Sağlık

Minik Açelya birinci yaşını doktorlarıyla birlikte kutladı.

Minik Açelya birinci yaşını doktorlarıyla birlikte kutladı.
2014.11.12 00:00
| | |
24327

Foto galeri

Bir yıl önce Kavacık Medistate Hastanesi'nde bir doğum gerçekleşti. Açelya, 30 Ekim 2013 günü, sadece 28 haftalık ve 1000 gr iken dünyaya gözlerini açtı.

Minik Açelya, doğduğunda ağlamadı; solunum yetmezliği nedeniyle hemen entübe edildi. Bu arada, doğumdan hemen sonra annesinin kalbi durdu...  Medistate Ekibi, hem bebek hem anne için canla başla çalıştı; ve minik bebeği ile annesi yeniden hayata tutundu.. 

850 gr'a Kadar Düştü... 

Açelya Bebek ve Medistate Ekibi karşılarına çıkan her türlü zorlukla yılmadan savaştı. Açelya'nın akciğerlerinde pnömoni gelişti. Enfeksiyon oluştuğu için ağızdan beslenemedi. Göbekten beslenme sağlandı. Ağızdan beslenemediği için kilo kaybetti ve beslenme bozukluğu nedeniyle, bağırsaklarında enfeksiyon gelişti. Yeni Doğan Yoğun Bakım Ekibi ile birlikte enfeksiyonla da savaştı.. 

Minik Bedeni 2 Defa Ameliyat Geçirdi...  

Damar yollarında sıkıntı yaşayan Açelya'nın, boynundan santral kateter takıldı. Yoğun Bakım'daki 52. gününde sadece 1100 gr'dı. İki taraflı kasık fıtığı ameliyatı olması gerekti. Bu ameliyat için bebeğin biraz daha kilo alması beklendi, daha sonra bu ameliyat da başarıyla tamamlandı.

Multi Disipliner Çalışmanın Başarısı.. 

Yenidoğan Yoğun Bakım uzmanı, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Kardiyoloji uzmanı, Göz Hastalıkları Uzmanı, Çocuk Hastalıkları uzmanları, hemşireler ve sağlık personeli Açelya Bebek'in sağlığına kavuşması için yoğun emek harcadı.Açelya bebek hastaneden sağlıklı bir şekilde taburcu olurken boyu 50 cm, kilosu 3120 gr idi.

Annesi, "O Sadece Benim Değil, Hepimizin Çocuğu" diyor... 

Hastaneyi evi, doktorları teyzesi, amcası olarak benimseyen Açelya bebeğin annesi Funda Hanım, Açelya'yı doğum gününde yine doğduğu Kavacık Medistate Hastanesi'ne getirdi.

Açelya Bebek 1. yaşını; hayata tutunması için canla başla mücadele eden Medistate ailesiyle birlikte kutladı. 

Allah; sağlıklı, mutlu ve uzun bir ömür nasip etsin...

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yerel Haber, Açelya, Kavacık Medistate Hastanesi, Doğum

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"