Metin Torun Bayburt’un tarihini anlattı…

  • 0
  • 12810
Metin Torun Bayburt’un tarihini anlattı…
Metin Torun Bayburt’un tarihini anlattı…
Metin Torun Bayburt’un tarihini anlattı…

Başkanlığını Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Metin Torun’un yaptığı Beykozlu Baybutlular Derneği resmi açışlını yaptı…

Kavacık Merkez’de kurulan dernek binasının açılışına siyasi isimler yakın ilgi gösterirken, Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve CHP Beykoz İlçe Başkanı İsmet Konca açılışta objektiflere yansıyan isimler oldu.

Daha önce yapmış olduğu açıklamalarda Beykoz’da 700 Bayburtlu aile yaşadığını kaydeden Metin Torun, dernek binasını faaliyete geçirmelerinin ardından en kısa sürede bu 700 aile ile bir araya gelebilmek ve onları derneğe davet etmek edeceklerini söyledi.

Konuşmasında Bayburt’un tarihi özelliklerinden söz eden Başkan Metin Torun, konuklarına katılımlarından dolayı teşekkür ederken, Bayburt’un Azziler tarafından kurulduğunu ve M.Ö. 770-665 yılları arasında Kimmer ve İskitlerin akınlarına uğradığını kaydetti.

“Daha sonra bölgeye Haldiler hakim olmuştur. Kısa bir süre Med’lerin eline geçen bölge daha sonra Pers hakimiyetine girmiştir. Xenophan, Anabasis adlı eserinde Bayburt’tan büyük, kalabalık ve zengin bir şehir olarak bahsedilmektedir” şeklinde konuşan Metin Torun,

“O zamanki adı Gymnias olan Bayburt bir İskit şehridir. İskitler bizim saka olarak tanımladığımız Türklerdir. Bayburt yaklaşık olarak 5000 yıllık bir Türk şehridir.” dedi.

Üst düzey yöneticilerin de kısa konuşmalar yaptıkları dernek açılışında vatandaşlara pilav, kavurma ve tatlı ikram edildi.

Haber Merkezi

Beykozlu öğrenciler Panorama’yı gezecek
Önceki Beykozlu öğrenciler Panorama’yı gezecek
Beykoz Nöbetçi Eczaneler Haziran 2024
Sonraki Beykoz Nöbetçi Eczaneler Haziran 2024
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz