Ekrem TUNCER
  • 18/10/2017 Son günceleme: 18/10/2017 14:56
  • 10.161

Eminönü Belediye Başkanı Lütfi Kibiroğlu'nu makamında, tanınmış hocalardan biri ziyaret eder ve Eminönü’nde bir Kur'an Kursu inşaatı için yardım ister.

Bunun üzerine şöyle bir konuşma geçer:

- Lütfi Başkan: Hocam, Allah razı olsun bu işler için koşturuyorsunuz, size nasıl yardımcı olayım?

- Hocaefendi: Başkanım kursun yapımı için kum, çimento, demir, tuğla vb. malzemeye ihtiyaç var. 

- Lütfi Başkan: Hıımm epey eksik varmış. Öyleyse ben de bir miktar yardım edeyim der ve Hocaefendi’ye beklediğinin çok altında bir para verir.

- Hocaefendi: (Şaşırarak) Aman başkanım. Bu kadarla ne yapılabilir ki?

- Lütfi Başkan: Anladım da hocam ben maaşlı bir adamım, elimden gelen bu kadar.

- Hocaefendi: Ama başkanım, siz belediye başkanısınız!

- Lütfi Başkan: Ne demek istediğinizi anladım hocam. Şimdi siz diyorsunuz ki, “Belediyeyle çalışan müteahhitlerden birkaçını arar, onlara bu ihtiyaçları yükler ve bu işi bi güzel halledersin.” Öyle mi?

Hayır hocam! Böyle bir şey yapamam. Eğer bunu yaparsam yarın o müteahhitler bunun karşılığını almak için kaçak kata göz yummamı, rant projelerini kabul etmemi isteyecek ve daha bir sürü şeyle karşıma çıkacaklar. Ben onların bu isteklerini kabul edersem emanete hıyanet etmiş olurum. Sana vereceğim para alnımın teriyle kazandığım paradır. Gel hocam bu işi helal parayla yapalım. 

İşte bugün 17 Ekim 2017'de aramızdan böyle büyük bir mümin ayrıldı.

Allah rahmet eylesin. Mekânı Cennet olsun.

Allah böylesi hassas ve imanlı belediye başkanlarımızın sayısı artırsın. 

Maalesef günümüzde haram/helal birbirine öyle karışmış durumda ki; nereden tutsak elimizde kalıyor. Geçmişte bir büyüğüm; ‘rüşvetin fıkhını oluşturdular’ diyerek işin vahametini ortaya koymuştu. Maalesef hayırlı hizmetlere faiz paralarını, rüşvet paralarını karıştırarak işin özünü ve şuurunu yitirdik. 

Şimdi bir yetimhanede çocukları her gün kirli paralarla doyuracaksınız, sonrada onların vatana/millete faydalı imanlı bireyler olmasını bekleyeceksiniz. İşin hamurunda haram olan bir işten helal bir nesil çıkar mı?

Şimdi Camilerin bile maneviyatı yok. Çünkü çoğunu kirli paralarla imar ediyoruz. Osmanlı döneminde yapılmış camilere gittiğimizde yaşadığımız manevi atmosferi günümüzdeki birçok ibadethanede hissedemiyoruz. 

Vesselam.

Yazarın Yazıları