Meydanda olmadı, cami önünde konuştu

  • 0
  • 7670
Meydanda olmadı, cami önünde konuştu
Meydanda olmadı, cami önünde konuştu
Meydanda olmadı, cami önünde konuştu
Meydanda olmadı, cami önünde konuştu
Meydanda olmadı, cami önünde konuştu

Beykoz Muhtarlar Derneği’nin, kısa süre önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan 2B Yasası kapsamında satışları yapılacak olan arazilerle ilgili rayiç bedellerin yüksek olduğuna dikkat çekmek amacıyla düzenlediği mitingde konuşma yapmasın

Rıza Gık, Harun Gökçe, Şefik Biçer, Muhammet Kalaycı, İsmet Şener, İsa Taşcı, Sami Biçer ve Dursun Sevim Hızır’ında hazır bulunduğu basın toplantısında, “Her birimizin dedesi, babası Beykoz’a manzarası güzel olduğu için gelmemiştir. Onların buraya gelişlerinin tek sebebi vardır, o da kesinlikle ekmektir” şeklinde konuşan Başkan Burhan Öz, “devletin arazilerine sahip çıkanlara teşekkür etmek lazım” dedi.

2B Yasası Beykozluları mağdur etti
 
Saadet Partisi’nin 2B Yasası ile ilgili yapmış olduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
 
Sayın halkımız, kıymetli basın mensupları;
 
Beykoz 1900’lerin başında kurulan Deri Kundura fabrikası, Cumhuriyet döneminde kurulan ve ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sağlayan Şişe Cam ve Tekel fabrikaları, bir çok küçük işletmeler, fabrikaların yan sanayi denilebilecek atölyeler ile 1930’lardan itibaren hızla büyüyen bir işçi bölgesi olmuştur.
 
Hiç birimizin dedesi, babası Beykoz’a, manzarası güzel olduğu için gelmemiştir
Onların buraya gelişlerinin tek sebebi vardır o da kesinlikle ekmek içindir, aş içindir.
 
Vatandaş Kendi Çaresini Üretmek Zorunda Bırakılmıştır.
 
Mevcut fabrikalar çalışanlarının barınma problemi ile ilgilenmemişler, bu konuda sembolik çalışmalardan öteye gitmemişlerdir.
Maalesef geçmiş hükümetlerimiz ve İstanbul Belediyesi de konut alanı veya konut üretmek türünde hiç bir çalışma yapmamış, çare arayan vatandaşa sürekli zabıta kuvvetleri ile engeller çıkarılmıştır.
 
Yıllarca İstismar Edilen Çarpık Yapılaşmaya Kasıtlı Müsaade Edilmiştir
 
Çoğu para verilerek alınan arsalara genellikle gece çarçabuk yapılan binalar kısmen veya tamamen yıkılarak, plansızlığın önü açılmış, hem milli ekonomiye büyük zararlar verilmiş, hem millet rüşvete mecbur edilerek mutsuz edilmiş, çaresiz bırakılmıştır.
 
Köklü Çözüm İçin Özellikle Çalışma Yapılmamıştır
 
Sürekli seçim malzemesi yapılan mülkiyet problemi gerek hükümetler gerekse belediyeler tarafından köklü çözüm yerine şaşalı kısmı tapu törenleri ile geçiştirilmiştir.80’li yıllarda tapu tahsis belgesi alabilmek için yüklüce paralar ödetilmiş ancak belgeyi veren devlet daha sonra verdiği belgeyi iptal etmiştir. Zilyet hakkı da göz ardı edilerek gelen ecri misillerle, öngörünüm ve SİT yasalarıyla insanlar horlanarak, mağdur edilmiş devletle davalı durumuna sokulmuştur.
 
Önceden Teşekkür Edilenler Şimdi İşgalci İlan Edilmiştir
 
Zamanında “benim oturduğum evde kaçak, devletin arazilerine sahip çıkanlara teşekkür etmek lazım, buraları korumuşlar, rantçılar tarafından talan edilmesine engel olmuşlar” diyenler bugün ayni insanlara işgalci gözüyle bakmaktadır.
 
Beykoz’da Hepimizin Çok Emeği Var
 
En az iki üç kuşaktır Beykoz’da oturan bizlerin babaları dedeleri kısıtlı imkânları ile birçok engele rağmen sırf geçim ve barınma derdiyle, çalılıklarla kaplı bu bölgeye sahip çıkmış ve buraları boğazlarından kestikleri mütevazı paralarıyla, sırtlarıyla, elleriyle, tırnaklarıyla oturulabilir alanlar haline getirmişlerdir.
 
