Metin Külünk Beykoz'da başkanlık sistemini anlatacak

  • Güncelleme: 29.04.2016 14:53
  • Okunma: 7451 kez
  • Yorum: 0
AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Türkiye'yi adım adım dolaşıp başkanlık sistemini anlatıyor. Külünk, Beykoz'a da geliyor.
Metin Külünk Beykoz'da başkanlık sistemini anlatacak

AK Parti İstanbul İl kurucusu ve İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Türkiye'yi dolaşarak başkanlık sistemini anlatıyor. Külünk, 29 Nisan 2016 Cuma günü Başkanlık sistemini anlatmak için Beykoz'a geliyor.

29 Nisan Cuma günü Beykoz İmam Hatip Lisesi'nin yanındaki İlim Yayma Cemiyeti Konferans Salonu'nda saat 18.00'da başkanlık sistemini anlatacak olan Külünk, Yeni Anayasa tartışmalarına da değinecek.

AK Parti içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yakınlığı ile de tanınan Külünk, Başkanlık sistemi ve yeni anayasa tartışmalarının siyasi bir proje olarak düşünülmesi gerektiğini savunuyor.

Gittiği her yerde  Atatürk'ün bugün yaşıyor olması durumunda başkanlık sistemini isteyeceğini kaydeden Külünk, Türkiye’nin ileri gidebilmesi için bu sisteme geçişin şart olduğunu ifade ediyor.

Gazi Mustafa Kemal’in başkanlık sistemini destekleyeceğine inandığını ifade eden Metin Külünk, “Eğer Gazi 1938’de dünyasını değiştirmemiş olsaydı ve çok partili sisteme Gazi ile geçilmiş olsaydı, onun başkanlık sistemini seçeceğini düşünüyorum” şeklinde konuşuyor.

Yasama ve Yürütme iç içe olduğu sürece Türkiye ilerleyemez

Türkiye’de mevcut sistemin çok ciddi siyasi tıkanıklıklara sebep olduğunu söyleyen Külünk, “Yasama ve yürütme bu kadar iç içe olduğu sürece Türkiye’nin gideceği bir yer yok. Hatta bu sistemde yasamanın yürütme üzerinde baskısı olduğunu bile söyleyebiliriz. Bununla birlikte, bürokrasinin hem yasamayı hem de yürütmeyi domine etmesi Türkiye’nin temel problemidir. Bizde sistem bürokrasinin egemenliğinde. Bürokrasi sistemi tıkayarak siyaseti kendine borçlandırıyor. Buna çözüm olarak, Ankara küçülmelidir ve bazı görevler yerinden yönetim ilkesi gereği yerellere devredilmelidir. 2023’te ilk on ülke arasında olmak istiyorsak, güçlü ve yenilenmiş bir sisteme geçmemiz gerekiyor. Bunun da yolu anayasadan geçiyor” diyor.

Konferanslarında; tarihten yola çıkarak Türkiye'nin yeni anayasa ve başkanlık sistemine duyduğu ihtiyacı anlatan Külünk,  Türkiye'nin hafızasına Alzheimer yapmaya çalıştıklarını dile getiriyor.

Meselenin başkanlık sistemi diyip koltuk bulma meselesi olmadığını, kendilerinin sadece Türkiye'yi değil, Mekke'yi, Kudüs´ü de koruduklarını ifade eden Metin Külünk, "Biz doğunun ve batının lideriyiz. Recep Tayyip Erdoğan da doğunun ve batının lideri olan Türkiye'nin lideri." şeklinde konuşuyor.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz