Kültür

Mehmet Akif Ersoy Şiir Müzesi’ne özendirme ödülü

Mehmet Akif Ersoy Şiir Müzesi’ne özendirme ödülü
25.06.2019 16:40
| | |
4605

Foto galeri

Beykoz Mehmet Akif Ersoy Şiir Müzesi, Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından düzenlenen Müze Özendirme Yarışması'nda ödül aldı.

Beykoz Belediyesi tarafından kurulan Mehmet Akif Ersoy Şiir Müzesi, Tarihi Kentler Birliği’nin bu yıl 3’cüsünü düzenlediği yarışmada “Sanat ve Edebiyat Müzeleri” kategorisinde “Müze Özendirme Ödülü”ne layık görüldü. 

TKB’nin Anadolu kentlerinde kültürel ve tarihi mirasın korunması, gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla açtığı yarışma ülke genelinde nitelikli müzelerin kurulmasını, müzecilik faaliyetlerinin yaygınlaştırılmasını da hedefliyor.

Mehmet Akif Ersoy Şiir Müzesi’nin ödülü Pendik Divan İstanbul Asia Otel’de düzenlenen törenle TKB ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Geçmiş Dönem  Başkanı Dr. Asım Güzelbey tarafından Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Nazım Keskin’e takdim edildi.

Beykoz Merkez Mahallesi’nde tarihi bir binada kurulan müzede, Mehmet Akif Ersoy’un şiir kitapları, fikri ve edebi mücadelesini anlatan yayınlar, hayatından kesitler ve mektupları sergileniyor.

Mehmet Akif Odası, Şiir Kütüphanesi, Nadir Eserler Koleksiyonu, Edebiyat Dergileri Sergisi’yle tasarlanan mekân şiir tutkunlarını sanat dolu atmosferiyle sarıp sarmalıyor.

Şairin Safahat ve Gölgeler kitaplarının orijinal ilk baskıları ve Sırat-ı Müstakim Dergisi’nin 7 ciltlik tam koleksiyonu da özellikle ilgi görüyor.  

Divan Şiiri’nden el yazması eserler, şairlerin ilk baskı kitapları, şiir dergileri, Türk Şiiri üzerine binden fazla inceleme kitabı, 5 bin kitaplık şiir kitaplığı ziyaretçilere sunuluyor.  

Müzede Akif’in ve Türk Şiiri’ne damga vuran şairlerin şiirleri sesli olarak dinlenebiliyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Mehmet Akif Ersoy Şiir Müzesi, Tarihi Kentler Birliği, Müze Özendirme Yarışması, Ödül

reklam
2 Yorum
Tahsin Yılmaz29.06.2019 23:52:56

Müze, hayattan çekilmiş yahut atılmış şeylerin tematik olarak sergilendiği mekanlardır. Hayatımızdan, güncelimizden çekilen nice şey vardır elbet, fakat şiir onlardan biri değildir. Bu meyanda ne demek oluyor yani bu mekanın adı? Müzelik şiirler mi sergileniyor, müzelik şiir mi olurmuş, müzelik ise bi'şey o şeye şiir mi denirmiş??? Abesle iştigal. Yok öyle değil deniyorsa ve mekanın kullanılışına münasip isimlendirme arzu ediliyorsa ŞİİR DİVANI diye adlandırma yapılabilir.

hasan26.06.2019 11:24:38

yücel çelikbilekin yaptığı müzeyle ödül almışlar bravo...

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"