Yaşam

Kuran kursu Öğrenci sayısı 5'e katlandı

Kuran kursu Öğrenci sayısı 5'e katlandı
2014.08.18 00:00
| | |
5421

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Beykoz genelinde Kur'an kursuna devam eden öğrenci sayısının 5 bine ulaştığını açıkladı.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, ilçe genelinde Kur'an Kursu sayısının son bir yıl içinde 25'ten 130'a çıktığını belirterek, bu kurslara devam eden öğrenci sayısının ise 1000'den 4 bin 900'a ulaştığını kaydetti.Müftü Demirtaş"Beykoz ilçemiz, maddi güzelliği yanında manevi alanda da öncü ilçelerden birisi olma özelliği ile öne çıkıyor. Derneklerimizin sayısını daha da artırmak istiyoruz" diye konuştu.

Beykoz Müftülüğü’ne bağlı  camilerin  dernek başkanları ile kahvaltılı  toplantı gerçekleştirildi. Beykoz Korusu İBB Tesisleri'nde yapılan toplantıya, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, İlçe Müftülük Şefi Yusuf Turgut Koto, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Beykoz Şube Yönetim Kurulu Üyesi Zekeriya Akkaya, Cami Dernek ve Vakıf  Başkanları  katıldı.

Kahvaltılı toplantıda bir konuşma yapan Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın güzel proje ve uygulamalar ortaya koyduğunu anlatarak, devletin kendilerine destek olduğunu söyledi. Beykoz'da 132 cami ve 84 dernek bulunduğunu açıklayan Müftü Hüseyin Demirtaş, dernek sayısının artırılması gerektiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

‘Camiler kurum gibi çalışmalı’

"Ülkemizde  5 buçuk camiye 1 dernek düşerken, ilçemizde 1 buçuk camiye 1 dernek düşmektedir. Derneklerimizin sayısını daha da artırmak istiyoruz. Derneklerimiz  çalışmalarını çeşitlendirmelidir. Kadın kolları, gençlik kolları, çocuk kulüplerine varıncaya kadar faaliyetlerimiz olmalıdır. Camilerimiz  artık bir kurum gibi çalışmalıdır. Yeni camiler genelgesi artık bu sisteme geçilmesi gerektiğini bize  hatırlatıyor.

Camilerimizde 3 tür hizmet sunacağız, değerli halkımıza. Birincisi, ibadet hizmetleri; ikincisi, namaz öncesi cami dersi ve sohbet hizmetleri; üçüncüsü ise yaygın din hizmetleri sunulacak.

‘Bayanlara ve engellilere yönelik çalışma yapılmalı’

Camilerimizde Diyanet Okuma Salonlarına, Donanımlı Din Görevlisi Odalarına, Kur’an Kursu sınıflarına, Küçük Çocuklara yönelik mekanlara kütüphanelere gençlerin vakitlerini değerlendirecekleri mekanlara ihtiyacımız var. Bayan kardeşlerimize yönelik abdest alma namaz kılma yerlerine ihtiyacımız var. Engelli kardeşlerimize rahatlıkla imkân verecek mekanlara ihtiyacımız var. Camiler bir kurum gibi olmak durumundadır.

Derneklerimiz hizmetlerinde şeffaf olmalıdır. İstişareye açık olmalıdır. Cami görevlisi ve ilçe Müftülüğü ile irtibatını güçlü tutmalı, Başkanlıkça hedeflenen gayeye uygun olarak çalışmalarını planlamalıdır."

‘Yardım toplamada havuz sistemi’

Beykoz'da neredeyse her camide bir inşaat faaliyeti olduğunu vurgulayan Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, ayrıca ilçedeki 11 caminin de yeniden inşa edildiğini kaydetti. Müftü Demirtaş, şöyle dedi:

"2 adet  Yatılı Kur’an Kursumuz  yeniden inşa edilmektedir. Yardım toplama faaliyetlerinde 'havuz sistemi’ni uygulayacağız. Böylelikle daha adil bir dağılım yapılmasını planlıyoruz"

Müftü Demirtaş’ın ardından kahvaltıya katılan Dernek Başkanları da söz alarak birer konuşma gerçekleştirdi. Kimi dernek başkanlarının ise sorunlarını Müftü Demirtaş'a yazılı olarak verdikleri gözlemlendi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Hüseyin Demirtaş, Müftü, Beykoz Müftülüğü

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"