Kültür

Kural öğrencilere, kurallara uyun dedi

Kural öğrencilere, kurallara uyun dedi
2014.07.31 00:00
| | |
5044

Kaymakamlığı’nın daveti üzerine Beykoz’a gelen Orhan Kural, Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Meslek Lisesi öğrencilerine çevreye duyarlı olmaları konusunda bir konferans verdi.

Beykoz Belediyesi ve Kalyon İnşaat’ın da desteklediği konferansta konuşan İstanbul Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Kural’ işbirliği ile gerçekleştirilen “Yaşanabilir Bir Çevre İçin El Ele” projesinin Beykoz’un diğer kurumlarında da verileceğini belirtti.

Programın açılış konuşmasını yapan Kalyoncu İnşaat yetkilisi Reyhan Kalyoncu, Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Prof. Dr. Orhan Kural ve medya ya teşekkür etti.

Öğrencileri çevreye duyarlı olmaya davet eden Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, küçük örnekler vererek, çevrenin topluma ait olduğunu ve bu nedenle her zaman duyarlılık gerektirdiğini ifade etti. Kaymakam naylon poşet kullanılmaması, bunun yerine filelerin tercih edilmesini istedi. 

1950 yılında İstanbul’da doğduğu, orta öğrenimini Kadıköy Maarif Koleji’nde tamamladığı, 1972 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)  Maden Fakültesi’ni bitirdiği ve 1978’de İTÜ Maden Fakültesi’nden Kömür Kimyası dalında “Doktora” unvanı aldığı şeklinde kendisiyle ilgili çeşitli bilgiler veren Orhan Kural, konferansını çeşitli esprilerle süsleyince öğrencilerin ilgisini çekti.

Stand-up tarzındaki konferansında, hem güldüren hem düşündüren Kural, dizi yıldızlarını eleştirdi. Kurtlar Vadisi dizi oyuncularını, Cem Yılmaz’ı yerden yere vuran Kural, futbolla da arasının iyi olmadığını söyledi.

Yurt dışı gezilerinden de kısa görüntüler izleten Kural, bu görüntüler üzerinde öğrencilere sorular sordu… “Ülkenizi seviyorsanız maç izlemeyin” ifadelerini kullanan Orhan Kural, Fatih Terim’in aldığı maaşı hak etmediğini ve o paranın (aylık maaş) 150 Bin TL olduğunu belirtti.

1 TL’ye kitap sattı…

Yaklaşık 250 öğrenciye çevre konusunda seminer vererek, eğlenceli bir program yapan Orhan Kural, kısa süre önce piyasaya çıkan “Dünya için bir şey yap” isimli kitabının da çevreye ilişkin önemli bilgiler içerdiğini söyleyerek, program sonunda öğrencilerin kitabını 1 TL karılığında alabileceklerini vurguladı.

Sigaranın Zaralarından söz etti.

Sigaranın zararlarından da söz eden Prof. Kural, sigara içmemeleri için öğrencilere adeta yalvardı… Ünlü aktör Kadir İnanır’ın üzerine sigara dumanı üflediğini ve bundan dolayı onu mahkemeye verdiğini anlatan Kural, davayı kazanmasına rağmen İnanır’ın sigara nedeniyle rahatsızlanması üzerine, davasını geri çekerek kendisini affettiğini dile getirdi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Kalyon İnşaat, Orhan Kural, Süleyman Erdoğan

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"