Motosikletler için trafik sigortası ücreti nasıl hesaplanır?

  • 0
  • 5701
Motosikletler için trafik sigortası ücreti nasıl hesaplanır?

Trafiğin olduğu her yerde kaza riskinin de olduğu biliniyor. Araçların kaza sonucunda oluşabilecek hasarlarının karşılanması, kazazedelerin üzerindeki yükü büyük oranda hafifletiyor.

Bunun için her sürücü trafik sigortası yaptırmakla yükümlü tutuluyor ve trafik sigortası yapılmamış ya da gecikmiş olan araçların trafiğe çıkması yasaklanıyor. Poliçesi her yıl yenilenen zorunlu trafik sigortası, motosikletler için de aynı şartlarla yapılıyor. Motosiklet trafik sigortası fiyatları diğer araçlara göre farklılık göstermekle birlikte her motosiklet için de farklı olabiliyor. Trafik sigortası ücretleri, araçların ve sürücülerin trafik geçmişine göre de değişiklik gösteriyor. Bu da ödenecek toplam tutarın her araç için farklı olduğu anlamına geliyor. Trafik sigortası ücretlerinin belirlenmesinde bir basamak sistemi kullanılıyor. Bu basamak sistemi, araçların kazaya karışma durumuna göre şekil alıyor ve bazı aşamadan oluşuyor. Buna göre 1. basamağı, sık sık trafik kazası yapan araçlar oluşturuyor. 4. basamak, yeni alınmış araçlar ve trafiğe ilk defa çıkan sürücülerden oluşuyor. 7. basamak ise önceden belirlenen bir süre boyunca hiçbir trafik kazasına karışmayan araçlardan oluşuyor. Bu basamağa göre yapılan motosiklet trafik sigortası hesaplama işlemlerinde ilk basamakta yer alan ve kaza geçmişi bulunan araçlar için daha yüksek ücretler çıkarken yedinci basamaktaki uzun süre kaza yapmamış olan araçların zorunlu trafik sigortası ücretleri daha düşük çıkıyor.


Sürücülerin, trafikte duyarlı olması ve kurallara uyması, kazaya karışma ihtimallerini düşürerek her yıl poliçe yenilerken sunulan bu fiyat avantajlarından faydalanmalarını sağlıyor. Bunun yanında sürücüler için motosiklet trafik sigortası tavan fiyatları da bir avantaj olarak sunuluyor. Sürücülerin, araçları için trafik sigortası teklifi almadan önce bu tavan fiyatları ve prim tutarları hakkında bilgi edinmesi en uygun hizmeti bulmaları açısından önem taşıyor. Sigortaladım.com, sigortacılık hizmetleri ile ilgili her konuda, tüketicileri aydınlatmayı hedefliyor. En uygun teklifleri ve araçlar için ideal olan teminatları sunuyor.

 

 

Beykoz Örnekköy’de alacak verecek çatışması
Önceki Beykoz Örnekköy’de alacak verecek çatışması
Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Sonraki Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi