Mahkeme Polonezköy planlarını iptal etti

  • 31.07.2016 19:16
  • Güncelleme: 14.02.2022 14:43
  • Okunma: 7741 kez
  • Yorum: 0
İstanbul 9. İdare Mahkemesi, megakentte köy özelliğiyle varlığını sürdüren nadide köşelerden biri olan Beykoz Polonezköy’ün yapılaşmasının önünü açacak imar planlarının iptaline karar verdi.
Mahkeme Polonezköy planlarını iptal etti

Polonezköy Tabiat Parkı ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 22 Kasım 2013 tarihinde yapılan plan değişikliğini Mimarlar Odası ile Çevre Mühendisleri Odası yargıya taşımıştı.

İstanbul 9. İdare Mahkemesi, Anadolu Yakası’nda Beykoz’a bağlı Polonezköy’ün yapılaşmasının önünü açacak imar planlarının oybirliği ile iptaline karar verdi.

Mahkeme, Polonezköy 1/1000 ve 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı imar planlarında yapılan plan değişikliğinin yapılaşma yoğunluğunu artırdığı, bölgenin doğal ve özgün yapısını bozucu nitelikte olduğu kanaatine vardı.

20 Nisan 2016 tarihinde oybirliği ile alınan kararla, dava konusu planların iptaline karar verildi. Mahkeme, 3 bin 500 lira tutarındaki mahkeme masraflarının da bakanlık tarafından ödenmesine hükmederken, kararın temyiz edilerek Danıştay’a taşınabileceği belirtildi.

BAKANLIK: AMAÇ TURİZMİ TEŞVİK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na açılan davada, bakanlık “Bölgenin doğal ve kültürel kaynak değerleri ile halkın açık havada dinlenme ve eğlenmesine imkân tanıyan doğa sevgisi ve çevre bilinci oluşturulmasına katkı sağlayan bir özelliğe sahip olmasından dolayı turizmi teşvik etmek amacıyla yapılaşma değerlerinde ayrım getirildiği” savunmasını yaptı.

Bakanlık ayrıca ‘daha düşük bir konut yapı yoğunluğu getirildiği’, ‘büyük ölçekli bir alışveriş merkezi önerilmediği’, ‘ekolojik dengeyi değiştirmeyecek kararlar üretildiği’ savlarını kullandı.

BİLİRKİŞİ: MEVCUT DOKU ETKİLENİR

Şehir bölge plancılarından oluşan 3 kişilik bilirkişi heyeti tarafından mahkemeye sunulan raporda ise, “Yapılaşma yoğunluğunda büyük bir artışa sebebiyet vereceği, mevcut dokunun olumsuz etkileneceği” tespitine yer verilmişti.

Raporda köyün düşük yoğunluklu iki katlı bahçeli yapılardan oluştuğu ve bütününde özgün bir mimari, tarihi dokuya sahip olduğu vurgulanmıştı.

‘TEMYİZ EDİLECEK’

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek mahkemenin iptal kararını şöyle değerlendirdi: “Üst mahkemede temyiz edilecek.

Temyizden olumsuz karar gelirse bölgeye tekrar nazım ve uygulama imar planı çalışılacak. Öte yandan iptal edilen plana konu alanın yüzde 89’u yapılaşmış halde. Yüzde 11’lik kısımda imar planı kararıyla yapılaşma sağlanacaktı.”

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Polonezköy, İmar Planı, Mahkeme, İptal

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz