Kültür

Mevlana kalbe düşünce yakar kavurur

Mevlana kalbe düşünce yakar kavurur
2014.12.05 00:00
| | |
4653

Beykoz kültür sanat etkinlikleri gecesinde Mevlana’nın asırları aşan ve gönülleri kavuran ilahi aşk çağrısına kulak verildi...

Beykoz Belediyesi kültür sanat etkinlikleri kapsamında televizyon ekranlarının sevilen ismi Serdar Tuncer tarafından hazırlanan, sanatçı Cihan Yıldız’ın türkü ve ilahileriyle renklendirdiği ‘Mevlana Kalbe Düşünce’ adlı programın konuğu Mutasavvıf Ömer Tuğrul İnançer oldu.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Beykoz Belediye Başkan yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Beykoz İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş katılırken, Beykozlular da geceye yoğun ilgi gösterdi.

Serdar Tuncer: Mevlana “Ne Olursan Ol Gel” Dememiştir

Programın açılışını Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleri’nden şiirlerle yapan Serdar Tuncer, şiir aralarında Mevlana’nın çağlar boyu dile gelen aşka çağrısına ve özlü sözlerine yer verdi. Mevlana’nın yanlış kaynaklardan okunduğunu, bilindiğini ve ezberlendiğini kaydeden Tuncer, bizim sahip çıkmadığımız değerlere başkalarının sahip çıkarak yozlaştırdığını belirtti. Mevlana’nın “Ne Olursan Ol Gel” demediğini ifade eden Tuncer, “Mevlana Hazretleri günahlarını, kusurlarını, kötü olan neyin varsa bırak gel! diye seslenmiştir” dedi.

Tuğrul İnançer: Mevlana’yı Anmak, Anlamaya Dönüşmeli

Programın sohbet bölümünde katılımcılarla buluşan Mutasavvıf Ömer Tuğrul İnançer, Serdar Tuncer’in sorularını yanıtlayarak, Mevlana’nın düşüncesi, öğretisi ve ahlakından bahsetti. 

“Mevlana’yı anlamak için varlığından haberdar olmak yetmez” diyen Tuğrul İnançer, Mevlana’yı anmak için düzenlenen anma törenlerinin, anlama törenlerine ve programlarına dönüşmedikçe kendisini ve felsefesini anlamamızın da zor olduğundan söz etti. “Hz. Mevlana için yiyenler, içenler, dönenler, çekenler diyenler, Hz. Mevlana’nın bir kitabını bile okumayanlardır” diye konuşan İnançer, Mevlana’yı sevmeli, sevmek için iyi tanımalı” dedi.

Serdar Tuncer’in günlük hayata dair sorularını da cevaplayan Tuğrul İnançer, “Cehaletten kurtulmanın yolu bildiğimizi yapmak, uygulamaktır. Allah insana amelini soracak, ne düşündüğünü, ne bildiğini, ne hissettiğini değil. Hepimiz öğrenmek, uygulamak için değil, ‘Ben senden daha iyi biliyorum, ben senden daha fazla biliyorum’ demek için okuyoruz, öğreniyoruz. Hâlbuki amel etmek ve insanlığa fayda sağlamak için bilmeliyiz. Her insanda benlik vardır. Benlik terbiye edilmelidir” dedi.

Programda sanatçı Cihan Yıldız da Mevlana’nın eserlerinden ve tasavvuf müziğinden örnekler seslendirdi. 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"