Güncel

Meryemzade Camisi hayat buluyor

Meryemzade Camisi hayat buluyor
2014.10.01 00:00
| | |
2873

Beykoz Şahinkaya Yokuşu’nda şirin mimarisiyle dikkat çeken tarihi Meryemzade Camisi başlatılan restorasyonla gelecek nesillere ulaştırılıyor.

İBB tarafından restore edilen tarihi camiyle ilçedeki ecdat yadigârı bir eser daha can bulacak, camide daha nice yıllar eller semaya açılacak.

Şahinkaya Yokuşu’nda şirin ve küçük mimarisiyle dikkat çeken Meryemzade Camisi 1781 yılında inşa edildi. Banisi Vezir Pir Mustafa Paşa'nın mahdumu, Galata, Edirne, Mekke-i Mükerreme ve İstanbul kadılıklarında da bulunan Mehmet Efendi’dir.  

Cami ve meşruta olmak üzere 2 kısımda başlatılan çalışmada yapının cami kısmı tamamlandı. Halı kaplaması yapıldıktan sonra ibadete açılabilecek. Restorasyon kapsamında meşrutası da yenilenecek. Meşruta için kazı yapıldı ve yapım çalışmalarına başlandı.
 
Ecdat yadigârı eşsiz eserlere ev sahipliği yapan Beykoz’da tarihi ihya çalışmalarıyla birçok eseri ayağa kaldırdıklarını belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, 1950’li yıllarda yıkılan 263 yıllık Küçüksu Mihrişah Valide Sultan Camisi’nin yeniden inşa edilerek ilçeye ve gelecek nesillere kazandırıldığını söyledi ve çok yakında ibadete açılacağı müjdeledi.  
 
Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, İBB, Meryemzade Camisi, Şahinkaya Yokuşu

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"