Prof. Dr. Faruk ŞEN
  • 24/07/2023 Son günceleme: 24/07/2023 20:20
  • 3.655

Türkiye’de muhalefet partilerinde şu sıra bir telaş hakim. Özellikle CHP’de parti meclisinden izinsiz yapılan toplantı ve açıklamalar CHP’de krize neden oldu. Şimdi gözler Parti Meclisi toplantısına ve sonrasında atılacak adımlara çevrildi.

Neden seçimleri kaybeden CHP yeni bir arayış içine girmek zorunda kaldı? Neleri yanlış yaptı? Önümüzdeki günlerde bu sorulara cevap ve çözüm bulabilecekler mi? Yaklaşan yerel seçimler için başta İstanbul ve büyükşehirler olmak üzere nasıl bir yol haritası belirleyecekler.

Genel seçimlerin ardından diğer partiler yerel seçimlerde CHP ile işbirliği yapmak istemiyor. HDP kendi adaylarını gösterirken, büyük bir olasılıkla İYİ Parti de kendi adayları ile seçime girecek. Bu CHP’ye ne getirir, ne götürür? CHP önceki yerel seçimleri özellikle HDP ve birazda  İYİ Partinin oyları ile kazanmıştı. Şu anda 11 büyük ilin belediye başkanlığını elinde tutan CHP bakalım önümüzdeki seçimlerde nasıl bir sonuç elde edecek?

Şimdi gelelim bizim ilçemize. Beykoz İstanbul'un en güzel ilçelerinden birisi. Murat Aydın Beykoz ilçesinde yaptığı önemli sahil düzenlemeleri ile bölge halkının kalbini kazandı.

Beykoz CHP İlçe Başkanlığı için 4 hatta 5 ilçe başkanı adayı var, hepsi seçime girmek istiyor.  Fakat adaylara dair Canan Kaftancıoğlu henüz fikir beyan etmedi. Seçimlerde ne olup ne biteceğini hep beraber göreceğiz.

İstanbul’un güzel ilçesi Beykoz da CHP yeni bir ilçe başkanı seçecek ve seçilen aday büyük olasılıkla belediye meclisi adayı olacak.

CHP Beykoz Belediyesini AKP’den geri alabilir mi? Bu konuda HDP ve İYİ Parti ile herhangi bir ortaklık söz konusu olabilir mi? Herkes bu konuda bir beklenti içinde. Şunu göz ardı etmemek lazım, CHP’nin kazanmak için HDP ve İYİ Partinin oylarına ihtiyacı var.

Diğer küçük partilerin oylarının çok büyük bir fark yaratacağı düşünülmüyor. Buna karşılık Zafer Partisi bu seçimlere ciddi bir taleple giriyor. Bu konuda önümüzdeki günlerde neler olacak?

CHP, Murat Aydın’a karşı seçime kazanabilecek mi? Murat Aydın tekrardan Beykoz Belediye Başkanlığı için aday olacak mı? Hanefi Dilmaç Beykoz için adaylığa göz kırpıyor, bu durum

Beykoz’da AKP’nin durumunu nasıl etkiler? Tüm bunları önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz. 

Ama Beykoz da CHP bu sefer iddialı bir çalışma yürütüyor.

Yazarın Yazıları