Devlet Arazilerinin İkamet Edenlere Bedelsiz Tahsis Edilmesi Temel Prensibimizdir
 
Merhum liderimiz Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın da defalarca ifade ettiği gibi, belli bir süreden beri, makul metrekareleri aşmamak şartı ile devlet arazileri üzerinde konutları olanlara bu araziler bedelsiz olarak verilmelidir. Bu prensibimiz Genel Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Kamalak tarafından da birçok platformda ve son olarak 18 Şubat 2012 de Beykoz da yapılan muhtarlar ve STK’larla buluşma toplantısında ifade edilmiştir. 
 
2B Yasa Tasarısına Hiç Karşı Olmadık
 
İlçemizde 19 bin parseli kapsayan 2B arazisi bulunmaktadır. Saadet Partisi olarak 2B Yasa tasarısına mağduriyetlerin kısmen dahi olsa ortadan kalkması adına daima sıcak baktık. Özellikle saklandığını düşündüğümüz komisyon çalışmalarını takip etmeye çalıştık. Rayiç bedel ifadesinin tehlikeli olduğunu, %50 oranının çok yüksek olduğunu, vadenin 6 yıl olmasının çok kısa olacağını her ortamda ifade ettik.
 
 
Son Dakika Talimatı Kimin Yararınadır
 
Ancak komisyondan %50 oran ve 6 yıl vade şekilde çıkan tasarı Sn. Başbakan’ın talimatları ile genel kurulda verilen bir önergeyle değiştirilerek yasalaştırıldı. Vatandaşlarımızın yıllarca hevesle bekledikleri tapu sevinicini de kursaklarında bıraktı.
 
Yasadaki Oran ve Vadeler Vatandaşın Aleyhine Değiştirilmiştir
 
Cumhurbaşkanımız tarafından da tepkilere kulak asmaksızın onaylanan bu yasa da, rayiç bedelin %50 den %70 e,vadenin ise 6 yıldan 3 yıla düşürülmesi insanlarımızı iyice çaresiz bırakmıştır.
İlle rayiç bedel temel alınacaksa % oranı kullanılan m2’ler dikkate alınarak kademeli olarak uygulanmalıdır. Çünkü Beykoz’umuzda 19000 parselden 12241 adet parsel 1000 m2’nin altındadır. (200m2 %10 300 m2 %20 gibi) Aynı şekilde vade süreleri de talep edildiğinde 20 yıla kadar uzatılabilmelidir.
 
Rayiç Bedelin Ölçü Alınması Hatalıdır
 
Kanunda Denizli’nin iki ilçesindeki satışlarda emlak vergi değeri esas alınmış ancak diğer yerlerde emlak vergi değeri bir kenara bırakılmıştır.1.5.2010 tarihinden itibaren tespit edilen rayiç bedeller olarak ifade edilen ortalıkta dolaşan rakamların ise Milli Emlak Dairesi tarafından abartılarak gerçek dışı belirlendiği m2 başına 200-1000 TL arası olduğu söylentileri, el altından kamuoyuna bildirilen mahallelere göre fiyat listeleri halkımızı kara kara düşündürmektedir.
 
Yasanın Mevcut Şekli İle Uygulanması Milletimize Zulümdür
 
SAADET PARTİSİ;
2B yasasının halkın lehine yeniden düzenlenmesi veya
Rayiç bedel oranlarının makul bir seviyede tespit edilmesi
Öngörünüm, SİT gibi tüm engellerinin çözümlenerek mülkiyet probleminin tamamen halli
İçin toplumsal sorumluluğumuz adına gerekli demokratik haklarını sonuna kadar kullanmak durumundadır…
 
Bizler CHP Grup Başkanvekili Sn. Akif Hamzaçebi’nin yasa hakkındaki olumlu görüşlerini konuya tam vakıf olamadıklarına bağlıyor, CHP Beykoz İlçe Başkanı Sn. Hızır Yılmaz’ın ise konu hakkındaki duyarlılığını, MHP Beykoz İlçe Başkanı Sn. Ali Emanet’in hassasiyetini takdirle karşılıyoruz.
TBMM de grubu bulunan bu iki partimizin ilçe başkanlarından randevu talep ettik. Kanunun ilgili maddelerinin yeniden düzenlenmesi için Anayasa Mahkemesi’ne sevki talebimizi kendilerine ileteceğiz.
 
CHP ve MHP ilçe başkanlarımızla birlikte, bu konuda çok sıkıntılı olduklarını yakinen bildiğimiz AKP İlçe Başkanı Sn. Adem Sefer’i de ziyaret ederek Beykoz halkının ortak meselesinin halkımızın yararına çözümü noktasında her türlü yardıma hazır olduğumuzu da beyan edeceğiz.
 
Saygılarımızla duyurulur...    
 
Haber Merkezi
Beykoz’da fiyatlar 500 TL'yi geçmez
Önceki Beykoz’da fiyatlar 500 TL'yi geçmez
Ortaçeşmespor Beykoz’da Taşlıtarla’yı mağlup etti
Sonraki Ortaçeşmespor Beykoz’da Taşlıtarla’yı mağlup etti
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz