Kurban Bayramınız mübarek olsun…

  • Güncelleme: 31.08.2017 15:14
  • Okunma: 5871 kez
  • Yorum: 0
Beykoz’da Kurban Bayramı için günler öncesinden başlayan hazırlıklar tamamlandı...
Kurban Bayramınız mübarek olsun…

Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Bayram namazı saati İstanbul için 07.11 olarak açıklanırken Beykoz’da bayram namazının kılınış saati ise 07.10 olarak açıklandı.

Kurban Bayramı bu senede milyonlarca kişi tarafından coşkuyla kutlanacak. Durumu olanlar kurban kesip ibadetlerini kesecek durumu olmayanlar ise dağıtılan kurbanlardan nasiplerini alacak. Bu özel günün anlamını arttıran bir diğer unsur ise bayram namazıdır. Peki 2017 İstanbul'da bayram namazı saat kaçta kılınacak. Özellikle kurban kesecek vatandaşlarımız tarafından merak edilen İstanbul Kurban bayramı namazı saati Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklandı. Yapılan açıklama neticesinde haberimizin detayından İstanbul ilçe ilçe bayram namazı saatlerini öğrenebilirsiniz.

KURBAN BAYRAM NAMAZI İSTANBUL'DA SAAT KAÇTA?

Diyanet tarafından yapılan açıklamaya göre 2017 yılı Kurban Bayramı namazı İstanbul'da 07:11:00'da kılınacak. İstanbul'un bazı ilçelerinde ( Adalar, Avcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Bağcılar, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beyoğlu, Eminönü, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kâğıthane, Kartal, Kocasinan, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sarıyer, Sultanbeyli, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu, Büyükçekmece, Çatalca, Silivri ve Şile) ise bu saat değişkenlik gösterebilir.

İLÇENİZİN NAMAZ SAATİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bayram namazı nasıl kılınır?

Kurban Bayramı namazı 2 rekât ve 9 tekbir ile kılınır.

Bayram namazı kesinlikle cemaat ve camide ile kılınır. (Evde yalnız başımıza bayram namazı kılmayız)

Bayram namazı vacip olan bir namazdır.

Bayram namazına niyet ederken zaten caminin içerisinde müezzin bizi niyetlendirir. "Niyet ettim ALLAH rızası için bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama" deriz.

"Allahu Ekber" deriz ve ellerimizi bağlarız. İçimizden Sübhâneke suresini okuruz. "Sübhânekellâhümme ve bi hamdik ve tebârakesmük ve teâlâ ceddük ve lâ ilâhe ğayrük."

Suremizi okuduktan sonra, hep beraber imam ile birlikte "Allahu Ekber" diyerek ellerimizi yana salarız. (Bir) "Allahu Ekber" diyerek ellerimizi yana salarız. (İki) "Allahu Ekber" diyerek ellerimizi bağlarız. İmam Fatiha ve Zamm-ı sureyi okur.

Rükuyu ve secdeyi yapar iken rükuda ve secdede söylememiz gerek tesbihleri söyleriz.

İkinci rekata kalktığımızda ellerimizi bağlarız. Biz sessiz kalırız ve imam efendi Fatiha ve Zamm-ı sureyi okur. Bu sureler okunduktan sonra hep beraber imamla birlikte "Allahu Ekber" diyerek ellerimizi yana salarız. (Bir) "Allahu Ekber" diyerek ellerimizi yana salarız. (İki) "Allahu Ekber" diyerek ellerimizi yana salarız. (üç) Dördüncü tekbirin sonunda  "Allahu Ekber" diyerek rükuya varırız. Rükuda ve secdede söylememiz gerek tespihleri söyleriz.

Otururken "Ettehiyyatü, Allâhümme Salli & Barik ve Rabbena" surelerini okuruz.
Son olarak imam selam verir bizde imamla birlikte önce sağa "Esselamüaleyküm ve rahmetüllah" sonra sola "Esselamüaleyküm ve rahmetüllah" der ve namazı bitiririz.
Namazdan sonra camide hutbe okunur, o hutbeyi de dinlemekte mükellefiz.

Haber Merkezi