Yaşam

Kurbağalı Dere artık Beykoz'da

Kurbağalı Dere artık Beykoz'da
11.07.2015 20:01
| | |
8871

Video galeri

Beykoz'un Göztepe Mahallesi'nde üstü kapatılmayan dere, bölgede yaşayanların sağlığını tehdit etmeye başladı

Anadoluyakası'nda Kadıköy'de bulunan Kurbağalı Dere, on yıllarca semt halkına büyük zorluklar yaşatmıştı. Özellikle yaz aylarında kötü bir koku yayan dere, Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı'nın hemen önünde kurulan Eski Salı Pazarı'na alış veriş için gelen vatandaşları canından bezdirmişti. Bugün artık Salı Pazarı yeni yerine taşındığı gibi Kurbağalı Dere de İBB'nin 'Islah Çalışmaları' sonrası yepyeni bir görünüm kazanmaya başladı. Beykoz ise Göztepe Mahallesi'nde önlemi alınmayan bir derenin, Kadıköy'deki Kurbağalıdere'ye benzemeye başlamasını, ne yazık ki bir film izler gibi izlemeye devam ediyor…

Yağan yağmurlar sonrası Göztepe'deki dere taşıyor ve hem konutta oturan vatandaşa hem de esnafa zor anlar yaşatıyor. Bölgedeki vatandaşlar, taşan dere sonrası maddi olarak büyük zarar gördüklerini anlatıyor. Ayrıca bölgeye haber yapmak için giden Dost Beykoz'u da dereden yükselen kötü bir koku karşılıyor. Beykozlu vatandaş ise bu konuda gerekli bildirimlerin yapılmasına rağmen herhangi bir adım atılmaması dolayısıyla yetkililere sitem ediyor.

Beykoz'un Anadoluhisarı'yla komşu olan mahallesi Göztepe, giderek suyu siyahlaşan dere nedeniyle Beykozlulara hayatı zehrediyor. Dost Beykoz'un sorularını yanıtlayan bölge halkı, 50 yıl öncesine kadar böyle bir dere olmadığını ve yerinde ceviz ağaçlarının olduğunu söylüyor. Kavacık Köprüsü yakınlarında, Göksu Evleri'nin yanı başında devam eden inşaat nedeniyle son iki aydır suyun renginin 'siyaha' döndüğünü dile getiren Göztepeliler, koku nedeniyle hasta olduklarını söylüyor. Sağlık bakımından gün geçtikçe daha büyük bir tehlike arz eden Göztepe'deki dere, görünümüyle bile mide bulandırıyor. İçerisinde kurbağaların yaşamaya başladığı dere nedeniyle İftar Sofraları'nda huzurlu olmadıklarını anlatan Beykozlular, özellikle gece saatlerinde yoğun bir şekilde bastıran sinek istilası nedeniyle zor anlar yaşadıklarını vurguluyor. Bir vatandaş, çocuğunun sinek ısırığı nedeniyle ayaklarının yara olduğunu gösterirken, bir başka Beykozlu vatandaş, sağlık sorunları yaşamaya başladığından şikâyet ediyor.

’İş işten geçmeden önlem alınmalı!’

Göztepe Mahallesi'nde bulunan derenin ıslahı ve en azından üzerinin kapatılması konusunda Muhtarlığa, Beykoz Belediyesi'ne ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne çeşitli zamanlarda talepte bulunduklarını hatırlatan Göztepeliler, bu konuda yapılan çalışmaların ve ilginin yetersiz kalmasından yakınıyor. Özellikle son iki aydır suyun renginin siyaha döndüğünü ve derenin kötü kötü kokmaya başladığını aktaran Beykozlular, konuyla ilgili olarak yardım istediklerini söylüyor. Bu şekilde devam etmesi durumunda, dereye yakın yerlerde yaşayan Beykozlu vatandaşların sağlık sorunlarının artacağının altını çizen vatandaşlar, daha büyük sorunlara ve telafi edilemez noktalara işin gitmesinden korktuğunu da açıkça belirtiyor.

Kadıköy'de bulunan eski Kurbağalıdere'yi andıran Göztepe Mahallesi'ndeki dere, kötü kokusuyla, görünümüyle tehlike saçıyor. Beykozlu vatandaşlar ise soruyor: "Ne zaman harekete geçilecek? İş işten geçtikten sonra mı?"

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Dere, Pis, Koku, Zehir, Göztepe Mahallesi, Kurbağalı Dere, Vatandaş, Şikayet

reklam
1 Yorum
orco can16.07.2015 13:51:30

okul yapılır .cocukları yine yollarda arabamızla bekler cocukları arabamıza alırız.okullarda ne veliler icin oto oto parkı vardır nede cocuklara spor alanları spor merkezleri vardır.abd devletinde bir ögrenci olimpıyatlarda 3 altın madalya alır.biz ise 80 mılyonluk ülkeden 1 altın madalya alana 100 ceyrek altın veririz.okullarda yüzme alanları boleybol olaları.spor komklesleri olması lazım.bu başkanla bunlar olabilirmi??? yurt dişinda yaşamış bir kişiin başkan olması dileyille.

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"