Mehmet Ali Birand Ailesi'nin Beykoz mutluluğu...

  • Güncelleme: 16.03.2020 19:50
  • Okunma: 33835 kez
  • Yorum: 1
Bugün 9 Aralık 2014... Kendisini her platformda 'Beykozlu' olarak tanıtan usta Gazeteci Mehmet Ali Birand, eğer yaşasaydı bugün 73 yaşında olacaktı.
Mehmet Ali Birand Ailesi'nin Beykoz mutluluğu...

Bu önemli günde Beykoz Belediyesi, Kavacık'ın en büyük caddelerinden olan Çiftlik Caddesi'nin adını 'Mehmet Ali Birand Caddesi' olarak değiştirdi. Yeni caddenin açılışına ise merhum Mehmet Ali Birand'ın eşi Cemre Birand, kayınvalidesi Cemre Garan, oğlu Umur Ali Birand, gelini Caterina Birand, torunu Umberto Ali Birand, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Belediye Meclis Üyeleri katıldı. Açılışa ayrıca ünlü program yapımcısı Fatih Portakal ila Beykoz'un sivil toplum temsilcileri ve muhtarlar da ilgi gösterdi.

Geçtiğimiz ay Beykoz Belediye Meclisi'nde alınan kararla Kavacık Mahallesi Çiftlik Caddesi'nin adı Mehmet Ali Birand Caddesi olarak değiştirilmişti. Beykoz'daki pek çok sokak ve caddenin ismi değiştirilirken, CHP Grup Başkanvekili Aydın Düzgün'ün itirazı sonrası sokak değişim isimleri 'Oy Çokluğu'yla Meclis'ten geçebilmişti. Bugün ise Mehmet Ali Birand'ın doğum tarihi olan 9 Aralık 1941'in yıldönümü olunca, Birand Ailesi ve Beykoz Belediyesi'nin AK Partili Meclis Üyeleri, Kavacık Orhan Veli Kanık Parkı'nda buluştu. Parkın içerisinde bir kürsü kuruldu ve açılış öncesi ilk söz Mehmet Ali Birand'ın oğlu Umur Birand'a verildi. Oldukça heyecanlı olduğu gözlenen Umur Birand, şunları kaydetti:

‘Umur Birand çok heyecanlıydı…’

"İlk başta Beykoz Belediye Başkanı Sayın Yücel Çelikbilek'e çok teşekkür etmek istiyorum. Beykoz'daki bir caddeye babamın isminin verilmesi gurur verici bir olay çünkü babam Beykozluydu. 1991 senesinde Beykoz'a taşındı. Babam hep kendini Beykozlu olarak görüyordu. Beykoz'u çok seviyordu. Bugün onun doğumgünü ve bugün ona bir şey verilmesi aile bazında çok hoş bir şey..."

‘Fatih Portakal çok duygulandı…’

Umur Birand'ın ardından kürsüye davet edilen ünlü program sunucusu ve Mehmet Ali Birand'ın öğrencisi Gazeteci Fatih Portakal, kendisine aslında söz düşmeyeceğini ifade ederek sözlerine başladı. Fatih Portakal, "Bana yakışmaz bu kadar kişinin içinde bir şey söylemek. Ben çok çok teşekkür ederim. Bugün burada olmak bizim için çok önemli. Onunla birlikte aynı haber merkezi içerisinde teneffüs etmek, onun birikimlerinden faydalanmak, benim için çok çok önemliydi. Bugün burada olmak da en azından benim bir görevim. Manevi olarak bir görevimdi" diyerek sözlerine devam etti ve günün düzenleyicisi olan Beykoz Belediyesi'ne teşekkürlerini sundu.

Başkan Yücel Çelikbilek: “Hayat ve enerji dolu bir insandı…”

Fatih Portakal'ın ardından bir konuşma yapan Yücel Çelikbilek ise bugünün anlamlı bir gün olduğunu dile getirerek, "Hepiniz hoşgeldiniz, sefalar getirdiniz" dedi. Konuşmasında, Mehmet Ali Birand'ın çok önemli bir isim olduğunun altını çizen Başkan Çelikbilek, şunları söyledi:

"Bugün, Beykozlu olduğuna inandığımız merhum Mehmet Ali Birand Bey'in 73. doğum yıldönümü. Aynı zamanda onu bir güzellikle taçlandırmak istedik.

Mehmet Ali Bey hayat dolu bir insandı, enerji dolu bir insandı. Yaptıklarıyla Türk Basını'na yön vermiş, birçok insana hocalık yapmış, öğretici olmuş toplumun her kesimine kendini kabul ettirmiş ve saygı duyulan bir insan... Son haber sunumunda ise 'Ben buradan hastaneye yatmaya gidiyorum' diyecek kadar da mesleğiyle irtibatta olan bir insan. Bu çok insana nasip olan bir şeydir. Onu ancak yürekten bir muhabbetle anmak istiyorsunuz ve biz de öyle yapıyoruz.

İnsanların hatırlanması önemlidir, hatırlamamız gerekiyor. Toplumun hafızalarında insanlara yer vermemiz lazım, unutmamak lazım. Kadir kıymet bilmek lazım, vefalı olmak lazım... Bunlar insanlık gereğidir. Bunu başka maksatla yapamazsınız. Özür dileyerek söylüyorum, siyasi anlamda bunu biz yapmazdık. Ama toplumuzun değerli insanları vardır. Bu insanlar kolay olmuyorlar. Toplum bu gibi insanları bir günde inşa etmiyor; isteseniz de inşa edemezsiniz bu tür insanları..."

‘Torun Umberto Birand da oradaydı’

Konuşmaların ardından merhum Mehmet Ali Birand'ın üzerinde fotoğrafının olduğu dev bir yaş pastayı, Birand Ailesi ve Başkan Çelikbilek birlikte kesti. Daha sonra caddeye çıkan Birand Ailesi, burada Başkan Çelikbilek ile birlikte Mehmet Ali Birand Caddesi'nin tabelasının açılışını gerçekleştirdi. Bu sırada merhum Birand'ın torunu Umberto Ali Birand da babannesinin kucağında kendisine yönelmiş olan objektiflere poz verdi. 

Haber Merkezi

Yorumlar (1 Yorum)

kayhan (6 yıl önce)

bir sönüklük bir eksiklik var anlayamadım anlamda veremedim.

Yorum Yaz