Müfettişler Kıyı Emniyeti suçlu buldu

  • 0
  • 9709
Müfettişler Kıyı Emniyeti suçlu buldu
Müfettişler Kıyı Emniyeti suçlu buldu
Müfettişler Kıyı Emniyeti suçlu buldu
Müfettişler Kıyı Emniyeti suçlu buldu

Şile açıklarında batan yük gemisinin mürettebatını kurtarmak isterken batan ve Beykozlu denizcilerin ölümüne sebep olan bot kazasına 8 ay sonra soruşturma izni çıktı.

Ulaştırma Bakanlığı, Kıyı Emniyeti'ndeki tüm yöneticilerin soruşturulmasını uygun görürken Genel Müdür Salih Orakçı için aynı izni vermedi. Dosyayı Danıştay'a gönderen savcı Asena Demirkol, Orakçı'ya da soruşturma izni verilmesini talep etti.

Kurtarma faciasında hayatını kaybeden kaptan Cemil Özben’in ailesi, kazayla ilgili bakanlık müfettişlerinin bilirkişi raporu hazırladığını ve Kıyı Emniyeti’ni suçlu bulduğunu söyledi. Özben ailesinin avukatı Eyüp Salih Çolak da ölen personelin, göreve zorlandığının rapora yansıdığına dikkat çekti. Bilirkişi raporunda, kazada ölen makinist Mehmet Genç’in annesi Esma Genç’in şu ifadelerine yer verildi: “Kaza günü Cemil kaptan oğluma kendisine baskı yapıldığını, kendisini arayanların, ‘şerefsiz daha çıkmadın mı hâlâ. Ya gelirsin ya istifanı verirsin’ dediğini söyledi.”

Çolak’ın işaret ettiği rapora göre Kıyı Emniyeti 1-3-4 ve 7 tahlisiye botlarını görevlendiren kişi veya kişiler yüzde 50 kusurlu. Dalga boyunun 5 metreyi bulduğu deniz şartları için tahlisiye botu değil, açık deniz römorkörü veya helikopter kullanılması gerekliydi.

Ulaştırma Bakanlığı’ndan 8 ay önce istenilen Kıyı Emniyeti’ni soruşturma iznine birkaç gün önce cevap geldiğini ifade eden avukat Eyüp Salih Çolak, “Savcıya ulaşan dosyada tüm yöneticilerle birlikte genel müdür Salih Orakçı da suçlu bulunmuş. Ancak tüm yöneticilere soruşturma izni verilirken Orakçı hariç tutulmuş. Danıştay’a itiraz edildi. 1 aya kadar genel müdür hakkında da soruşturma izni verilmesi kararının çıkacağını tahmin ediyoruz.” dedi. Bilirkişi raporunda Kıyı Emniyeti’nin yarı yarıya suçlu bulunduğunu hatırlatan Çolak, “Yüzde 40 Mehmet kaptan ve yüzde 10 Mehmet Genç suçlu görülmüş. Kamuoyunu bu kadar meşgul eden bir davada soruşturma izni nasıl bu kadar geç gelir?” diye konuştu.

Haber Merkezi

16 yıldır mahkeme kapılarını aşındırıyorlar
Önceki 16 yıldır mahkeme kapılarını aşındırıyorlar
Fazıl Say da Beykoz Adliyesinde boşandı
Sonraki Fazıl Say da Beykoz Adliyesinde boşandı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz