Kader GÜR
  • 18/03/2023 Son günceleme: 18/03/2023 15:16
  • 18.755

Sonuçta satıldı, elimizden çıktı... Bu saatten sonra ne dersek boş, fakat sebepleri üzerinde kafa yormamız gerektiğini düşünüyorum.

Mavi Karadeniz TV bizim için gerçekten bir açılım kapısıydı... Karadeniz bölgesinden ziyade dünyanın her bir köşesinde yaşayan bölge insanı için derin bir iç çekişti Mavi Karadeniz TV.

Karadenizli insanların yaşadığı her bir bölgenin sıla özlemini gideriyor, o ekranlarda tanıdık yüzleri gördükçe Anadolu insanın gelişmesine ve yükselişine bir nevi tanıklık ediyorduk. Dost Beykoz Gazetesine ciddi katkıları vardır Mavi Karadeniz'in. İlk kurucu Genel Yayın Yönetmenimiz Mustafa Öztürk yıllarca sabah programları yaptı.

Ben ve Dost Beykoz yazarları çok önemli programlar yaptık orada. Saatlerce yapmış olduğumuz canlı yayınlarla Beykoz'da hayatı durdurduğumuzu biliyorum. Başta Beykoz olmak üzere Karadeniz bölgesinin birçok STK'sının aynası olmuştur Mavi Karadeniz... Emeğiyle geçinenlerin umutlarını da yarınlara taşımış, bir çok yerel sanatçının seslerini duyurmalarına katkı sağlamıştı.

Sonuçta satıldı, elimizden uçtu gitti... Kimlere neden gitti?

Tabii bir Televizyon kanalını ayakta tutmak oldukça zor bir iştir. İlk kurulduğunda ekibi güçlüydü. Süreçle beraber değişen şartlar ve şartlara göre pozisyon alınamamış olması ekonomik sıkıntıları ön plana çıkardı.

Mavi Karadeniz'in ekonomik şartlara yenik düşmesi bence utanılacak bir durumdur. Kimin için, hepimiz için. Bu utanca bizi Fuat Kuş mahkûm etmiştir. Ben aslında Fuat Kuş'la çok iyi anlaşılabilen bir insan değilim. O beni sevmez, bende onu sevmem. Aslında eskiden böyle değildik, birbirimize çok faydamız olurdu.

Biz Beykoz Belediyesi ile ilgili, "Bina fiyatına merdiven yapmışlar" başlıklı haberi yapınca, Murat Aydın bizi mahkemeye verdi. Fuat Kuş'ta bizi AK Partiye ve Recep Tayyip Erdoğan'a ihanet etmekle suçlarken aslında Murat Aydın'la ters düşmek istemiyordu. Hatta yetmemiş gibi çalıştığım kamu kurumu üzerinden bana yaptırım uygulanmasını istedi.

Ben kim olduğumu ne olduğumu bilen bir insan olarak hareket ettim her zaman. Ne kadar tehlikeli sularda yüzdüğümün farkında olan birisi olarak başıma gelebilecek her şeyin hesabını yapan ve ona göre B planıyla hareket edebilen, haddini bilen bir insan olmayı yeğlemişimdir. Fakat bu yaşadıklarım karşısında hiç bir zaman B planına geçme gereği duymadım, çünkü sorunları hep olması gerektiği yolda çözüme kavuşturduk çok şükür. O gün ne söylediysem bugün de söylediklerimin arkasındayım.

Sonuçta Fuat Kuş'da bizim camiamızın bir insanıydı. Fakat istişareye açık bir insan değil, çabuk kızan hemen her şeyi kırıp döken bir yapısı var. Mavi Karadeniz TV'nin ekonomik sıkıntıları olduğunu duyuyorduk, fakat satılacak kadar sıkıntı içinde olduğunu düşünmemiştik. Ben inanıyorum ki, Fuat Kuş bu durumu kendi çevresiyle istişare etmiştir. Ama nedense televizyon kanalının satılmasının önüne geçememiştir. Eminim ki, konuyu dar bir çerçevede değerlendirmiştir. Bu konu bizim içinde bulunduğumuz camiada geniş kapsamlı konuşulsaydı, Mavi Karadeniz TV'nin satılmasına gerek kalmayacağından adım gibi eminim.

Mavi Karadeniz TV CHP'liler tarafından Kemal Kılıçdaroğlu'nu Karadeniz Bölgesinde var etmek için satın alındı. Bundan böyle Karadeniz bölgesinde etkin olamayan CHP'ye hizmet edecek, Kemal Kılıçdaroğlu propagandası yapacak.

Satın alınırken çok ciddi bir para verilmedi ama satın alındıktan sonra çok ciddi yatırımlar yapıldığını biliyorum. Devasa stüdyolar kurulduğundan haberim var. Tamamen politik amaçlarla satın alındığı için bizim utanç duymamız gereken bir şeydir diyorum.

Fuat Kuş Milli Görüş geleneğinden gelen bir ideolojiye sahiptir. O cenah içinde de kendine yer bulmuş, bugünlere de o cenahın katkıları ile gelmiştir. Fakat Mavi Karadeniz TV'nin satışı hem Fuat Kuş yönünden, hem de bizim camia yönünden ele alınmalıdır.

Bu televizyon kanalı madem satılacaktı, bizimkilerden kimse bunu almadı mı, yoksa haberlerimi olmadı. Mavi Karadeniz TV siyasetin içine daldı. "Fındık fiyatı bu kadar olur mu? Kemal Kılıçdaroğlu olursa olur" politikası yapıyor artık.

Fuat Kuş'un kanalı CHP'lilere satmış olmasını bir ihanet olarak değerlendirmiyorum ama kusura bakmasın yanlış politikalarının bir sonucu olarak görüyorum.

Çünkü bizim camianın Mavi Karadeniz TV'nin borçlarına kurban gitmesine müsaade edecek kadar aklını kaybettiğini düşünmüyorum.

Özetle, Üzgünüm...

Yazarın Yazıları