Mesudiyeliler, Beykoz’da yeniden dernek kuruyor

  • Güncelleme: 11.03.2020 21:34
  • Okunma: 17237 kez
  • Yorum: 0
Beykozlu Ordu Mesudiyeliler Derneği, 20 Mart tarihli açılışından önce Kurucularını basınla buluşturdu.
Mesudiyeliler, Beykoz’da yeniden dernek kuruyor

Beykozlu Ordu Mesudiyeliler Derneği, 20 Mart tarihli açılışından önce Kurucularını basınla buluşturdu.

Beykoz Belediye Meclisi eski Üyelerinden Özkan Ayduğan'ın Başkanlığı'nı yürüttüğü Beykozlu Mesudiyeliler Derneği, geçtiğimiz yıl aldığı Yönetim Kurulu kararıyla adını "Beykozlu Ordulular Derneği" olarak değiştirmişti.Durumdan rahatsızlık duyan Mesudiyeliler ise tekrar bir araya gelerek, yeniden Mesudiyeliler adını yaşatmak için bir başka dernek çatısı altında toplanmaya karar verdi. Aralarında Halim Okutan ve Sefai Uzunyurt gibi isimlerin de olduğu 11 kişi bir araya geldi ve sabah kahvaltısında basın ile dernekleri buluşturdu.

Kahvaltı sonunda bir konuşma yapan Dernek Kurucularından Sefai Uzunyurt, Kavacık Remzi Özer İş Merkezi'nde bulunan ofislerinde 20 Mart 2016 Pazar günü Ordu Valisi ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı'nın da katılacağı bir törenle açılış yapacaklarını kaydetti. Kavacık Özgür Caddesi'nde bulunan Remzi Özer İş Merkezi'nin 3. katında, Beykozlu Ordu Mesudiyeliler Derneği adıyla bir dernek kuruluyor. Mesudiye Kadın Gücü ve Emeği Derneği adlı bir başka STK ile de ofisini paylaşacak olan Derneğin 20 Mart 2016 tarihinde açılışı yapılacak.

Derneğin Kurucu Yönetim Kurulu Üyeleri'yle Ordu ve Beykoz basınını bir araya getirmek için düzenlenen kahvaltılı toplantıya, Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül'ün yanı sıra CHP Mesudiye İlçe Başkanı Aslan Sarıgöl, MHP Mesudiye İlçe Başkanı Şinasi Keskin, Ordu Dernekler Federasyonu Başkanı Av. Ali Çelik, Mesudiyeliler Birliği Hizmet Vakfı Başkanı Fazlı Coşkun, Mesudiye Dernekler Federasyonu Başkan Vekili Sebahattin Öztürk ve çok sayıda STK temsilcisi katıldı. Oldukça samimi ve neşeli geçen toplantıda konuşan Dernek Kurucularından Sefai Uzunyurt, şunları anlattı:

Kuruculardan Sefai Uzunyurt: "Beykoz’daki Ordu nüfusunun yüzde 98'ini Mesudiyeliler oluşturuyor!"

"Mesudiyelilerin İstanbul'da göç ettikleri ilk ilçe: Beykoz'dur. 1930'lu yıllarda başlayan göçlerin ve göç edenlerin Beykoz'a yönelmesinin temel nedeni Paşabahçe Şişecam Fabrikası, Paşabahçe Rakı Fabrikası ve Beykoz Deri-Kundura Fabrikası'nın Beykoz'da bulunmasıdır. İş ve aş mücadelesindeki Mesudiyeliler, bu fabrikalarda işçi olarak çalışmaya başlamışlar ve yeni eleman gereksinimi doğduğunda her çalışan, kendi kardeşini, yeğenini, köylüsünü getirerek buradaki fabrikalara yerleşmiştir.

Günümüzde Beykoz'daki Ordu nüfusunun yüzde 98'ini Mesudiyeliler oluşturmaktadır. Beykoz'daki Mesudiye nüfusu 35 bine yaklaşmaktadır. Nüfus kütüğünü Mesudiye'den aldırdığı için memleket hanesinde Ordu-Mesudiye yerine Beykoz-İstanbul yazılı olanlar, bu istatistik rakamına dâhil değildir! Beykozlu kütüğünde gözüken Mesudiyelileri de bu rakama dâhil ettiğimizde, Beykoz'daki Mesudiyeli nüfusu yaklaşık 43 bin 500 kişiden oluşmaktadır. Bu rakam birçok ilin İstanbul'daki nüfusundan daha fazladır.

Bu kadar büyük potansiyele sahip Beykoz'da Mesudiyelilerin bir derneğinin olmaması büyük bir eksiklikti. Önceki yıllarda Mesudiye adını yansıtan bir dernek kurularak olumlu çalışmalar içinde oldu. Ancak daha sonra bu dernek, adındaki Mesudiye kısmını çıkartarak, yalnızca Ordu Derneği haline geldi. Böyle olunca da Beykoz'daki Ordu nüfusunun yüzde 98'ini oluşturan Mesudiyeliler ve Mesudiyelilik 'ikinci planda' kaldı. Mesudiye isminin silinmesi zorumuza gittiği için gelen yoğun istek üzerine Mesudiye isminin geçtiği bir dernek kurma kararı alındı."

'Dernek Kurucularından Gültekin Aydın'ın hasta olan babasına acil şifa dilekleri gönderildi'

Öte yandan Beykozlu Ordu Mesudiyeliler Derneği Kurucu Yönetim Kurulu, Halim Okutan, Muammer Özer, İzzet Özmen, İbrahim Özdemir, Aydın Habil, Sezayi Biçer, Hakan Aydemir, Sezgin Ayduğan, Adnan Aydoğan, Gültekin Aydın ve Sefai Uzunyurt gibi isimlerinden oluştu. Kahvaltı sonrası bir konuşma yapan Sefai Uzunyurt, toplantıya gelemeyen Gültekin Aydın'ın babasının yaklaşık 4 aydır hasta olduğunu anlattı ve Ordu'dan İstanbul'a getirilen Baba Aydın için acil şifa dileklerini iletti.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz