Miraç Kandiliniz mübarek olsun

  • Güncelleme: 23.04.2017 15:01
  • Okunma: 4881 kez
  • Yorum: 0
Recep ayının 27. gecesi, İslam dinine göre Miraç Kandili olarak kutlanırken, inanışa göre Hazreti Muhammed, bu gece göğe yükseldi.
Miraç Kandiliniz mübarek olsun

İslâm Peygamberi Hazreti Muhammed'in göğe yükseldiği ve Allahû Teâlâ ile yalnız görüştüğü gün olan Miraç Kandili, bütün Müslüman ülkelerde gece ibadetleriyle kutlanıyor.

İslam'a  göre Peygamberi Hazreti Muhammed'in (SAV) Mekke'deki Mescid-i Haram'dan Burakadlı bir at üzerinde Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya götürülmesi 'İsra'; göğe yükselmesi ise 'Miraç'sözcüğüyle ifade edilir. Arapça 'uruc' yani 'merdiven' kökünden gelen Miraç'tan Kur'an-ı Kerîm'de Necm Suresi'nde bahsedilir. Hadislere göre ise Hazreti Muhammed, Cebrail ile birlikte gök katlarını tek tek aşar ve Sidret'ül Münteha'dan sonra ise yola yalnız devam eder. Mekân ve zamanın olmadığıkatta ise Hazreti Muhammed, Allahû Teâlâ ile yalnız görüşür. Bu görüşmeden ise şu sonucun ortaya çıktığı rivayet edilir: "Allahû Teâlâ’ya şirk koşmayan herkesin cennete gireceği müjdelenmiştir."

'Miraç, Kur'an-ı Kerim'de Necm Suresi'nde geçiyor'  

Kur'an-ı Kerîm'de Necm Suresi 13,14 ve 15. ayetlerde şöyle yazılıdır: "...ve lekad reâhu nezleten uhrâ inde sidretil muntehâ, indehâ cennetul me’vâ". Ayetlerin Türkçesi ise Diyanet Vakfı'na göre şu şekilde tercüme edilmiştir: "Andolsun onu, Sidretü'l-Müntehâ'nın yanında önceden bir defa daha görmüştü. Cennetü'l-Me'vâ da onun yanındadır." Burada Cennetü'l-Me'vâ ile söylenmeye çalışılan, cennetin 6. katı olduğudur.

Cennet; Aliyetin, Firdevs, Huld, Vesile, Naim, Meva ve Adn olarak 7 kattır. Sidret'ül münteha, Hazreti Muhammed'in Miraç Gecesi göğe yükseldiğinde, gidilebilecek son noktayı temsil eder ve Türkçesi 'son sedir' demektir.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, kandil mesajı yayınladı

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'te bir mesaj yayınlayarak ilçe halkının Miraç Kandilinin mübarek olmasını diledi. Çelikbilek, "Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) efendimizin rahmet ve hikmet yüklü kutlu Miraç yolculuğunun yıldönümünün tüm insanlığa ve kainata barış, huzur, selamet ve esenlikler getirmesini dilerim" dedi.
 

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz