Ayşenur ÇABUK
  • 04/12/2017 Son günceleme: 04/12/2017 18:17
  • 6.747

Sık sık söyleriz mucize besin yoktur, hiçbir besinin mucize etkileri yoktur diye. Ama eğer mucize bir besin olsaydı o kuşkusuz anne sütü olurdu.

Neden mi? Çünkü anne sütü;  zamanında doğan,  her yeni doğan bebeğin normal gelişmesine yetecek besin öğeleri gereksinmesinin TÜMÜNÜ karşılayan, ilk 6 ay TEK BAŞINA yeterli olan, yenidoğan ve süt çocukları için en uygun ve doğal besindir. 

Anne sütü D vitamini hariç bebeğin tüm gereksinimlerini karşılar. Anne sütü ilk 2 yılda bebeğin sağ kalımının güvencesidir. Anne sütü bebeği; ishal, solunum yolu enfeksiyonları,  üriner sistem enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, bazı kronik hastalıkların oluşum riskini azaltarak (tip1 diyabet, çölyak, obezite, koroner kalp hastalığı gibi) ve astım gibi hastalıklardan korur. Bu sebeple ilk 6 ayda sadece anne sütü, ondan sonraki dönemde anne sütü ile birlikte zamanında, yeterli ve uygun türden tamamlayıcı besinler önerilmektedir.

Anne sütü ile inek sütü kıyaslandığında anne sütünün birçok üstünlüğü olduğu görülür. Anne sütü proteini, whey protein yönünden oldukça zengin olup sindirimi daha kolaydır. Birçok hormonun yapımında kullanılan ve büyüme için esansiyel bir yağ asiti olan linoleik asit inek sütüne oranla 7-8 kat daha fazladır. Toplam protein ve mineral oranı inek sütüne göre daha düşüktür bu durum böbreklerin yükünü azaltır. Büyüme ve gelişmede oldukça önemli olan çinko mineralinin de anne sütündeki emilim oranı yüksektir.  Kolesterol içeriği daha yüksektir ve zararlı değildir, bu yükseklik ilk aylardaki gerekli enzim sistemi için faydalıdır. İnek sütüne oranla laktoz miktarı yüksektir ve bu da kalsiyumun emilimini arttırır. Vitaminler, özellikle A ve C vitaminleri inek sütüne kıyasla daha yüksektir. İnek sütünde bulunan ve alerjen bir protein olan Beta laktoglobülin anne sütünde yoktur aksine bebeği besin alerjisinden koruyan sekretuar IgA bulunur. Anne sütü leptin, adiponektin ve grelin gibi iştahı kontrol eden hormonlar ile beslenmeyi bebeğin kontrol etmesini sağlar ve bebeği obeziteden korur. Anne sütü ile beslenme anne-çocuk arasındaki psikolojik bağı güçlendirerek bebekte güven duygusunun gelişmesine yardımcı olur. Anne sütü alan bebekler daha mutlu ve huzurludur.

Anne sütü sadece bebeğin değil annenin de sağlığını korur. Emziren annelerde; kontraseptif etkisi vardır. Göğüs kanseri, over kanseri, osteoporozis ve anemi (uterusun eski haline dönmesine yardımcı olur, anneyi aşırı kan kaybından korur) gibi hastalıklara karşı korur. Ayrıca diyabetli olup emziren annelerin insülin gereksinimi de daha azdır.

Anne sütü bebeklerinizin sağ kalımının güvencesi ve daha sağlıklı nesillerin anahtarıdır.

Sağlıcakla...

Yazarın Yazıları