Modern futbolda oyun mevkilerinin özellikleri

  • 12.11.2017 14:05
  • Okunma: 6363 kez

Doç. Dr. Mehmet YORULMAZLAR


Günümüzde futbolunda artık her oyuncu her yerde oynayabilmelidir.

Ama her sporcunun gerçek bir mevkisi ve bu mevkilere yönelik özelliklerinin bulunması da gerekmektedir. Bu konunun içeriğini oluşturan sporcuların mevkisel özellikleri sporcular, antrenörler ve yöneticiler için de oldukça önem arz etmektedir. Alınacak oyuncuların mevkilerine göre o oyuncuda bulunması gereken bazı özelliklere bakılması gerekliliği artık tüm uzmanlarca iyi etüt edilmelidir. Bu özellikler günümüz futboluna göre tasarlanmış ve bilimsel olarak tüm dünya tarafında kabul görmüş kriterlerden oluşmaktadır. Bu yazımızda ilk olarak “Merkez Savunma Oyuncularının Özellikleriyle”  sizleri bilgilendirmeye başlamak istiyorum. Diğer mevkilerle ilgili özellikleri ise sırasıyla diğer sayılarda yazarak devam etmeyi düşünüyorum.

Futbolda Merkez Savunma Oyuncuları:

Ortadaki ikili top kaybı riskini en alt düzeye indirerek oynamalı, alan ve adam savunmasını uyumlu bir şekilde birlikte uygulamalıdır.

Savunmadan hücuma geçişte geriden isabetli paslarla oyunu kurmalı ve yönlendirmelidirler.

Merkezde oynayan savunma oyuncuları, birlikte hareket etmek zorundadırlar. Bu nedenle oyun içerisinde oluşan pozisyonlarda bu oyuncuların birbirlerini izlemeleri gerekir. Örneğin; biri topla gelen rakibe müdahalede bulunurken, diğeri onun arkasındaki alanı kontrol etmeli ya da savunmaya derinlik kazandırmalıdır. Aynı zamanda ofsayt taktiğini uygularken uyumlu hareket etmek zorundadırlar…

Bu mevkide oynayan oyuncular; İkili mücadelelerden galip çıkabilmek için diğer mevkilerde oynayan oyunculara göre daha üstün temel kuvvete sahip olmalıdırlar.

Savunmada serbest oyuncu (libero) olmadığı dikkate alınırsa, kademe ve derinliğin sağlanması için süratli ve kısa mesafelerde çabuk davranabilme yeteneğine sahip oyuncular olmalıdır.

Tüm oyuncuların hava hâkimiyetleri iyi olmalıdır. Bu da iyi bir zamanlama ve sıçrama yeteneği gerektirmektedir.

Genelde günümüz futbolunda oyunda değişken bir savunma düzeninde oynandığı varsayılmaktadır. Bu sebeple o bölgedeki oyuncuların en yüksek taktik bilgiye ve esnekliğe sahip olmaları gerektiği ön görülmektedir.

İrade gücü yüksek, sevk ve idare özellikleri iyi olan oyuncular olmalıdırlar. Bir karar verip, bu kararı uygulama ve başarıya ulaşana kadar devam ettirme yeteneğine irade denmektedir. Bu aynı zaman da istenmeyen alışkanlıkları devam ettirme dürtüsünün önüne geçme becerisi olarak da tanımlanmaktadır. Tembelliğin, üşengeçliğin panzehridir. Zihinsel ve maddesel anlamda başarıya giden basamaktır. İradeli olmak aynı zamanda öz disiplinli olmayı da gerektirir. Disiplinli olman ve ufak rutinlere sahip olan kişilerin iradesi de güçlüdür denilmektedir. Yani bu maddeden anlayacağımız üzere günümüz futbolcularında irade gücü yüksek kişileri bulmak da oldukça önemlidir. Buda günümüz sporcularının güncel en büyük sorunları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yukarıda değindiğimiz tüm yazılan maddelerden de anlaşılacağı gibi, günümüz futbolunda merkez savunma oyuncularının özellikleri o bölgeye has ve günümüz modern futboluna özgüdür. Bir dahaki sayıda kaleci ve kenar savunma oyuncularının özelliklerinden bahsedeceğiz.  

Anahtar Kelimeler: Modern Futbol

Yazarın Yazıları