Siyaset

Mehdi Eker'e Beykoz brifingi

Mehdi Eker'e Beykoz brifingi
2014.08.31 00:00
| | |
5363

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Kanal Riva Projesi’ni ve kanal güzergahını incelemek üzere Beykoz’a geldi.

Riva Deresi boyunca incelemelerde bulunanBakan Mehdi Eker tarım ve tarım arazileri noktasında projeye gereken desteği vereceklerini söyledi.

İlçenin turizm vizyonu, çevre, sosyal yaşantı ve ekonomiye değer katacak Kanal Riva Projesi hakkında Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’ten bilgi alan Bakan Mehdi Eker’e Hollanda’da  projeyi hazırlayan HNS Çevre Mühendislik Müdürü Lodewijk Nieuwehuize tarafından sunum yapıldı.   

Beykoz Belediyesi toplantı salonunda gerçekleşen sunuma AK Parti İstanbul Milletvekili Metin KülünkBeykoz Kaymakamı Süleyman ErdoğanBeykoz Belediye Başkanı Yücel ÇelikbilekAK Parti İlçe Başkanı Adem SeferBeykoz Kanal Riva Turizm Geliştirme ve Yatırımcıları Derneği Başkan Yardımcısı Muzaffer Ergöz, Sivil toplum dernekleri, DSİ yetkilileri, Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcıları, İl Tarım Müdürü Kasım Piral, İlçe Tarım Müdürü İbrahim Özdemir ve şehir plancıları katıldı.  

Riva Deresi’nin ıslahı ve turizme kazandırılması için geliştirilen, “Riva Vadisi Çevre Koruma ve Bölgesel Kalkınma Projesi” hakkında bilgi alan ve görüşlerini dile getirenBakan Mehdi Eker, Türkiye’nin son 10 yılda gerek sosyo-ekonomik politikalar kültürel politikalar, gerek kentleşme ve tarım politikalarıyla artık farklı bir noktaya geldiğine değinerek:

“Suyla olan ilişkimizi verimli kılacak suyu, çevre ve ormanla entegre edip üçünü birden şehir hayatına katacak projelere ihtiyaç var. 36 km uzunluğunda bir dere söz konusu. Bu zaman zaman taşkınlara sebebiyet veriyor. Su yönetimi ve suyun kontrol altına alınması önemli. Suyu insanların daha rahat yaşadığı bir nimete dönüştürmek gerekiyor.” dedi.

Bakanlık olarak projeye gereken desteği vereceklerini söyleyen Mehdi Eker“Projede kırsal kalkınma, eko turizm, kentleşme, orman ve çevre ilişkisi ve su yönetimi  içeren bir tasavvur oluşturulmuş. Bunun realizasyonu için teknik destek, toplumsal kabul ve projenin finansmanı önemli. Bu projeye bakanlık olarak tarım ve tarım arazileriyle ilgili özellikle tarımsal verimliliğin artırılması noktasında gereken desteği veririz.” şeklinde konuştu.  

Mehdi Eker proje hakkında görüş ve önerilerini paylaşmasının ardından 36 km’lik Riva Deresi boyunca incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı. Tarihi Beykoz Fidanlığı’nın bulunduğu alanı da inceleyen Bakan Eker, Başkan Çelikbilek’ten 'Melen Suyu' projesi hakkında bilgi aldı.

Ziyaret sonunda Başkan Çelikbilek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'eBeykoz’da yürütülen arıcılık çalışmalarını da aktararak ilçede üretilen kestane balındanhediye etti. 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Adem Sefer, Beykoz, Beykozhaber, İbrahim Özdemir, Kasım Piral, Süleyman Erdoğan, Tarım Bakanlığı, Yücel Çelikbilek, Mehdi Eker

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"