Özel Dosyalar

Beykoz'da lise mezunlarına kaptan ehliyeti

Beykoz'da lise mezunlarına kaptan ehliyeti
2014.07.13 00:00
| | |
20126

Beykoz Denizcilik ve Anadolu Meslek Lisesi bünyesinde açılan denizcilik ve gemi adamı kurslarıyla Lise mezunlarına Kaptan olma yolu açılıyor...

Halk arasında bilinen ismiyle Balıkçılık ya da Su Ürünleri Lisesi, eski adıyla Beykoz Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi, bugün ki adıyla Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi, bünyesinde açılan gemi adamı ve denizcilik kurslarıyla Beykozlu'lara Kaptan, Baş Makinist, Yat Kaptanı olmanın yollarını açıyor.

Konu ile ilgili Dost Beykoz'a bilgi veren B.H.D.A.M Lisesi Müdür Yardımcısı Kenan Akçakaya; 1969 yılında Türk- Japon ortak girişimiyle deniz ürünlerinin ülke ekonomisine katkısını sağlamak amacıyla kurulan okulun, bugün başta denizcilik olmak üzere, Elektrik, Elektronik, Kimya, Gıda Bilgisayar gibi 16 farklı bölümde eğitim verdiğini belirtti.

Denizcilik alanında SBS Puanıyla ve mülakat sistemiyle okula kaydolan öğrencilerin, 10 uncu sınıfta Güverte ve Makine Bölümlerine devam eden öğrencilerin mezun olduktan sonra 3000 Gross Tonluk gemilerde Vardiya Zabiti olarak işe başlayabildiklerini ifade eden Akçakaya, bunun yanında okul bünyesinde açılan akşam kurslarıyla Lise Mezunlarına 2 yılda Kaptan ( Vardiya Zabiti) olma şansının da verildiğini ifade etti.

Daha kısa sürede meslek sahibi olmak isteyenler için 4 aylık eğitim sonunda "Yat Kaptanı" sınavına girerek 24 metrelik teknelere kadar yat kaptanlığı kurslarının da verildiğini söyleyen Kenan Akçakaya, aynı zamanda 2,5 aylık bir eğitimle "Gemici" ve "Yağcı" kurslarının da okul bünyesinde Beykozluların hizmetine açık olduğunu söyledi.

Konu hakkında bilgisine başvurduğumuz Denizcilik Meslek Edindirme Kursları Koordinatörü Kaptan Mesut Çört de, aynı zamanda Beykoz Denizciler Derneği ( Mezunlar Derneği) Eğitim ve Okuldan Sorumlu Başkan Yardımcısı olduğunu belirterek okulda ki öğrencilerin eğitim seviyesini yükseltmek okul sonrası meslek hayatlarında yardımcı olmak gibi çalışmaların yanında, açılmış olan meslek edindirme kurslarıyla Beykoz da aynı zamanda sosyal bir projeye de imza attıklarını ifade etti.

Gündüzleri insanların hayatlarını idame ettirmek için çalışmak zorunda olduklarından kursları akşam düzenlediklerini belirten Mesut Kaptan, kurs bünyesinde IMO tarafından gemi adamlarından istenen birçok belgenin de (26 sertifika) tüm denizcilere verilebildiğini söyledi. Önümüzde ki günlerde Denizcilik Müsteşarlığı tarafından yeni yönetmeliklerle mecburi hale getirilen ROC, GOC, GMDSS, ERM gibi belgeler içinde kurlar açacaklarını söyledi.

Beykoz da insanların evlerinin yakınında, diğer kurslara göre daha ekonomik ve daha iyi eğitimin yapıldığı kurslarda, uygulamalı eğitim adına " Beycoast" adlı yelkenli tekneden de faydalanılıyor. Akşam kurslarına katılarak, gemici, yağcı, yat kaptanı, makine zabiti yada vardiya zabiti olmak isteyenlerin bilgi almak için ulaşacağı telefon ve adreslerde şöyle :

Tel   : 0 216 322 06 07

Cep : 0 533 746 62 11

Web : www.beykozyatlimani.com 

Adres : Beykoz Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yerel Haber, Beykoz, Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi, Kurs, Gemi, Kaptan, Mesut Çört, Kenan Akçakaya, Kaptan

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"