Mert AKDEMİR
  • 27/01/2023 Son günceleme: 27/01/2023 00:19
  • 6.997

Millet ittifakı adayını açıklamakta iyiden iyiye ince eleyip sık dokuduğu için herkeste bir merak duygusu aldı başını gidiyor. Kimisi bu merak duygusuyla mücadele ederken kimisi de geç kalındığından dert yanıyor.

Bu tartışmaları kendi açımdan bitirecek millet ittifakı adayımı açıklıyor ve özellikle cumhur ittifakı paydaşlarının merakına bir son veriyorum.

Aday belirleme sürecinde Millet ittifakı için en önemli sorun adayın belirlendikten sonra Cumhur ittifakının adayı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yıpratılamamasıydı.

Millet ittifakı adayını seçim takvimi belli olduktan sonra açıklama niyetini temel olarak bu nedene dayandırıyor. Bununla birlikte ittifakın paydaşları aday için karar verirken sağlam bir istişare zemininde samimi ve muzaffer olacak bir uzlaşı için gayret gösteriyor.

Bir kaç özelliğini dile getirip adayımı açıklıyorum. Öncelikle aday ittifakı oluşturan partilerin genel başkanlarından biri. Yani Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş değil. Bu isim uzlaşma kültüründen hayli nasibini almış bir anlayışın liderliğini yapıyor. Koalisyonlar, ittifaklar, darbeler, muhtıralar vs. siyasi arena da bu maçların hepsini oynamış bir anlayışın lideri.

Ayrıca yaşı gereği siyasi geleceği konusunda endişe etmeyen, ideolojik mücadelesini verirken kimseye sırt dönmeden dinleyebilme ve harekete geçirebilme yeteneğine ve tecrübesine haiz, en önemlisi de partisini bulunduğu cephe içerisinde onca aykırı sese rağmen sıkı sıkıya tutabilen bir isim.

AKP ve MHP seçmeninden rahatlıkla oy alabilecek, Millet ittifakı seçmeninde çözümsüz kuşkular yaratmayacak bir isim. Ayrıca ittifak dışında HDP seçmeni tarafından da göz ardı edilemeyecek bir isim.

Partisinin iç dinamiklerini kullanarak ele geçirmeye çalışan AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı her şartta dik duruşuyla herkesin beğenisini kazanmış bir isim.

Tahminleriniz doğru.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu benim Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayımdır.

‘Bunlarda siyasal İslamcı ne farkları var, İstanbul sözleşmesine karşılar, tarikatlara cemaatlere yol vermeye devam edecekler gibi aklınıza bir anda bir sürü soru işareti geldiğinin farkındayım. Bunları da düşündüm tabi ki. Fakat şunun farkına iyi varmak lazım; Temel Karamollaoğlu aday olur ve seçilirse Saadet Partisi iktidar  olmuyor.

 Millet ittifakı bir bütün olarak iktidara gelmiş oluyor. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişte Millet ittifakının adayı seçilmiş oluyor.  Yönetim planı, faaliyetleri, hükümet planlaması, parlamenter sisteme geçiş süreci gibi hayati konuları 6 parti lideri tarafından uzlaşı ile belirlenmiş bir sistemin adayı Cumhurbaşkanı oluyor. Bu sebeple Temel Karamollaoğlu için yukarıda bahsettiğim ve çok daha fazlası olan soru işaretlerinin giderilmemesinin imkanı yok. Hazır bir sonraki Millet İttifakı toplantısı 13 Şubat'ta Saadet Partisi Genel Merkezinde yapılacağı kararı alınmışken; neden olmasın.

Cumhur ittifakı içinse aynı şey geçerli değil. Adaylığı hukuk zemininde halen tartışmalı olan AKP Genel Başkanı R.Tayyip Erdoğan seçilirse sadece Akp iktidara gelmiş oluyor. Bir uzlaşı falan yok. Varsa da bu seçmene yansımıyor. Uzlaşı sadece AKP ve MHP Genel Merkezleri arasında kalıyor. İtirazı olan?!!

Millet ittifakı Türk milletinin nelerden sıkıldığının, kimlerden bıktığının ve hangi anlayışa karşı olduğunun farkında. Aday belirleme süreci sonunda çıkacak isim belki Temel Bey olmayacak ama kim olursa olsun Millet ittifakı gösterecekleri adayla seçmeninin karşısına göğsünü gere gere, yüzü yere bakmadan ve akıllarda acaba kazanabilir mi şüphesine hiç yer vermeden çıkacaktır.

Yazarın Yazıları