MHP Beykoz: 'HDP ile asla koalisyon kurmayız!'

  • Güncelleme: 27.06.2015 19:47
  • Okunma: 5537 kez
  • Yorum: 1
MHP Beykoz İlçe Başkanı Akif Taşdemir, koalisyon olasılıkları konusunda net konuştu.
MHP Beykoz: 'HDP ile asla koalisyon kurmayız!'

Seçimlerde ülke genelinde yüzde 16,45'lik oy oranına ulaşarak 3. Parti olan ve TBMM'deki Milletvekili sayısını 80'e çıkartan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), koalisyon olasılıklarının en çok konuşulduğu parti olarak dikkat çekiyor. Gerek AK Parti-MHP ve gerekse dışarıdan HDP destekli CHP-MHP formüllerinde adı geçen MHP'nin Beykoz İlçe Başkanı Akif Taşdemir ise Dost Beykoz'a özel olarak verdiği demeçte, partisinin 'olmazsa olmazlarının' altını çiziyor. Her ne kadar olası bir koalisyonun kiminle kurulacağı konusunda yorum yapmaktan kaçınsa da Akif Taşdemir, 'kırmızıçizgilerini' net bir şekilde belirliyor. MHP olarak partisinin duruşunun ne olduğunu, Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından belirlendiğine işaret eden Beykoz İlçe Başkanı Akif Taşdemir, "Biz, ilçe teşkilatı olarak Genel Merkezimizin vereceği her türlü kararı kabul eder ve siyasi yaşamımıza bu kararı uygularız. Ancak HDP ile MHP'nin asla bir koalisyon kurmaz. Genel Merkezimiz ve Sayın Genel Başkanımız bu konudaki düşüncelerini, seçim sonrası açıkça ortaya koymuştur" diyor. MHP Beykoz İlçe Başkan Yardımcısı Mehmet Pulant ise Akif Taşdemir'in sözlerine katıldığını ifade ediyor ve ekliyor: "Bence AKP ile de bir koalisyon mümkün değil!"

‘Akif Taşdemir, MHP’lilerin hem saygısını hem de sevgisini kazanmış bir isim…’

MHP'nin Beykoz Merkez'de bulunan İlçe Binası'nda partilileriyle iftar yemeği yiyen Akif Taşdemir, Dost Beykoz'u da kurduğu sofrada ağırladı. Uzun yıllar MHP Beykoz İlçe Teşkilatı'nın çeşitli kademelerinde görev aldıktan sonra Başkan olan Akif Taşdemir'in yemek yapımında soğan doğradığı, salataya yardımcı olduğu da öğrenildi. Teşkilatta duruşuyla saygı uyandırdığı kadar, Başkanlığı bir kenara koyup, partililere arkadaşça-dostça yaklaşan ve kompleksten uzak tavırlarıyla MHP'ye gönül verenlerin sevgisini kazanan İlçe Başkanı Akif Taşdemir, Yönetim Kurulu Toplantısı öncesi Dost Beykoz'un sorularını yanıtladı.

Beykoz İlçe Teşkilatı olarak hem ilçede hem de Türkiye genelinde oy oranını artırmasının önemli olduğunu belirten Akif Taşdemir, bunun MHP'ye tek başına bir iktidar şansı vermeye yetmemesi dolayısıyla da buruk bir sevinç yaşadıklarını ifade etti. 7 Haziran'da gerçekleştirilen Genel Seçimlerde MHP olarak Beykoz'daki tüm sandıklara hâkim olduklarının da altını çizen Taşdemir, şunları söyledi:

MHP’li Taşdemir: “Beykozlular, baskılar altında sandığa gitti!”

"Bu seçimlerde Beykoz'un tamamına MHP olarak hâkimdik ve sandıklara sahip çıktık. Ancak oy pusulasındaki farklılık, MHP'li seçmenlerimizi hataya zorlamış gibi görünüyor. Biz MHP olarak yaklaşık 4 bin oyu 'çift mühür' nedeniyle Beykoz'da yitirdik. Bu alanda ilçede birinciyiz. AKP'nin de bu şekilde mağduriyeti var ancak MHP kadar değil. Maalesef MHP'li seçmenlerimiz, oy pusulasındaki 3 Hilal'in altına da mühür vurmuş!

Seçimlerde MHP Beykoz İlçe Teşkilatı olarak iyi bir şekilde çalıştığımızı düşünüyorum. Ancak partililerimiz üzerinde büyük ve yoğun bir baskının olduğunu da kabul etmek gerekiyor. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek için bir şey diyemem ancak AKP'nin Beykoz İlçe Başkanı'nın Belediye'ye giderek, oradaki kişileri AKP mitinglerine katılmaya zorladığını; hatta Belediye'deki işinden atmakla tehdit ettiğini biliyoruz. Bu seçimlerde ben Beykozluların bu baskılar altında sandığa gittiğini ve oy kullanırken de üzerinde bu baskıyı hissettiğini düşünüyorum".

Dost Beykoz'un olası koalisyon söylencelerini gündeme getirmesi sonrası, MHP'nin de içinde yer alabileceği koalisyon olasılıkları konusunda da düşüncelerini belirten İlçe Başkanı Akif Taşdemir, şunları anlattı:

Akif Taşdemir: “HDP ile asla bir koalisyon kurmayız!”

"Bu konuda benim bir yorumda bulunmam doğru olmaz. Ben polemik konusu üretmek istemiyorum. Koalisyon olasılığı konusunda seçimlerin hemen ardından, Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli gerekli açıklamaları yapmıştır. Bu konuda MHP Genel Merkezi hangi kararı alır, nasıl bir yol izlerse, biz bu karara uyarız. Bunu söyleyebilirim. Ancak koalisyon olasılıkları konusunda şunu da belirtebilirim: Biz HDP ile asla bir koalisyon kurmayız! Ülkemizin yaşadığı yakın geçmişi hafızamızdan silip atamayız! Bu konuda MHP'nin duruşu bellidir."

Akif Taşdemir'in sözlerinin ardından Dost Beykoz'un görüşlerine başvurduğu MHP Beykoz İlçe eski Başkanları'ndan ve MHP Beykoz İlçe Teşkilatı’nın mevcut Başkan Yardımcısı Mehmet Pulant, şu açıklamayı yaptı:

Başkan Yardımcısı Mehmet Pulant: “Bence HDP’nin yanı sıra AKP’yle de bir koalisyon kurmayız!”

"Ben de HDP ile bir koalisyon kurmayacağımızı düşünüyorum ancak AKP ile de bir koalisyon kurmayacağımıza inanıyorum. Bence eğer bir koalisyon kurulursa, MHP bu koalisyonda yer almayacak ve Ana Muhalefet görevini üstlenecektir. Belki bir AKP-CHP koalisyonu olabilir. Bir koalisyonun kurulamaması ya da uzun soluklu olmayacak bir koalisyon sonrası ise Erken Seçime gidilecektir. Çünkü ben kurulacak bir koalisyonun da ömrünün 1 ila 1,5 yıldan uzun olacağına inanmıyorum".

Haber Merkezi

Yorumlar (1 Yorum)

tayyar (3 yıl önce)

kardeşliğinizi belli etmemelisiniz evet:)

Yorum Yaz