Doç. Dr. Mehmet YORULMAZLAR
  • 17/05/2020 Son günceleme: 17/05/2020 16:55
  • 7.537

Salgın sonrası ülkemizde de küresel ekonominin en önemli unsurlarının başında gelen futbol her anlamda dünyada en önemli unsurlardan birisi olmaya devam etmiş bulunmaktadır. Dünyada bütün ligler ve önemli müsabakalar sonlandırılırken, Belarus da liglere ekonomik çıkarlar sebebi ile devam edilmiştir. Belarus  Premier lig yayınını bir çok ülkeye pazarlayarak ülkeye ekonomik girdi elde etmeye çalışmıştır. Yani insan hayatı hiçe sayılarak küresel en önemli unsur olan ekonomik girdiler her şeyin önüne geçmiştir.

Ülkemizde de kulüplerin ekonomik anlamda sıkıntıya düşeceği göz önünde bulundurularak birçok kulübün olumlu görüş vermesi ile Süper lig, 1. Lig, 2. ve 3. Lig ile bölgesel amatör ligler için liglerin başlama tarihi için gün verilmiştir. Ama daha önce de defalarca belirttiğimiz üzere insan sağlığının her şeyden önemli bir gerçek olduğu burada gözardı edilmiştir. Antrenmanlara başlayan birçok kulübümüz de sıkıntılar ve vakalar bir bir ortaya çıkmaktadır. Bu durum tüm sporcu ve teknik kadroları çok fazla zorlamaktadır. Çıkan vakalar sonrasında takımlarda karantinalar başlarken, kulüpler mecburen antrenmanlara aralar vermek zorunda kalmaktadır. Her duraklama takımın fiziksel olarak geri gitmesine sebebiyet verirken yarın bir gün liglerin başlaması takımların gerçek performansını ortaya koymalarına fırsat veremeyecektir. Büyük şehirlerdeki takımlarla vakaların ender olduğu, hatta olmadığı iller açısından tüm etmenler farklı olacaktır diye düşünmekteydim, halada aynı fikri taşımaktayım. Bütün bunlar gibi birçok psikolojik faktöründe devreye girmesi problemleri daha da hat safhaya çıkaracaktır.

Tabii ki de, bir kesimde diyecek ki bu pandeminin ortadan kalkması oldukça uzun zaman alabilir. O sebeple kulüpleri, sporcuları, teknik kadroları kısacası futbolun paydaşlarını sıkıntıya sokmamak için biran önce müsabakalara başlamak ve futbol ekonomisini tekrar canlandırmak zorunluluktur. Bu zorunluluk bence insan yaşamının önüne geçmemelidir. Bunun için daha öncede dediğimiz spor ve sağlık kurulunun ortaklaşa aldığı kesin kararlarla bu faaliyetler başlatılmalıdır. Tabi iki de futbol bizler için bir yaşam felsefesi ama etrafımızdaki sevdiklerimiz ve yaşamına, sağlığına kastedebileceğimiz kişilerin olduğunu da unutmamamız gerekmektedir.

Futbol deyince ilçemizin ve ülkemizin köklü kulüplerinden birisi olan Beykoz 1908 A.Ş.ile beraber ilçemiz takımlarından Kavacık spor ve TED spor kulübü de süper amatör klasman grubunda ilçemizi temsil eden ve bölgesel amatör lige çıkmak için klasman grubunda mücadele eden takımlarımız. Bunlar gibi pandeminin büyük bir tehlike oluşturduğu İstanbul’da toplam on altı takımın bu grupta mücadele etmekte olduğunu söyleye biliriz. Daha henüz iki müsabakanın oynandığı gruplarda kalan beş müsabaka sonucun da belirli durumlara göre bazı takımların yükseleceği, bazı takımların play-out oynayacağı bir süreçten bahsediyoruz. Bu sürecin bu grupta üst liglere göre daha da sıkıntılı ve sancılı olabileceğini söylememiz gerekmektedir. Bu gruptaki takımların hiçbirisinin TFF’nin sağlık ve spor kurulunun belirlediği önlemleri alabilmesi gibi bir durumun söz konusu bile olamayacağı, saha ve tesislerinin olmaması gibi de birçok olumsuz durumun olduğu söz konusudur. Birde bu takımların müsabakalarını seyircisiz oynanmasının da çözüm olamayacağını bilmekte yarar vardır. Amatör kümelerdeki sahalarımızın durumu ortada, bu sahalara seyircisiz maç verilse bile onlarca taraftarın tellerin dibinden maçları seyredeceğini göz ardı etmek cinayet olur. Hele teknik sorumlusu da olduğum Beykoz 1908 A.Ş. taraftarının oraları dolduracağı ve atacağı sloganlarla “Ölmeye ölmeye geldik…” diyerek bu vahim durumun daha da vahim hale sokulabileceğini göz ardı etmememiz gerekmektedir. Sağlıklı mutlu güzel günlerde görüşmek dileği ile herkesin Ramazan Bayramını kutluyorum…

Yazarın Yazıları
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz