Kültür

Mesudiyelilerin göç ettiği ilk ilçe Beykoz

Mesudiyelilerin göç ettiği ilk ilçe Beykoz
11.02.2016 09:42
| | |
3453

Beykozlu Ordu Mesudiyeliler Derneği Yöneticileri, Ordu Valisi Balkanlıoğlu’nu makamında ziyaret etti.

Beykozlu Ordu Mesudiyeliler Derneği Yöneticileri, Ordu Valisi Balkanlıoğlu’nu makamında ziyaret etti.

Beykozlu Ordu Mesudiyeliler Derneği Başkanı Halim Okutan ve yönetim kurulu üyeleri Vali İrfan Balkanlıoğlu’nu makamında ziyaret etti.
 

Beykozlu Ordu Mesudiyeliler Derneği Başkanı Halim Okutan, yönetim kurulu üyeleri Muammer Özer, Adnan Aydoğan ve Sefai Uzunyurt ile birlikte gerçekleştirdiği ziyarette, Mesudiyelilerin İstanbul’da göç ettikleri ilk ilçenin Beykoz olduğunu söyleyerek, 1930’lu yıllarda başlayan göçlerin nedeninin burada bulunan cam, deri ve kundura fabrikalarında çalışmaya başlanılması olduğunu ve bugün hayli kalabalık bir toplama ulaşıldığını ifade etti.
Beykoz’daki Orduluların nüfusunun yüzde 98’nin Mesudiyelilerden oluştuğunu belirten Okutan, "Beykoz ikinci bir Mesudiye olmuştur. Bu nedenle bu kadar büyük bir potansiyele sahip Beykoz’da bir dernek kurmaya karar verdik” dedi ve 20 Mart’ta yapılacak dernek açılışına Vali İrfan Balkanlıoğlu’nu davet etti.


Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Mesudiyelileri yapı ve doku olarak farklı değerlendiriyoruz. Bizler de ayrı bir yeri var. Anadolu kültürü ile yoğrulmuş kaliteli, misafirperver, birbirlerini seven iyi insanların olduğu ve birbirlerine sahip çıktıkları, memleketine çok bağlı bir bil ilçemiz. Mesudiye’ye gittiğimizde bunu hep hissediyoruz. Biraz da İç Anadolu kültürü de var ve yerleşim yerleri açısından buralara hizmet götürmek biraz daha kolay” diye konuştu.


Karadeniz'i İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Akdeniz'e bağlayacak olan halk arasında Dereyolu olarak geçen yolun tamamlanmasıyla birlikte 3,5 saat olan Mesudiye-Ordu güzergahının 1,5 saate ineceğini vurgulayan Vali Balkanlıoğlu, "Karadeniz’den genel anlamda çok memnunuz. Vatanını ve milletini seven insanlar. Hepsi yasalara bağlı” şeklinde konuştu.
Vali Balkanlıoğlu, 20 Mart tarihinde İstanbul’da yapılacak Beykozlu Ordu Mesudiyeliler Derneği’nin açılış programına katılacağını da sözlerine ekledi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber Gazetesi, Mesudiyeliler Derneği, Ziyaret, Sefai Uzunyurt, Ordu, Vali, İrfan Balkanlıoğlu, Halim Okutan

reklam
1 Yorum
Sefai Uzunyurt12.02.2016 20:57:43

Dost Beykoz Gazetesi ve Basın Emekçisi bütün çalışanlarına teşekkür eder, yayın hayatlarında başarılar dileriz...

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"