Makaleler

Millete Ferman Olmaz

11.06.2015 21:44
| | |
3141

7 Haziran seçimleri sonucunda, 12 Eylül Darbesinin antidemokratik anayasa’sı ile birlikte, partiler ve seçim kanunları da sonunda iflas etmiş, % 10 barajı da yıkılmıştır.

Siyaset Mühendislerinin titizlikle hazırladıkları % 10’luk seçim barajı, 2002’de AK Partiyi tek başına iktidar yaparken bu sefer eldeki hesap seçmenden döndü ve AK Parti % 41’e yaklaşan oyu ile iktidardan düşürmüş oldu... AK Parti kurmayları basiretli davranıp sonuçları tahmin edebilirdi ama hiçbir girişimde bulunmadılar. Gene seçim barajı sayesinde hak etmedikleri milletvekili sayısını arttıracaklarını sandılar. Sonuç iktidardan oldular…

Halbuki seçmen sayısı bu seçimlerde 3 milyondan fazla artmıştı. 2011 seçimlerinde 21 milyon 400 bin oy alan AK Parti, 7 Haziran Seçimleri’nde oyları 18 milyon 500 binlere kadar düşmüştür. 

Aslında AK Parti toplumu kutuplaştırarak, yolsuzlukların hırsızlıkların üzerine gitmeyerek, medya ve yargı üzerinde baskı uygulayarak, gelir dağılımında ki adaletsizliği önleyemeyerek, çalışanların, esnafın, emeklilerin durumlarını iyileştirmeyerek ihtiyaçlarını göz ardı ederek vb. gibi sebeplerle kısacası sistemi işlemez hale getirerek bu sonucun doğmasına neden olmuştu.

Artık o kendilerine ulaşılamayacak yapan iktidar kibirlerini devam ettirmeleri yakın bir gelecekte söz konusu değildir. İktidardan hiç gitmeyeceklermiş gibi anlattıkları 2023 ve 2071 hayalleri de şimdilik ortada kalmış oldu.

Özetle seçimin ilk kaybedeni AK Parti olmuştur.

Bu seçimin sonuçlarından birisi de Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk Usulü Başkanlık özleminin de sona ermiş olmasıdır. Milletimiz tek adamlığa oy vermemiştir. Seçim döneminde bir parti lideri gibi ortaya çıkarak meydan meydan dolaşmasının kendisini tartıştırmaktan başka hiçbir faydası olmadı… Seçmen kendisinin istediği ne 400 ne 330 ne de 276 milletvekilini vermedi…

CHP yerini korurken, MHP 2014 mahalli seçimlerinden daha az oy alsa da 2011 seçimlerine göre başarılı olmuş milletvekili sayısını arttırmıştır. Hiç şüphesiz seçim sonuçlarının galibi HDP olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Beyaz Türklerin oyunu alması da bu başarıda önemli bir etkendir. 

Önümüzdeki dönem ülkemiz koalisyonlarla yönetilecektir. AK Parti’nin iktidardan gitmemek için her parti ile koalisyon yapmak istemesi muhtemeldir. Bakalım CHP, MHP ve HDP ne yapacak… Kendi aralarında mı yoksa AK Parti ile mi koalisyon yapacaklar… Gelişmeleri bekleyip göreceğiz…

Sonuç olarak toplum mühendisleri yanılmış, demokrasimiz kazanmıştır. Toplumumuz rahat bir nefes almıştır.

Millete ferman olmayacağını da cümle alem görmüştür…

Selam ve dua ile

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"