Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

  • Güncelleme: 03.10.2014 00:11
  • Okunma: 5617 kez
  • Yorum: 0
Beykoz'da Bayram Namazı sabah saat 07.43'te kılınacak.
Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

Beykoz Kaymakamlığı, Beykoz Belediye Başkanlığı ve Beykoz Müftülüğü, yayımladıkları bildirilerde ilçe halkının Kurban Bayramı'nı kutladı ve 250 bin nüfuslu ilçede yaşayanlara sağlık, mutluluk diledi.

Ramazan Bayramı ile birlikte İslamiyet'teki en önemli iki bayramdan birisi olarak kabul edilen Kurban Bayramı, 4 Ekim 2014 Cumartesi gününün sabahı kılınacak Bayram Namazı'yla birlikte başlıyor. Müslümanlar tarafından Zilhicce ayının 10. gününden itibaren kutlanan Kurban Bayramı’nda tüm ülkede ve İslam Dünyası'nda büyük ve küçükbaş hayvan kurban ediliyor. Nitekim Kur'an-ı Kerîm'de Hac Suresi 36. ayette hem kurban kesimi hem de sonrasında Müslümanların yapacakları hakkında şöyle deniyor:

"Biz, büyük baş hayvanları da sizin için Allah'ın (dininin) işaretlerinden (kurban) kıldık. Onlarda sizin için hayır vardır. Şu halde onlar, ayakları üzerine dururken, üzerlerine Allah'ın ismini anınız (ve kurban ediniz). Yan üstü yere düştüklerinde ise artık (canı çıktığında) onlardan hem kendiniz yiyin hem de ihtiyacını gizleyen-gizlemeyen fakirlere yedirin. İşte bu hayvanları biz, şükredesiniz diye sizin istifadenize verdik."

Diyanet Vakfı tarafından Türkçeleştirilmiş halini size sunduğumuz Hac Suresi'nin bir sonraki 37. ayetinde ise Kurban kesmekten daha fazla Allah nezdinde 'takva'nın yani Allah'ın yasak ettiklerinden uzakta durmanın önemli olduğuna dikkat çekiliyor:

"Onların ne etleri ne de kanları Allah'a ulaşır; fakat O'na sadece sizin takvanız ulaşır. Sizi hidayete erdirdiğinden dolayı Allah'ı büyük tanıyasınız diye O, bu hayvanları böylece sizin istifadenize verdi. (Ey Muhammed!) Güzel davrananları müjdele!"

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz