Mikail AKYILDIZ

Yazar
  • 9Makale
  • 41.375

Yazar Hakkında

1964 yılında Rize’de doğdu. 5 yaşına kadar doğduğu memleketinde yaşayan Akyıldız, Anadoluhisarı İlkokulu, Fevzi Çakmak Ortaokulu ve 1981’de Anadolu Hisarı Ticaret Lisesi’nden mezun oldu.

Lise öğreniminin ardından bir süre eğitime ara veren Mikail Akyıldız, çocuk yaşarlarda başladığı ticari yaşantıya ağırlık verirken, kurs ve seminerlerle de gelişimini destekledi. Akyıldız bir süre sonra Açık Öğretim Fakültesinden mezun olarak eğitim hayatını tamamladı.

İlk ve Ortaokul yıllarında dedesinden ve babasından ticareti keşfetmeye başlayan Mikail Akyıldız eğitim hayatını tamamladıktan sonra 1992 yılının başlarında kendi şirketini kurdu. Kısa sürede ticarette elde ettiği başarıyı yatırıma dönüştürerek, sektörde güven duyulan markaların bayiliklerini üstlendi.

1997 yılında “Avrasya İnşaat Yapı Malzemeleri” unvanıyla kurumsallaştığı şirketinde iş hayatına devam eden Akyıldız,  sosyal çalışmaları da ihmal etmedi.

Çevre etkinlikleri ve sosyal aktivitelerde sıkça görülen Mikail Akyıldız, geleneksel sporlar başta olmak üzere spora ve spor camiasına da yakın ilgi gösterdi.

Bir dönem Beykoz Spor Kulübü’nde Yönetim Kurulu üyeliği de yapan Akyıldız, Avrasya İnşaat ve Yapı Marketleri kanalıyla organizasyonlara katkı sağladı.

İki dönemdir Beykoz Rizeliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Akyıldız, Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) Yönetim Kurulu Üyesi, Rize Dernekler ve Vakıflar Birliği ‘RİDEVA)’nin kurucu mütevelli heyeti üyesidir.

Aynı zamanda İHH Beykoz Temsilciliğinin Yönetim Kurulu Üyesi olup Suriye’de ki kamplarda bizzat yardım faaliyetlerinin yürütülmesinde aktif katılımcı olmuştur.  Mikail Akyıldız 2019 yılındaki Mahalli İdareler Seçimlerinde AK Parti Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı olarak siyaset sahnesinde de kendini göstermiştir.

Mikail Akyıldız, boş zamanlarında ilgi duyduğu tarım çalışmalarını yürütmesinin yanı sıra, kendisine ait çiftliğinde sebze, meyve yetiştirip, beslediği evcil ve süt hayvanlarına ilgisinin ötesinde bu alanda gelişim sağlamak için çalışmalar yürütmektedir.

Mikail Akyıldız aynı zamanda iyi bir gezgindir. Farklı kıtalarda 50’ye yakın ülkeye giderek çeşitli araştırmalar yapmıştır. Doğa ile baş başa kalmayı da seven Akyıldız, gerek dağda gerekse deniz kenarında çadır kurmayı da hobi olarak benimseyen bir karakterdir.