Güncel

Kurbankent’in Şampiyonu Ardahan ve ‘Civanım’

Kurbankent’in Şampiyonu Ardahan ve  ‘Civanım’
2014.09.28 00:00
| | |
20998

Video galeri

Beykoz Belediyesi’nin Çavuşbaşı’nda kurduğu Kurbankent renkli bir yarışmaya ev sahipliği yaptı.

Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde düzenlenen “En İyi Kurbanlık Hayvan Yarışması” bu yıl 3. kez Beykoz’da düzenlendi. Yarışmanın birincisi ise, Ardahan’dan getirilen 1 tonluk ‘Civanım’ adlı kurbanlık oldu.

Kurbankent’te yer alan 4000 büyükbaş hayvanın yer aldığı 165 çadır tek tek jüri üyeleri tarafından gezilerek finale kalan kurbanlıklar belirlendi. Hafta sonu ise düzenlenen yarışmada dereceye girenler belirlendi.

Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç, İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Özdemir, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdür Yardımcısı Mehmet Kerim Ayan, Beykoz İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Veteriner Hekim Murat Ekinci ve Veteriner Hekim Turgut Özdemir’den oluşan jüri, dereceye giren kurbanlıkları seçerken zorlandığı görüldü.

Arenaya getirilerek tek tek jüriye tanıtılan finalist kurbanlıklar arasında;  1 tonluk Ardahan’dan ‘Civanım birinci, Sivas’tan getirilen ‘Yiğido’ ikinci, Çankırı’dan getirilen ‘Ilgaz’ ise üçüncü oldu.

Birinci olan ‘Civanım’a tam altın ödülünü takan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, yarışmayla hem Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden gelen kurbanlık satıcıları için hem de kurbanlık almaya gelen vatandaşlar için güzel bir gün geçirmek olduğunu belirterek, “Vatandaşlarımızın bayramı huzurla geçirmesi için tüm önlemlerimizi aldık ve hazırlıklarımızı tamamladık. Beykoz Kurbankent temizliğiyle ve düzenli yapısıyla örnek gösteriliyor. Yarışma da ayrı güzellik kattı. Yarışma, kurbanlıkların anatomik yapısı, dış görünümü, ağırlığı, temizliği ve besi durumu kriterlerine göre yapıldı. Kurbanlıkları yetiştiren vatandaşlarımızı kutluyorum” dedi.

İstanbul Milletvekili Metin Külünk ve AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer’in de katıldığı yarışma sonunda belediye tarafından vatandaşlara 1000 kişilik kavurmalı pilav, ayran ve tatlı ikramı yapıldı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Kurbankent, Ardahan, Civanım, Beykoz Belediyesi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"