Muhabirlerde balıkçılar gibi üzgündü

  • Güncelleme: 01.09.2016 21:55
  • Okunma: 8113 kez
  • Yorum: 0
1 Eylül’de av yasağının sona ermesiyle gece yarısından itibaren Beykoz Poyrazköy limanında bekleyen muhabirlerde balıkçılar gibi hayal kırıklığı yaşadı.
Muhabirlerde balıkçılar gibi üzgündü

Gece yarısı itibariyle kaldırılan balık avlama yasağının ardından İstanbul genelinde 13 bin balıkçı ve 2 bin balıkçı teknesi Marmara'ya açıldı. Beykoz’un en önemli balıkçılarının olduğu Poyrazköy’e giden AA ve Dost Beykoz muhabirleri saatlerce beklemesine rağmen sadece balıkçıların üzüntüsüne ortak olabildi.

Teknelerin bakımları yapıldıktan ve yıpranmış ağlar tamir edildikten sonra İstanbul'daki balıkçılar Beykoz’da da balıkçılar 'Vira bismillah' diyerek balık avına çıktı. Marmara Denizi'ne yaşanan şiddetli rüzgara rağmen gece yarısı itibariyle balıkçı tekneleri ve gırgırların sesi yankılansa da birçok balıkçı denize açılamadı.

Beykoz Poyrazköy'den denize açılan balıkçı tekneleri havai fişekler ile av yasağının sona ermesini kutlasa da sonuç beklendiği gibi olmadı. Hamsinin bu sene çok olacağını belirten balıkçılar denize açılamasalar dahi, bir sonraki gecelerde şanslarını deneyeceklerini söylediler.

Balıkçılar, denize açılamamalarına rağmen sabaha kadar yıpranmış ağların onarımına devam etti. Bazı kaptanlar ise kötü hava şartlarına rağmen denize açılarak şanslarını denedi ancak sabah olmadan tekrar geri döndüler. 

Yaklaşık 250 bin balıkçı denize ağ atacak. Balıkçılar yasağın kalkmasıyla gırgır ve trol yöntemiyle avlanabilecek. Diğer yandan geçen yıl 193 bin ton hamsi, balıkçı ağlarına takılmıştı. 

Dost Beykoz / Gencebay Gür

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Poyrazköy, Balıkçı, Av, Furtına

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz