Eğitim

Minikler, müzenin önemini vurguladı

Minikler, müzenin önemini vurguladı
23.05.2015 19:51
| | |
4665

Defterdar Mehmet Bey İlkokulu, 18-24 Mayıs Müzeler Haftası'nı unutmadı, güzel bir şekilde kutladı.

Sanat ve bilim eserlerinin saklandığı ve halk için sergilendiği yerler olan müzeler, Beykozlu miniklerin hazırladıkları yazılar ve görsellerle yeniden hatırlandı. Özellikle Avrupa'da ve Uzak Doğu'da halk tarafından büyük bir ilgiyle takip edilen müzeler, Türkiye'de de Cumhuriyet'in ilanı sonrası büyük önem kazanmaya başlamıştı. Beykoz Defterdar Mehmet Bey İlkokulu öğrencileri, hazırladıkları tarih yazıları, şiirler ve makalelerle, 18-24 Mayıs Müzeler Haftası'nın önemine dikkat çekti. Bu önemli programı ise Beykoz'da yalnızca Dost Beykoz takip etti.

Helenistik Çağ'ın bir ürünü olan müzeler, İlk Çağ'da ve Grek kültüründe düşüncelere dalınacak bir yer, bir felsefe kurumuydu. Milattan Önce 306-285 yılları arasında Mısır'daki bir saray bahçesinin ortasına ilk müze yapıldı. Müzenin çevresinde ise Amfi Tiyatro, Gözlemevi, yemek ve çalışma odaları bulunmaktaydı. Günümüz müzecilik anlayışının ilk örneği ise İskenderiye Müzesi'ydi. Romalılar da başlangıçta felsefi toplantı amaçlı kullandıkları müzeleri, yine bugünkü anladığımız şekliyle Bergama, Antakya, Roma ve Atina'da kurduğu bilinmektedir.

‘Defterdar Mehmet Efendi İlkokulu, Müdürü, öğretmenleri ve öğrencileriyle ilçenin gururu olmaya devam ediyor’

Beykoz'un çalışkan okullarından Defterdar Mehmet Bey İlkokulu, Müdür İbrahim Altun öncülüğünde ilçeye gurur veren işlerin altına imza atıyor. Cumhuriyetin ilanı sonrası önemi artsa da özellikle son yıllarda unutulmaya yüz tutmuş Müze ve Müzecilik kavramı, Müdür İbrahim Altun, Öğretmenler ve öğrencileri nezdinde Beykoz'da yeniden hatırlanmaya, yaşatılmaya başlanıyor. Müze ve müzeciliğin önemini belirten makaleler okuyan, şiirler paylaşan Beykozlu öğrenciler, dinleyici ve izleyicilerin dikkatini 18-24 Mayıs arası kutlanan Müzeler Haftası'na çekmeye çalışıyor. Defterdar Mehmet Bey İlkokulu Müdürü İbrahim Altun ise yaptığı konuşmada şöyle diyor:

"Sizin için kısa öz bir program hazırladık. Çocuklarımızın emeğidir, umarım beğenirsiniz. Okulumuz Defterdar Mehmet Bey İlkokulu, önümüzdeki yıllarda da ilçemizin seçkin eğitim yuvalarından birisi olmaya devam edecektir. TEGV'le birlikte gerçekleştirdiğimiz etkinliklerin çoğu ücretsizdi. Bu anlamda okulumuz için emek vermiş olan herkese teşekkür ediyorum"

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Defterdar Mehmet Bey İlkokulu, Müzeler Haftası, İbrahim Altun

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"