Macar İhtilali’nin 50. yıl dönümü

  • Güncelleme: 16.12.2006 00:11
  • Okunma: 10587 kez
  • Yorum: 0
Macar İhtilali’nin 50. yıl dönümü, Beykoz Belediyesi ve Macaristan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı.
Macar İhtilali’nin 50. yıl dönümü

Macar İhtilali’nin 50. yıl dönümü, Beykoz Belediyesi ve Macaristan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlikle kutlandı. “Ayakta Durmak İstiyorum:1956 Macar Devriminin Türk Edebiyatı’nda Yansımaları” adlı etkinlikte, ihtilalden etkilenen ünlü Türk şairlerinin şiirleri Macarca ve Türkçe olarak okundu.

Beykoz Belediyesi Kültür Merkezi Karya Sineması’nda 12 Aralık 2006 Salı günü düzenlenen geceye; Macaristan İstanbul Konsolosu Ferencs Blauman, Macaristan İstanbul Fahri Konsolosu Erdoğan Erken, Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, İstanbul Vali Yardımcısı Hamza Duygun, edebiyatçılar ve şiirseverler katıldı.

12 günlük direniş

Tiyatro Sanatçısı Mehmet Asa ve Türkolog Tasnadi Edit tarafından sunulan program, ihtilalden çarpıcı karelerin ekrana yansıdığı multivizyon gösterisi ile başladı. Yaklaşık yarım saat süren multivizyon gösterimi ayaklanmanın başlangıcından Sovyetler tarafından bastırılmasına kadarki süreçle izleyenleri kısa bir yolculuğa çıkardı. Macar halkının Sovyet rejimine karşı, Ekim 1956’da başlattığı özgürlük hareketinin Macar Komünist Partisi tarafından geri püskürtülmesi ve 12 gün süren direnişin ardından Sovyetler Birliği tarafından bastırılmasını anlatan multivizyon gösterisinin ardından tüm dünyadan şair ve yazarların Macar halkına verdiği destekler de anlatıldı.

Fazıl Hüsnü Dağlarca’dan, Cayhun Atuf Kansu’ya, Ümit Yaşar Oğuzcan’dan Arif Nihat Asya’ya kadar pek çok Türk şairi, devrimi anlatan şiirler yazdığının belirtildiği gecede, ayrıca şair Tevfik A.Tanyolaç şiir kitabının gelirini ihtilali takip eden yıllarda Macar Kızılhaç’ına bağışladığından da söz edildi. Sezai Karakoç, Coşkun Ertepınar gibi şairlerin şiirleri ise dönemin devrimci Macar dergilerinde yayınlanır.

Multivizyon gösterisinin ardından Mehmet Asa ve Tasnadi Edit tarafından Sezai Karakoç’un Kan İçindeki Güneş, Atilla İlhan’ın “Hürriyet ve İstiklal Benim Karakterimdir” adlı şiirleri Macarca ve Türkçe olarak okundu. İhtilalin canlı tanıklarından Marta Arbatlı ile yapılmış röportajdan bölümler ve Tarık Buğra’nın ihtilalden etkilenerek yazdığı “Ayakta Durmak İstiyorum” adlı tiyatro oyunundan diyaloglar sunuldu. Etkinlik, Şinasi Özdenoğlu’nun Macar Rapsodisi şiirinin okunması ile son buldu.

Beykoz’da kültürel yakınlaşma

İki ülke arasında yüzlerce yıllık geçmişe dayanan kültürel yakınlaşmanın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasına katkıda bulunmak için böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirten Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül; “Toplumlar, ortak değerlerine sahip çıktıkça daha sorunsuz ve sağlam ilişkiler içinde olacaklardır” dedi.

Macaristan İstanbul Konsolosu Ferencs Blauman ise Macar İhtilali’nin 50. yıl  dönümünde Beykoz’da iki ülke arasında kültürel yakınlaşmanın yaşatılmasına katkı sağlayacak etkinliğin düzenlenmiş olmasından duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz