanların bir çoğu bir zamanlar iktidardaydı, saçma sapan bahanelerle bırakıp gittiler. İsim vermiyorum. Sorsan onlara AK Parti'de çok yanlış işler vardı. Tamam insanın olduğu her yerde yanlış iş olur. Bu muhalefette de var. Ama bizim farkımız, biz yanlış işlere 'dur' diyoruz, muhalefetin böyle bir derdi yok... "Doğruya doğru, yanlışa yanlış" diyemiyorlar...

Bakın mesela ben hemen bir yanlış işe buradan 'DUR' diyorum...

Beykoz'da, Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52 oy almış olsa da, bir önceki seçime oranla AK Partinin oylarında düşme olmuştur...

Seçim günü Beykoz'da sandıkları dolaşırken vatandaşlarla sohbetlerimiz oldu. Beykoz'da yapılan yıkımlar her ne kadar hukuki gerekçelere dayanmış olsa da bir küskünlük ve Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın'a karşı bir tepkinin oluşmasına yol açtı. Bunun hemen telafi edilmesi, bununla birlikte imar barışına aykırı olmayacak şekilde yapı kayıt belgesi olan konutlara tadilat izni verilmesi şarttır. Bu konuda da Murat Aydın'a karşı bir serzeniş var.

Murat Aydın bana, büyütmemek kaydıyla tadilata izin verdiklerini söylemişti. Bana bu eleştiriler yapıldığı zaman, Beykoz Belediyesi'nin tadilata izin verdiğini söyledim, hatta Çavuşbaşı'na doğru giderken dış cephesine iskele kurulu olan bir kaç binayı örnek gösterdim. Bu konuda Beykoz'un rahatlatılması lazım diye düşünüyorum...

Düşünürken, halkın taleplerine tercüman olmaya çalışıyorum, Başkan Murat Aydın'ında bunları dikkate alacağına inanıyorum.  Bizde siyasetin ruhu dayanışma ile oluşuyor.

Muhalefet cephesinde siyaset yapan arkadaşların iktidar olmaları bulundukları konumda mümkün değildir. Çözümü çok basit! Güzel insan olacaksın... Anadolu'nun değerlerine sahip çıkacaksın. Geriye bir tek şey kalıyor...  AK Parti, MHP yada Yeniden Refah Partisinin kapısından gireceksin, iktidara ortak olacaksın.

İşte size iktidar olmanın yolu... Bekliyoruz... 

Yazarın Yazıları