Röportajlar

MİDWOOD’un mimarından Dost Beykoz’a açıklamalar

MİDWOOD’un mimarından Dost Beykoz’a açıklamalar
21.11.2016 12:56
| | |
15885

Foto galeri Video galeri

Beykoz Acarkent’te ikamet eden ünlü işadamı Emin Günal Dost Beykoz Haber Müdürü Gencebay Gür’e önemli açıklamalar yaptı.

Hollywood ve Bollywood gibi yapıların ardından dünyanın en büyük film stüdyosu olacak MİDWOOD Film Stüdyo Kompleks’in İcra Kurulu Başkanı Emin Günal, “Dünyanın en önemli müteahhitleri arasında Türkleri sayabiliyoruz” dedi.

Türkiye’de faaliyet gösteren DENAR İnşaat ile ülke çapında birçok eğitim kurumunun yapımını üstlenen firmanın Yönetim Kurulu Başkanı olan Emin Günal, “Türk inşaat firmaları Ortadoğu ve Avrupa’da muhteşem projelere imza attı” şeklinde konuştu. 

MIDWOOD Film Stüdyo Kompleks'in İcra Kurulu Başkanı Günal, Ortadoğu ve Avrupa’da Türk firmaların durumundan, 15 Temmuz sonrası yaşanan gelişmelerin inşaat sektörüne etkilerine kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu. 

DENAR İnşaat olarak üç yıldır faaliyetteyiz. Asıl eğitim yapılarıyla uzmanlaşmış bir şirket olmasına rağmen konut ve ticari yapılar konusunda da önemli referanslara sahip bir inşaat şirketi Denar İnşaat. Geçen sene üç okul projemizi anahtar teslim şeklinde teslim ettik. Bu sene iki okul projemizden biri yıl bitmeden teslim edildi. Diğerinin de şu anda kaba inşaatı bitmiş durumda. Yurt dışında inşaat sektörü ve uygulama olarak değil ancak mimari ve projelendirme faaliyetlerimiz devam etmektedir. İnşaat şirketimiz tamamen Türkiye’de faaliyet göstermektedir. Denar İnşaat’ın en büyük projelerinden bir tanesi de ana yükleniciliğini üstlendiğimiz MIDWOOD projesidir. Yurt dışında faaliyet göstermemizin en büyük nedenlerinden bir tanesi eğitim yapılarında uzmanlaşmış olmasından kaynaklanmaktadır. Yaptığımız işler ciddi bir hassasiyet ve özellikle okul açılış izin sürecinde yoğun dikkat gerektirmektedir. Yatırımcısı olduğumuz ve geliştirdiğimiz hiçbir proje salt konut projesi olmaktan çok uzak kendine has özellikleri olan niş projelerdir.

“Türk müteahhitler olağanüstü ilgi görüyor”

Türk siyasetinin yurt dışındaki çalışmalar üzerinde etkili olduğuna değinen MIDWOOD İcra Kurulu Başkanı Günal, “Tabii Türk inşaat firmaları Ortadoğu ve Avrupa’da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi muhteşem projelere imza atıyor. Nerdeyse bütün Arap ve Rus dili konuşulan ülkeleri Türk müteahhitler inşa ediyorlar. Yine bu hız artarak devam etmekte. Tabii siyasi duruma göre inşaat işlerimiz yurt dışında farklılık gösteriyorlar. Türk inşaat şirketlerinin know-how’ları ile dünyada çok saygı gören ve çok güzel işler yapan firmalar. Bunların Türkiye’ye pozitif etkileri olağanüstü durumda, olağanüstü faydalılar. Beli gibi Türkiye’nin siyasi dış ilişkilerinin ve politikalarının Türk şirketlerinin yapabildikleri işleri etkilemediği söylenemez” dedi. 

“15 Temmuz sonrası Türk inşaatına büyük bir hayranlık var”

Denar İnşaat İcra Kurulu Başkanı Emin Günal, FETÖ’nün 15 Temmuz’da gerçekleştirmek istediği darbenin ardından Türkiye’nin daha da güçlendiğinin altını çizerek “15 Temmuz burada çok kritik bir dönem oluşturdu. 15 Temmuz’dan güçlenerek çıkan bir ülkemiz var. Bununla beraber Türk müteahhitlerin iş yaptığı Rus dili konuşan ülkelerden ve Türkî Cumhuriyetlerinden ben bundan süreçteki süreçte inşaat işlerinin eski günlerden çok daha iyi olacağına inanıyorum. O ülkelerden Türkiye’ye ciddi bir hayranlık uyanmış durumda. Halkımız demokrasiden yana bir tutum izleyerek darbenin üzerine giden bir halk. Bu muhteşem bir algı oluşturdu. Darbenin etkisinin Türk inşaat sektörüne ilerleyen günlerde olumlu yansıyacağını düşünüyorum. Dünyanın en önemli müteahhitleri arasında son 10-15 yıldır Türk firmalarını artık çok rahatlıkla sayabiliyoruz” diye konuştu.

“Devletimize, hükümetimize destek vermek istedik”

Son olarak Türkiye’nin yüz akı olması hedeflenen MIDWOOD Film Stüdyo Kompleksi’yle ilgili konuşan Günal şöyle devam etti: 

MIDWOOD’tan bahsetmiştim. Biz Mart ayı gibi temel atma töreniyle projeyi ortaya çıkacaktık. Fakat Türkiye’de güzel şeylerde oluyor. Türkiye kesinlikle yatırım yapılabilir bir ülkedir. Devletimize, hükümetimize, bizde kendi dalımızda sanat, film yani 7. sanat dediğimiz dalda faaliyet yapacağımız projemizi erkene alarak destek vermek istedik. O yüzden de Mart’taki temel atma törenimizi 30 Ekim e çekerek hem inşaat grubumuzu, hem MIDWOOD Projemizi çok hızlandırdık. Şunu söylemek ve üzerine gitmek isteriz ki, Türkiye’den bir dünya projesi çıkıyor. 200 bin metrekare yaklaşık inşaat alanına sahip dev bir gayrimenkul projesidir. Özel inşaat tecrübeleri gerektiren çok özellikli bir projedir. Türkiye’nin yüz akı olacak bir projedir. Özellikle prefabrik, çelik, ses yalıtımı, ısı, elektrik ve mekanik çözümlerinde MIDWOOD başlı başına bir örnek teşkil edecektir. Çokça uygulanan demir-beton, iki oda bir salon kavramından çok uzaktır. Havuzlu bir film platosunu inşa etmek hem de mimari anlamda ve mühendislik anlamında ciddi araştırmalar sonunda yapılabilmektedir.” 

Dost Beykoz /Özel Röportaj

 

Anahtar Kelimeler: Beykoz, MİDWOOD, Emin Günal, Denar İnşaat

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"