Yaşam

Mohaç Belediyesi ile kardeş olduk

Mohaç Belediyesi ile kardeş olduk
2014.07.27 00:00
| | |
6261

Türkiye ve Macaristan arasında var olan tarihi dostluk ilişkilerini geliştirmek amacıyla başlatılan temaslar sonuç verdi.

Türkiye ve Macaristan arasında var olan tarihi dostluk ilişkilerini geliştirmek ve ortak işbirliği yapmak amacıyla başlatılan temaslar kapsamında Beykoz ve Macaristan’ın Mohaç Belediyesi arasında kardeş şehir protokolü imzalandı.

Beykoz’u uluslararası platformlara taşımak, ilçenin kültürel ve tarihi tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla dünyanın çeşitli kentleriyle kardeş şehir çalışmaları başlatan Beykoz Belediyesi, Macaristan’ın Mohaç Belediyesi ile kardeş oldu. 

Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül ve Mohaç Belediye Baskanı József Szekó’nun imzaladığı protokolle resmiyet kazanan kardeş şehir çalışmalarıyla başta kültürel, ekonomik ve sosyal alanlarda işbirliği yapılması, iki ülke arasında kültürel ve tanıtıcı faaliyetlerin düzenlenmesi ve yerel yönetimler alanında deneyimleri aktarıcı etkinlikler yapılması öngörülüyor.

12 Kasım 2007 Pazartesi, Beykoz Belediyesi Encümen Salonu’nda düzenlenen protokol imza törenine, Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, Mohaç Belediye Baskanı József Szekó’nun yanı sıra Macaristan İstanbul Başkonsolosu Maria Szekely, Mohaç Belediyesi Meclis Üyeleri Kálmán Nagy ve  József Zoltán Csobot ile Zigetvar Fahri Konsolosu László Horváth ve Beykoz Belediyesi Meclis üyeleri katıldı.

Törende söz alan Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, iki ülke arasında var olan dostluk ilişkilerinin atılan yeni adımla güçlenerek geleceğe taşınacağını söyledi. Mohaç Belediye Başkanı József Szekó ise gelenek, adet ve örfleriyle iki halkın pek çok ortak noktası bulunduğuna değinerek kardeş şehir çalışmalarının var olan ilişkileri geliştirmek için önemli fırsat sunduğunu belirtti.

İmzalrın atılmasının ardından her iki belediye başkanı birbirlerine ülke ve şehir bayrakları ile çeşitli hediyeler takdim etti.

Anahtar Kelimeler: Mohaç Belediyesi, Beykoz Belediyesi, Türkiye, Macaristan

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"